מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת חיפה
[לחץ כאן לקרוא מאמרים מאונ' חיפה מלפני שנת 2004]

הפקולטה למדעי השמאל? מי אמר שצריך להיות אובייקטיבי במחוזות האקדמיה? קורס חדש באוניברסיטת חיפה - 'הסוציולוגיה של הכיבוש'
בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה יש קורס מיוחד שמיועד לסטודנטים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. השם של הקורס הוא "הסוציולוגיה של הכיבוש". הקורס יעסוק, לפי מה שנכתב באתר האינטרנט של האוניברסיטה, "בשאלה כיצד שתי הקהילות, הפלסטינית והיהודית, מבנות את הזיכרון של עצמן ושל המאבק ביניהן, ונשאל האם אפשר להבנות זיכרון קולקטיבי משותף שישמש בסיס להידברות בין הקבוצות. כמו-כן נעסוק בטיב היחסים העכשוויים בין יהודים לפלסטינים, בקיפוח ואפליה ממוסדים של פלסטינים בישראל".

יובל יונאי [אוניברסיטת חיפה, סוציולוגיה] מציג את הקורס "יחסי פלסטינים-יהודים בישראל"
נעסוק בטיב היחסים העכשוויים בין יהודים לפלסטינים, בקיפוח ואפליה ממוסדים של פלסטינים בישראל.

Yuval Yonay, Self-hater in Excelsis
He also wants international intervention and various boycotts of Israel. And, naturally, he is opposed to the security fence (he calls it an Apartheid Wall!) Israel is building to keep out those who wish to murder him.

שוב ד"ר פפה משתלח: ישראל כמו הנאצים
ד"ר אילן פפה, מהאבות הרוחניים של השמאל הרדיקלי בישראל, מאשים את הממשלה במדיניות כלפי הפלשתינים הדומה לזו של המשטר הנאצי כלפי היהודים וקורא לבטל את מדינת ישראל ולהקים במקומה מדינה אחת בכל שטח פלשתין. להלן עיקרי דבריו של פפה שנאמרו בכנס בבלעין ב- 18 במאי 2007

פפה: סטודנטים יהודים אשמים בהתנכלויות נגדם
לדברי ד"ר אילן פפה, סטודנטים יהודים בבריטניה הביאו על עצמם כעס מוסלמי בשל הזדהותם עם מדינת ישראל פפה ממשיך במאמציו להטלת חרם אקדמי על ישראל ולאחרונה עקר עם משפחתו בשל מה שהגדיר כאיומים על חייו בישראל

אילן פפה: אני יורד מהארץ
ד"ר אילן פפה מאוניברסיטת חיפה, גילה שלשום למשתתפים בכנס בבירת קטר, כי החליט לרדת מישראל ביחד עם משפחתו. ביתו החדש יהיה כנראה בבריטניה.

ד"ר פפה ידבר בקטר בעד מימוש מלא של זכות השיבה הפלסטינית
ח"כ יוסי ביילין וד"ר אילן פפה מאוניברסיטת חיפה הם שני הישראלים היחידים שהוזמנו ליום עיון בקטר שיעסוק בזכות השיבה הפלסטינית. האירוע יתקיים ביום רביעי בבירת קטר דוחה
לפי עיתון קטרי, פפה ידבר בגנות הויתור המלא על זכות השיבה ביחד עם עלי אבו נימא, אחד ממייסדי אתר האינטרנט "אינתיפדה אלקטרונית". על פפה נכתב בעיתון שהוא משתייך לקבוצת "ההיסטוריונים החדשים" ושהוא תמך בחרם האקדמי שהוטל על ישראל בשנת 2005. העיתון הבליט את אחת מהתבטאויותיו האחרונות של פפה לפיה "הכיבוש הישראלי בשטחים הוא הגרוע בתולדות ההיסטוריה המודרנית".


תגובה להצעת עדאלה לחוקה דמוקרטית לישראל / מאת: אילן סבן
כמו עם הפלסטינים בשטחים כך גם עם הפלסטינים אזרחי ישראל אנחנו מתנים את הקשב שלנו בתנאים מוקדמים כמעט בלתי אפשריים. המיעוט צריך לוותר, מראש, על הצגת תפישת הצדק שלו, שהיא שותפות מלאה, דו-לאומית, במדינה בתוך גבולות הקו הירוק. הוא צריך לשרת בצבא או בשירות אזרחי כתנאי להקטנת האפליה, ועוד.

