מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
[לחץ כאן לקרוא חומרים מלפני שנת 2004]

אילן פפה הושתק במינכן: "לא קרה לי אפילו בארץ"
החלטתה של עיריית מינכן שלא לאפשר להיסטוריון הישראלי, הידוע כמבקר חריף של ישראל והציונות, להרצות במבנה ממשלתי, עוררה זעם בקרב חוגי שמאל. פפה כתב לראש העיר כי מדיניותו מזכירה את זו שהיתה נהוגה בגרמניה הנאצית


9 שנים למהומות אוקטובר: רבבות בעצרת בעראבה, אילן פפה נאם
עשרות-אלפי בני-אדם השתתפו בעצרת בכפר עראבה, לציון תשע שנים למהומות אוקטובר 2000 במיגזר הערבי.
בנואמים היו חברי כנסת, אישי ציבור ולראשונה גם נציג יהודי - ההיסטוריון ואיש מדע המדינה אילן פפה.


דר' דיאנה דולב [המכללה הטכנולוגית, חולון], ודר' טלילה קוש-זוהר [סמינר הקיבוצים] מהאירגון "פרופיל חדש" אשר היועץ המשפטי לממשלה הורה באחרונה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגדו
היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הורה באחרונה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד תנועת "פרופיל חדש", המעודדת בני נוער שלא להתגייס לצה"ל. בעקבות פנייה של הצבא החליט היועץ על פתיחת חקירה נגד התנועה, בחשד לשורת עבירות ובראשן הסתה להשתמטות משירות בצה"ל. זו חקירה ראשונה מסוגה - והחרפה נוספת במאבק שמנהלים צה"ל והרשויות כנגד ההשתמטות, לנוכח הדאגה מהתגברות התופעה.
החקירה החלה בעקבות פנייה של הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, למזוז בפברואר השנה. בתחילת החודש הודיע לפצ"ר המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, כי הוחלט על פתיחת החקירה, על דעת מזוז ופרקליט המדינה, עו"ד משה לדור. החקירה תתנהל נגד אנשי "פרופיל חדש", המגדירה עצמה כ"תנועה לאזרוח החברה בישראל". אחד מאתרי האינטרנט שמפעילה התנועה הוא "רשת ליווי לסרבנים ונמנעים", שמטרתה (כפי שנוסחה באתר) היא לשמש "פורום המעניק מידע מפורט ואמין לגבי הליכים המאפשרים קבלת פטור משירות צבאי" וכן להעניק "תמיכה מורלית" למבקשי הפטור.

[אוניברסיטת בר אילן] המסה החזותית של אריאלה אזולאי
בארבעים שנותיו, עשה שלטון הכיבוש
שימוש נרחב בזכות היתר הזו השמורה
לריבון והתערב באופן
מסיבי במרחב הפלסטיני בשלושה אופנים:
בניה, ניהול התנועה והרס. העובדה
שהשלטון הישראלי אינו
מוכר כריבוני ונתיניו אינם מכירים
בסמכותו לא הפריעה לו לתבוע לעצמו מימוש
מוחלט וגורף של זכות
זו תוך הרחקת הנתינים ממעמד המתיר להם
לשאת ולתת על מרחב המחייה שלהם.
בשלושת המישורים האלה נהג שלטון
הכיבוש כשלטון זר שתכלית מעשיו היא
ביסוס השליטה והאחיזה שלו במרחב ולא
פיתוח של המרחב לטובת האוכלוסייה
המקומית ושיפור תנאי חייה. בשלושת אופני
ההתערבות האלה באו לידי ביטוי יחסי הכוח
בין כובשים לנכבשים כיחסים מקוטבים
ומתנגשים. השימוש באדמות, ההתוויה של
התנועה במרחב, ההשבחה של הקרקע והשימוש
במשאבים הוכפפו מן ההתחלה, ובתהליך
הדרגתי ומתעצם, ליחסים מקוטבים אלה
והפכו את הפלסטינים לתושבים ארעיים
במרחב שתצורתו ושינוי פניו נתון לגחמות
משתנות של השלטון ואזרחיו היהודים.