פלסטין 2007: רצח עם בעזה, טיהור אתני בגדה המערבית / מאת: אילן פפה
לא כל כך מזמן, מעל בימה זו, טענתי שישראל מנהלת מדיניות של רצח עם ברצועת עזה. היססתי רבות לפני שהשתמשתי במונח טעון זה ובכל זאת החלטתי לאמצו. ואכן, התגובות שקיבלתי כולל מכמה פעילי זכויות אדם מובילים, ביטאו חוסר נוחות מסוימת מהשימוש במונח זה. למשך זמן מה נטיתי לחשוב מחדש על השימוש במונח אולם חזרתי להשתמש בו ואפילו ביתר שכנוע: זו הדרך היחידה המתאימה לתיאור מה שהצבא הישראלי מחולל ברצועת עזה.
...

ד"ר פפה: ישראל נוהגת כמו הנאצים
ד"ר פפה אילן פפה מאשים את ישראל בנקיטת מדיניות מכוונת של "טיהור אתני" נגד הפלשתינים את הפתרון היחיד לסכסוך הוא רואה אך ורק בהקמת מדינה דו-לאומית בפלשתין ההיסטורית

ד"ר פפה: ישראל פועלת כמו הגרמנים
בהרצאה בארה"ב טוען ד"ר אילן פפה, כי ישראל מזה הקמתה מבצעת פשע מלחמה המתבטא ב"טיהור אתני של פלשתינים".

מרסלו סבירסקי ב- "ערביי ישראל מוחים: לא לייהוד הגליל"
מרסלו סבירסקי, מתנועת "קול אחר בגליל" ואחד ממשתתפי הכנס, אמר כי התוכנית מהווה אפליה מכוונת, פגיעה באזרחים ערביים רק בשל מוצאם, ולכן תנועתו מתנגדת לתוכנית שמבקשת לייהד את הגליל תוך התעלמות מוחלטת ושיטתית ממחצית מתושביו אם לא למעלה מזה, וכי מה שנדרש הוא פיתוח הגליל לטובת תושביו הנוכחיים, תוך חלוקת המשאבים בצורה הוגנת וצודקת.

אילן פפה: 'מה שישראל ביצעה ב-48' הוא טיהור אתני'
לרגל צאת ספרו החדש, "הטיהור האתני של פלשתין", קורא ההיסטוריון ד"ר אילן פפה לישראלים לשנות את גישתם כלפי הפלשתינים ולהפסיק להתכחש ל"נכבה"

חנה ספרן, יולי 2006

על אילן פפה ב-"מוקצה" הארץ 4.5.05
בראיון בביתו בטבעון אומר פפה שהוא "נבוך" מכך שהמרצים הבריטים השתמשו בו כסיבה להטלת החרם על אוניברסיטת חיפה דווקא, שהרי הוא היה מעדיף קריאה כללית יותר. נבוך, אבל לא מתנצל. פפה חושב שצריך להטיל חרם על האקדמיה הישראלית, לא בגללו - הוא רק תירוץ, תרגיל טקטי מצד המרצים הבריטים ("תרגיל לגיטימי", הוא אומר) - אלא משום שיש חובה מוסרית לסיים את הכיבוש, ורק לחץ מבחוץ, כמו הלחץ שהופעל על משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, יוכל אולי להשיג זאת. ולמה האקדמיה? משום שהאקדמיה הישראלית היא לדעת פפה גם שופר של הממסד וגם חלון הראווה שמאפשר להציג בחו"ל את ישראל כ"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", ולכן מותר ומוסרי להטיל עליה חרם.
...
"בעיני, כהיסטוריון, מה שאמרו היהודים, מה שאמרו הערבים, מה שאמרו הרמזים בארכיון צה"ל - מספיקים בשבילי להגיד בשכנוע עמוק שהיה טבח בטנטורה.

מוקצה
ד"ר אילן פפה נבוך. הוא רצה חרם כולל על האקדמיה הישראלית בגלל השלמתה עם מדיניות הכיבוש של הממשלה. אבל איגוד המרצים הבריטי החליט להחרים את אוניברסיטת חיפה בגלל יחסה אליו. הבריטים עשו "תרגיל", אומר פפה. עכשיו הוא חסין מפני פיטורים, בודד מתמיד, מאזין לאיומים במשיבון, מוחרם במסדרונות ולא מוזמן לכנסים

על אילן פפה ב- "פפה הגיבור ומלחמתו בציונים" / אראל סגל
כפוסט מודרניסט בהכרה וכפרובוקטור בגרוש, אימץ פפה את הנרטיב הפלשתיני ככתבו וכלשונו. בעיניו, המפעל הציוני מראשיתו הנו חטא קולוניאלי. מלחמת העצמאות היוותה מזימה ציונית לטיהור אתני, והפתרון היחיד לסכסוך הנו הקמת מדינה דו לאומית בכל פלשתין שתיקרא פלשתין. פפה אינו מכיר בזכותם של יהודים להגדרה עצמית. פלשתינים כן, יהודים לא.

על אילן פפה ב- "תורת השלבים" / בן דרור ימיני
אבל יש איש אקדמיה אחד שהפצת עלילות נגד ישראל, במטרה מוצהרת להביא לחיסולה, הפכה אצלו לעיסוק מרכזי. האיש הזה כל כך מכור לשקרים של עצמו, שהוא לא ייתן לעובדות לבלבל אותו. את דברי ההסתה הללו - ויש עוד רבים - הוא פרסם בעיתון המצרי "אל-אהרם". הדמוניזציה של היהודים היא השיטה הידועה של האנטישמים הישנים. הדמוניזציה של ישראל היא השיטה המתרחבת של האנטישמים החדשים.

ד"ר אילן פפה, שכתב את הדברים, הוא אחד הבכירים שבאנטישמים החדשים. לא כל ביקורת על ישראל היא אנטישמיות. ישראל ראויה לביקורת. אבל עלילות אינן ביקורת. הן בוודאי לא כלולות ב"חופש הביטוי האקדמי", כשם שעלילת דם, שפרסמה פרופ' מסעודיה, אינה מצויה שם. ייתכן שפפה הוא איש האקדמיה הישראלי המוזמן ביותר לרחבי העולם. לסחורה שלו יש מזמינים. והאיש המתועב הזה בנה קריירה על האנטישמיות הזאת, המתחזה "רק" לאנטי-ישראליות ולאנטי-ציונות.

פפה לא נאבק נגד הכיבוש. הוא נאבק נגד עצם קיומה של מדינת ישראל. כמוהו גם יוזמי החרם ותומכיו. הבעיה היא כבר לא אילן פפה. הבעיה היא בעשרות אנשי אקדמיה שמגבים אותו. הם מדברים על "טיהור אתני" שישראל מבצעת, מושג המזכיר לאירופים את המשטר הנאצי. הם מדברים על "ג'נוסייד", שלא היה ולא נברא.


אילן פפה נגד הרצל
החוקר אילן פפה עומד כעת ולא בפעם הראשונה במרכז התנצחות , הוא בין האחראים להטלת החרם האקדמאי על אוניברסיטאות בר אילן וחיפה .
אינני נהנה כלל לתקוף את פפה דווקא בעת כזאת כאשר הוא מושא להתקפות של רבים ואני בהחלט מודע לכך שזה נראה כאילו אני מצטרף למקהלה. אציין אם כך שאין ספק שיש בעמדתו של פאפא משום אומץ לב,אבל מצד שני לא הרבה יקרה לו כתוצאה. ... יותר ולכן הרבה פחות מקובלות בחוגים האינטלקטואליים הקובעים בחו"ל. .
לאחרונה הוא פרסם מאמר בכתב העת "מטעם " בשם "מארץ ריקה " לארץ המובטחת " שהוא פחות או יותר התקפה ארסית על חוזה המדינה הרצל שמוצג כקולוניאליסט מנוול. ...

חרם בהזמנה
החלטת איגוד המרצים הבריטים להחרים שתי אוניברסיטאות בישראל בשני נימוקים חבוטים - האחד שקרי (שד"ר אילן פפה נרדף בשל דעותיו הפוליטיות באוניברסיטת חיפה) והאחר מופרז (שאוניברסיטת בר-אילן תומכת במכללת אריאל בשטחים. זה נכון, אך היא תומכת רק בכ-3% מהיקף השיעורים במכללה) - מעוררת תהייה. עם זאת זה עניין אנגלי, לא ישראלי. ייטיבו להבינו אנתרופולוגים של החברה האנגלית, ובמיוחד חוקרי הפלג השמאלני-הרדיקלי שלה, ובפרט הגרעין היהודי שבתוכו.

שיבה וגזענות. מאת: אילן פפה
לכן מי שתומך כיום בזכות השיבה, תמיכה מלאה, מאמין שהחלון הזה עודו פתוח. מי שטורח, יכול להתחבר לרשתות הקשר הפליטיות ולהבין שאכן הצוהר לא נסגר. מי שמדבר תמידות עם פליטים כאן, בשטחים ובגלות, יודע כי זה אפשרי וכי עדיין יש בסיס למציאות אחרת. מי שמבין זאת יודע את הפער בין עוצמת הפשע שבוצע בשנת 1948 לחולשת תאוות הנקם הפלסטינית.