אריאלה אזולאי, עדי אופיר, חיים דואל לוסקי בכנס נוסף התומך בזכות השיבה
התמיכה בזכות השיבה של הפלסטינים היא הבסיס המוסרי והפוליטי לשלום בין ישראלים לפלסטינים. ההכרה בזכות השיבה היא, איפוא, הבסיס לדיון בכנס זה. מטרתו של הכנס היא לקדם דיון ציבורי סביב סוגיות של שיבת פליטים
פלסטינים, לפתוח מניפה רחבה של רעיונות והצעות באשר לאפשרויות שונות של שיבה. השאלות המרכזיות בהן נעסוק בכנס הן כיצד יכולה שיבה להתרחש בפועל, ואילו צורות של חיים משותפים יהיה אפשר לפתח עם שיבתם של
פליטים פלסטינים.


על ד''ר אייל רוזנברג, מרצה בטכניון ב-"עולם הפוך: יהודי דרש לסלק דגל ישראל, ערבייה סירבה"
ראש החוג לאזרחות ד"ר מרי תותרי, ערביה
שארגנה את האירוע, נתבקשה ע"י חבר הפאנל,
סרבן המצפון אייל רוזנברג להוציא את דגל
ישראל שהונף לצד דגל המכללה מהאולם. היא
סירבה ורוזנברג עזב במחאה

אלון קונפינו, פרופסור להיסטוריה גרמנית ואירופית מודרנית באוניברסיטת וירג'יניה מאמין בזכות השיבה של פלסטינים לכפרים בישראל
במקום להתווכח על ההיסטוריה הוא מציע על כן להתרכז ביצירת שוויון פוליטי, אזרחי ותרבותי בין היהודים לערבים בישראל, לרבות תשלום פיצויים לערבים על רכוש שהופקע מהם והכרה בזכותם לשוב אל הכפרים שנאלצו לעזוב, "במידת האפשר". להערכתו, יותר שוויון יפחית את המתיחות בין היהודים לערבים, יעמיק את השתלבות הערבים בחברה הישראלית ואז גם יהיה קל יותר לעבוד על עיצוב הזיכרון, כדי לרתום אותו לטובת כולם.

תחרות בנושא "טיהור האתני של פלסטין" מבוססת על ספרו של אילן פפה
"בית פלסטין", הפדרציה הערבית הקנדית וה'קונגרס הקנדי האסלאמי המשותף' הכריז היום על תחרות לכתיבת מאמר בנושא "הטיהור האתני של פלסטין". התחרות פתוחה להשתתפות כל התיכוניסטים והסטודנטים בקנדה בגילאי 17 עד 27.
התחרות הזו באה בתגובה לחגיגות ה-60 לעצמאות ישראל ולהקמת "מדינת ישראל בתוך פלסטין". כותב המאמר הזוכה עתיד לקבל פרס בסך 1000 דולרים, כשהמקום השני יזכה ב-750 דולרים והשלישי ב-500.
אלו שיגיעו לשלושת המקומות הראשונים יזכו לקבל את הספר "הטיהור האתני של פלסטין" שנכתב ע"י פרופ' אילן פפה.

[אוניברסיטת בר-אילן, מתימטיקה] באימייל לפעילים אחרים,קובי שניץ קורא להפריע לפעולות הצבא
הצרות לא נגמרו במאחז, חלק מהפעילים הפלסטינים עדיין מסורבים מלעבור את הגדר ומאוימים על ידי החילים.
נוכחות ישראלים מבוקשת כדי לתעד ולהרתיע התעללות נוספת. אם אתם יכולים להגיע התקשרו אלי בבקשה.

ניזהאר חסאן קנה את עולמו
אני יכול להרגיע את מר חסאן. האקדמיה הישראלית אינה רודפת אותך. להפך, אני מנבא לך ימים טובים מאוד של הוקרה והערכה. אין לי ספק כי שמך כבר מוזכר בפורום זה או אחר לעמוד בראש מרכז לזכויות אדם, גם כרטיסי הטיסה לכינוסים רבי חשיבות בפיזה, לונדון ובריסל כבר מונפקים

מכללת ספיר מפטרת המרצה שהתעמת עם חייל
המכללה פתחה בהליך פיטוריו של ניזאר חסן, לאחר שתמה התקופה שהוקצבה לו להתנצל בפני אייל כהן שנכנס לכיתתו במדים ו"זכה" בשל כך להתנהגות פוגענית.

מכללת ספיר: מכתב של פרופ' חיים בראשית לפרופ' זאב צחור
קראתי בתדהמה וזעזוע את מכתבך המשפיל וחסר התקדים לניזאר חסן, בעקבות הדו'ח של וועדת השמוע שנמסר לך. אני חייב לומר כי דו'ח הוועדה עצמו הינו מסמך בעייתי לכל מוסד אקדמי המכבד את עצמו, ואינני רואה באיזו ארץ אחרת יכול היה להיכתב, מחוץ לטורקיה ופקיסטן. למרות דעתי זאת, אני רואה את מכתבכך כמשפיל וחסר יושרה הרבה יותר מדו'ח הוועדה, שכן אתה פועל בצורה פסולה לדעתי, מכמה בחינות. גם אם סבור אתה, כהחלטת הוועדה, שעל המרצה להתנצל לפני התלמיד, דעה שאינה מקובלת עלי, שכן נראה לי שהיה נכון מצדו לבקש את התלמיד לעזוב ולחזור לבוש אזרחית, הרי שדרישתך חסרת הבסיס למחויבות לדגל ולמדי הצבא הכובש גם אינה מוזכרת בהחלטות הוועדה, ולכן תמוהה במיוחד. אם ישראל כבר הגיעה למצב שנשיא מוסד אקדמי מכובד כותב בשפה לאומנית, משתלחת ובוטה לבן הלאום הכבוש והמדוכא על ידו, בדרישה להצדעה לדגל הכבוש, הרי שברור מעל לכל ספק שהחל שלב הסיום של ההרפתקה הציונית בארץ ישראל, ושהמסכות הליברליות מוסרות מן הפנים המכוערות של הכבוש הבוטה. בחודש בו מרעיבים כשני מיליון איש תוך הפרת החוק הבינלאומי, שלא להזכיר את המוסר היהודי, כשלשה קילומטרים משולחנך, מצאת אתה לנכון לשכוח את תפקידך האקדמי והאינטלקטואלי, ולפעול, תחת לחץ גובר של מפקד אתו צבא כבוש ודיכוי, כקצין מילואים הממלא פקודות ולא כאקדמאי.

הטענה על רצח-עם - עלילת דם
טענת האקדמאי האנטי-ציוני ד"ר פפה, שישראל מבצעת רצח-עם, מתעלמת מהמחבלים ההרוגים וממניין הקורבנות הישראליים

ספיר: המרצה יתנצל בפני המילואימניק ולא יפוטר
מכללת ספיר הקציבה שבוע לקבלת התנצלות מהמרצה ניזאר חסן, שסירב ללמד סטודנט לקולנוע שהגיע להרצאה במדים. ועדת שימוע פנימית קבעה כי התנהגותו של חסן היתה פסולה, אך עדיין החליטה להסתפק באזהרה.

החופש האקדמי נחנק בימים אלו בין ידיהם של אנשי צבא, פוליטיקאים וספינים תקשורתיים. אנו, סטודנטים ומרצים במכללת ספיר, רוצים לנהל דיון חופשי ללא התערבות של אינטרסים זרים.
אנו קוראים לכם להצטרף אלינו להפגנה
בדרישה נחרצת לבטל את ההחלטות המקוממות
של המכללה לגבי המקרה של ניזר חסן.
לא ניתן את ידינו לטקס ההשפלה!