חיסול אקדמי ממוקד
המורים שביניכם ודאי ראו בחלומותיהם השחורים את הסיטואציה הבאה: תלמיד שנעדר שלושה שיעורים ברצף נכנס בוקר אחד לשיעור ומתחיל להתקיף אותך מילולית. כדי להימנע מעימות אתה מנסה ללכת לקראתו, ומאפשר לו להמשיך לשבת בכיתה בתנאי שישפר את הגישה. לרוע המזל, המצב רק מחמיר – התלמיד ממשיך להיכנס לשיעור, אך הקללות והנאצות שהוא מטיח בך מחריפות. כעבור כמה שבועות אתה מגלה שאחרי כל החרפות שספגת ממנו, הוא גם הוציא את דיבתך בכל כלי התקשורת, ולקינוח – היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לפתוח נגדך תיק בנושא.
במדינת ישראל הדמוקרטית במהדורת 2005, הסיפור הזה איננו צ'יזבט שממציאים מורים סביב למדורה, אלא התמודדות מציאותית שמולה עומד המזרחן ד"ר דוד בוקעי במהלך החודשים האחרונים.

חקירה באקדמיה
מרצים בודדים, המקבלים את שכרם מהמדינה, עוסקים בהסתה נגד ישראל. הם משווים אותנו לנאצים, מעלילים עלילות על "טיהור אתני", "ג'נוסייד", ועוד. איש לא פתח נגדם בחקירה. וטוב שכך. הם זוכים להגנה, בשם "חופש הביטוי האקדמי".

אבל מי שחשב שכל התבטאות "אקדמית" זוכה להגנה - טועה. השבוע נפל דבר בישראל. לראשונה מאז קום המדינה נפתחה חקירה נגד מרצה, ד"ר דוד בוקעי מאוניברסיטת חיפה, בגין דברים שאמר, לפי טענות, בגנות הערבים במהלך הרצאותיו. ובכן, רוב הסטודנטים שהשתתפו באותו קורס הבהירו שלא היו דברים מעולם. כך גם קבע רקטור האוניברסיטה, לאחר בדיקה.

לכבוד גב' לימור ליבנת
אנו החתומים מטה, אנשי חינוך, מורים ומורות באוניברסיטאות, במכללות ובבתי הספר בכל רחבי הארץ, קראנו בתדהמה את הדיווח על התכנית החדשה להצמיד קצינים בדרגת סא"ל לבתי ספר תיכוניים שתפקידם יהיה לטפח את המוטיבציה של תלמידים לשרות בצבא. הדיווח הופיע באתר החדשות של Ynet (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3012222,00.html).


הכשל הוא אקדמי
בדומה לתגובתו של פפה בשעתו בעיתון "הארץ" לדברי הביקורת של אפרים קרש בספרו על סילוף ההיסטוריה הישראלית, גם בהגינו על ידידו-תלמידו טדי כ"ץ, אילן פפה תוקף אישית כל מי שמבקר אותו, מנסה לעשות לו דה-לגיטימציה, מבטל בזלזול את מעמדו האישי והמוסדי, אבל מתחמק בעקביות מלהשיב על הטיעונים העניינים המועלים נגדו.

אילן פפה באוסטרליה: "תפסיקו לדבר על שלום, יש להחרים את ישראל"
ד"ר אילן פפה מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה: "ארגון ISM הוא ארגון חשוב מאוד, אך פעילותו לא מספיקה"; "צריך לשנות את הגישה: דברו על סנקציות, על חרמות"; "צריך לפעול למימוש זכות השיבה"

על אילן פפה ב-אסור שמשלם המיסים יממן מכיסו פעילותם של אישים שמדברים בעד חיסול ישראל
אגב, בסוף השבוע הנוכחי מתקיימת בפריז ועידה של תומכי חזית הסירוב הפלשתינית, הדורשים את זכות השיבה. איל סיון ואילן פפה, שניים שניזונים מעטיני משלמי המסים, רשומים כמשתתפים בוועידה, שמטרתה היא פלשתין הגדולה, או בלשון פשוטה, חיסול מדינת ישראל.

אש"ף מימן את הגנת החוקר תדי כץ שטען: צה"ל רצח
לאחר שפרסם מחקר על טבח במלחמת השחרור, נדרש החוקר תדי כץ לממן את תביעת הדיבה שהגישו נגדו הלוחמים. מי ששמח לסייע היה איש אש"ף פייסל חוסייני: הוא העניק אלפי דולרים להגנה המשפטית על המחקר, שהיווה הישג תעמולתי לפלסטינים. אבל כץ לא מתחרט על בקשת הכסף מהפלסטינים: "אף מוסד אחר לא עזר לי, וזה חשוב לאמת ההיסטורית"

אילן פפה
לחלק השני של יום העיון הזמנו את ד"ר אודי אדיב ותדי כץ, שיחד עמי היו אמורים לכסות את הוויכוח הנוכחי באקדמיה הישראלית על שנת 1948

האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
מבקרים: 257123163שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
blueweb