"אין פלא שנתנו לפפה לפרסם בטהרן טיימס"
במאמר שהתפרסם תחילה בעיתון הבריטי "אינדפנדנט" ושלשום ב"טהרן טיימס" מאשים ד"ר אילן פפה את ישראל בביצוע פעולות של רצח עם (genocidal policies ) ברצועת עזה.
לטענת ד"ר פפה, לשעבר מרצה באוניברסיטת חיפה, וכיום חי בבריטניה, האסטרטגיה של ישראל לגכי הרצועה הייתה הפיכתה ל"גטו", אך לדבריו מהלך זה אינו עובד, ו"היהודים יודעים זאת היטב מההיסטוריה שלהם". לכן ישראל נקטה לדבריו בצעדים יותר "ברבריים" ולדבריו העתיד צופה לתושבי עזה: "גטואיזציה, דמוניזציה ובידוד".

דרישה להעניש המרצה ב'ספיר' שפגע בדגל
בעקבות הדיווחים על דרישתו של ניזאר חסן, מרצה ערבי במכללת ספיר, מתלמידה שדגל היה רקום על תיקה לצאת את הכיתה תובעת התנועה לאיכות השלטון מנשיא המכללה לנהוג בו בחומרה. זאת לנוכח פגיעתו בדמוקרטיה ובדגל.

על קובי שניץ (אונ' בר אילן) וחבריו ב- 'האנרכיה שולטת'
האנרכיסטים של הגדר מהווים דוגמא מובהקת לאפליה המובנית במערכת אכיפת החוק והתקשורת. השחתת הטנקים בשבת שעברה היא דוגמא מייצגת לתופעה רחבה של פגיעה בשלטון החוק מצד השמאל הקיצוני. מעשיהם משפיעים גם על בג"צ

ראש בית הספר לתקשורת במכללת ספיר מצדיקה את המרצה שסילק מכתתו סטודנט במדים
חסן שפך את מררתו ממש בימים שבהם פרשה שרת החוץ את חזון אחרית הימים שלה, גם הוא לא שקול עד הסוף. בחזונה יוכלו ערביי ישראל שווי הזכויות ליהנות מן האפשרות למצוא ביטוי לאומי במדינת פלשתין השכנה. ביום המאושר שבו ישתווה מעמדם של בעלי תעודות זהות כחולות שאינם יהודים למעמדם של יהודים החיים בניו יורק, למשל, סביר שגם חסן יוטרד פחות מנוכחותם של לובשי מדים בכיתתו.
בעיניו של חסן, אזרח שזכויותיו שוות על הנייר בלבד, ייצג תלמידו את הצבא הישראלי כולו, צבא שהאתיקה שלו מוטלת בספק לעתים מזומנות מדי. הוא לא עסק בשאלה מה עשה התלמיד במילואים, אלא התמקד בקשר בין מדים כמייצגי עוולות לבין אקדמיה כמייצגת חופש מחשבה ולבין יצירה כמייצגת חופש ביטוי. בדרך הוא פגע בחופש הבחירה של תלמידו ובאחד מקודשי הקודשים של החברה היהודית בישראל.

[האוניברסיטה הפתוחה] קורא את אירועי המלחמה לאחור | אודי אדיב
מההיבט הפוליטי, חסרונו הגדול של הספר טמון בכך שהוא מגדיר את התנועה הציונית מראשיתה כטוטליות שלילית שאין בה צדיק אחד בסדום. פפה תופס את מעמדה ואת כוחה ההגמוני של הציונות ביחס לפלסטינים במושגים של עוצמה ושליטה אבסולוטיות. אולם ככל שהוא מבקר את יחסי העוצמה הקיימים, אין הוא מציע כל דרך אפשרית לשנות ולבטל את אותם יחסים, דווקא משום שהעוצמה של התנועה הציונית מושגת וממומשת לפיו כיחס דכאני חד-צדדי שאינו בר ביטול. כך פפה, בדומה לבלעם, בא לברך את הפלסטינים ונמצא מקלל.
ספרו של פפה אכן מתאר את מלחמת 48' מנקודת מבט ביקורתית ומשוחררת מההיבט הציוני, אולם בפרפרזה על מילותיו של מרקס, העניין איננו רק לתאר את המציאות של הכיבוש והדיכוי הישראליים, אלא גם לשנותה. השינוי אפשרי אך ורק בעקבות הכרה הדדית של שני הצדדים במעלתם האנושית והאזרחית המשותפת, הכרה שחורגת במהותה מהגבולות של שתי הקבוצות הנתונות ומשמשת כמודל וכנקודת מוצא של סינתזה פוליטית ישראלית-פלסטינית חדשה מסדר שלישי הרמוני ומוסרי יותר. ספרו של פפה, לעומת זאת, מסתיים בטון פסימי ואין בו שום מוצא מהסכסוך הקיים. לסיכום, תרומתו העיקרית של הספר טמונה בתיאור מפורט, ללא כחל וסרק, של כל מעשי הגירוש והטבח שעוללו יחידות צה"ל והפלמ"ח נגד התושבים הפלסטינים במהלך המלחמה. אלא שהתיאור העובדתי כשלעצמו, בהיעדר פרשנות משכנעת, אין בכוחו לשנות את הדעות הרווחות בשני הצדדים ביחס למלחמת 48' בפרט ולסכסוך הישראלי-פלסטיני בכלל.

המרצה למילואימניק במדים: צא החוצה
סטודנט שסיים שירות מילואים ארוך, הגיע כשהוא לבוש מדים להרצאה במכללת ספיר. המרצה הערבי לא אהב שלובש מדים נכנס לכיתה ולכן הוא דרש ממנו לצאת החוצה. סטודנטים אמרו כי המרצה אמר למילואימניק: "אני לא מלמד חיילים, שוטרים וקצינים במדים"

נורמה מוסי, התכנית ללמודי פרשנות, אוניברסיטת בר-אילן
תוכנית הלימודים בבתי הספר, מדגישה את ההיסטוריה הלאומית והיהודית של הארץ ומתכחשת במידה רבה לעבר הפלסטיני שלה. לדוגמא, אירועי 1948 נלמדים כ"מלחמת השחרור" והטרגדיה הפלסטינית – הנכבה - כמעט לא זוכה להתייחסות. אנו מבקשים לשאול: איזה שיח ציבורי מקדם סוג כזה של סיפור? איזה אתוס נבנה מתוך הלימוד הזה ואיזה עתיד אפשרי ניתן לקרוא בין השורות של ספרי הלימוד??
למידה על הנכבה, על היישובים הפלסטיניים שנהרסו והעלאת שאלות על בעיית הפליטים הכרחית על מנת שנוכל, כיהודים ישראלים, להתבונן באופן ביקורתי במתרחש ולהתחיל, אולי, לקחת אחריות. אך הנכבה, יש לומר, היא לא רק הסיפור הפלסטיני של הארץ אלא גם הסיפור היהודי של הארץ. סיפור שיש לפתח את הכלים המתאימים על מנת להתחיל להתמודד איתו.

אקסטרא שמאל
מרצה שמוגדר כ"אנטישמי יהודי", פלשתינאי פעיל בכיר בבל"ד והיסטוריון התומך בעזמי בשארה – אלה הם חלק מהמרצים בחוג לקולנוע במכללת ספיר * בחוג, הנהנה מהערכה רבה, יש מספר מרצים מהשמאל הקיצוני ואף אנטי ציוני, שחלקם השתתפו בכנסים נגד ישראל וקראו לחרם עליה * נשיא המכללה: אנחנו מטפחים מודעות פוליטית

קובי שניץ, אוניברסיטת בר אילן, מוזכר בכתבה כמי שמתגרה בחיילי צה"ל
אני משתאה לנוכח היכולת של אנשים כמו קובי, יונתן ושאר האנרכיסטים לחמם את עצמם בשביל לצעוק על החיילים ולהתעקש ללכת איתם מכות.

[האוניברסיטה הפתוחה] אודי אדיב: "הישראלים מקבלים זכות השיבה"
ד"ר אודי אדיב שישב בכלא הישראלי בגין ריגול לטובת סוריה אמר בכנס של ערביי ישראל כי נושא זכות השיבה מקבל כיום לגיטימציה בתוך החברה הישראלית ד"ר אגבריה ממכללת בית ברל: אברהם בורג, אילן פפה וסרטים שמוקרנים בערוץ הראשון משפיעים על הישראלים

בקשת מחילה מהפלסטינים / פרופ' דוד ברזילי
ברור בעליל שקיים פגם מוסרי בכך שהמדינה החדשה חוקקה חוק שבות, במסגרתו ניתן לכל יהודי המבקש זאת לחיות בארץ ישראל כאזרח ישראלי, בעוד שנשללת להלכה ולמעשה זכות שיבה מאנשים שנולדו בארץ רק משום שאינם יהודים.

טלי לרנר, טכניון - מדעי המחשב
עצומה לשרת החינוך נגד ההרג והענישה הקולקטיבית שמבצעת ממשלת ישראל בעזה
אנו, תלמידים, סטודנטים לחינוך והוראה, מורים וחברי מערכת החינוך, פונים אליך לפעול מיידית להפסקת פעולות הצבא הישראלי בעזה הפוגעות בצורה אנושה במיליון וחצי אזרחים.


על אליוט הורוביץ, פרופסור להיסטוריה יהודית באוניברסיטת בר אילן ב-'אני פורים? בשום פנים ואופן'
כהיסטוריון יהודי חש הורוביץ כי אינו יכול עוד להחריש ולא להצביע על הקשר שבין מורשת האלימות של החג למעשיהם הנוכחיים של "יהודים בארץ הקודש, שעדיין נוקמים 'את הסכסוך הישן והחדש' נגד אלה הנתפסים בעיניהם כ'עמלקים', אך כאשר הפעם איבתם אינה עוד אימפוטנטית כפי שהיתה בימים הרחוקים של תיאודיסיוס השני" (עמ' 18). הורוביץ מצטט התבטאויות של רבנים ומנהיגי מתנחלים בדבר זיהוי הפלסטינים עם עמלק, ומתאר את האלימות ההולכת וגוברת של תהלוכות הפורים בחברון מדי שנה, מיום "חידוש היישוב היהודי" בבית הדסה, שאליו נכנסו המתנחלים דווקא בחג הפורים 1981. אל נקודת השבר הגדולה, הטבח במערת המכפלה, חוזר הורוביץ לקראת סוף מחקרו רחב היריעה ומסכם בעצב, בדם לבו: "חגיגות הפורים שנמשכו באין מפריע במרכז ירושלים באותה שנה, גם לאחר שהגיעו החדשות על הטבח הנורא בחברון, הובילו אותי להסכים הפעם הזאת עם קביעתו הנבואית של (שמואל הוגו) ברגמן, כי את המשך ציון חג הפורים ניתן להבין רק כתוצאה מ'הריקבון העמוק שבו שרוי עמנו'" (עמ' 277).

ספרים מאת דר' דרור גרין
הספר יצא לאור בשנת 1989 וסדק את שכרון הכיבוש של החברה הישראלית.

מנחם קליין
וגרוע מכל - החברה הישראלית מתעלמת מהתגובה של הפלסטינים בירושלים - הלכודים בצבת הישראלית של חומות ומכשולים. אין זה מקרה שפעולות הטרור הקשות ביותר בוצעו או תוכננו בידי אנשים ממזרח ירושלים. חוליית סילוואן, האחראית בין היתר לרצח בקפה מומנט, היתה חוליית החמאס הרצחנית ביותר שפעלה עד כה

ד"ר מנחם קליין, מרצה באוני' בר-אילן: "הקמת מדינת ישראל - קטסטרופה"
אין גבול, כנראה, לשנאה העצמית של הישראלים: ד"ר מנחם קליין, מרצה בכיר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן, התבטא הערב (ד', 28.1.04) בחריפות נגד ישראל.

האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
מבקרים: 256804346שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
blueweb