מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אונ תל-אביב - ארכיון
הפקולטה למדעי הסירוב

לרדת מהגדר לפני שיהיה מאוחר | יגאל ברונר
הגדר גם לא נועדה להביא ביטחון. היא נועדה לקבוע עובדות בשטח. לספח. לנשל. למנוע מן הפלסטינים לבנות ולהיבנות. לטשטש את גבולות 67'. הסבל שהיא גורמת לאוכלוסייה האזרחית הפלסטינית אינו תוצאה של תכנון לקוי. היא תוצאה של תכנון מדוקדק. איך להסביר אחרת את החיתוך המדויק: כל קרקע פנויה לנו, כל באר לנו, כל שדה חקלאי לנו, ואילו כל השטח הבנוי הצפוף שנותר - להם בתחומי הגטו? הסבל האנושי שהיא יוצרת איננו תופעת לוואי. הוא מכוון. הוא יגרום לתוצאה הרצויה לשרון מזה שנים: טרנספר הדרגתי של האוכלוסייה הפלסטינית, תחילה לריכוזי האוכלוסין בשטחים, ומשם לירדן.
הגדר נועדה, אם כן, לשנות שינוי דרמטי את המצב במזרח התיכון. שינוי שיבטל כל דיבור על תוכניות כגון תוכנית ז'נבה, ויביא אותנו למצב חדש, הקיים כבר בחלקו, של מדינת מכלאות אכזרית. אפרטהייד. זה הרגע האחרון לעצור את הגדר. אנו, בשמאל ובמרכז, עומדים בפני ברירה היסטורית. אנחנו יכולים לדבר על ז'נבה בעוד המכלאות הולכות ומוקמות מדי יום, ממש כמו שדיברנו על אוסלו בזמן שההתנחלויות הורחבו, המאחזים הוכפלו וכבישי האפרטהייד נסללו. לחלופין, אנחנו יכולים להפשיל את השרוולים ולצאת למאבק אזרחי לא-אלים, יחד עם שותפינו הפלסטינים, נגד הגטו-גדר.
השעון אינו עוצר. הגדר אינה מחכה. זה הרגע.

פני הגירוש / מאת גדי אלגזי
הגירוש הוא ישות חמקמקה. הוא קורה, אך נעלם כל הזמן. לא רק מפני שכוח דמיוננו מוגבל, אלא מפני שהוא מתבצע בלי הכרזת כוונות מפורשת, אם אפשר בלי ניירות, בלי להשאיר עקבות. הגירוש של 16 בספטמבר התרחש באישון לילה. החיילים והבולדוזר הגיעו, דרסו את האוהלים וציוו על האנשים להתפנות. שבוע לאחר מכן יטען הצבא, שלא ברור מי נתן את הפקודה. היום אנחנו עומדים מול החיילים המצווים על האנשים להתפנות. בעיתון של מחר יכחיש הצבא שניסו לפנות את התושבים ממש בשעה שבית המשפט דן בעניינם. מה שקרה מול עינינו ממש, לא קרה מעולם. וכך גם יימשך הגירוש: בא ונעלם. למחרת ייתן בית המשפט הגבוה לצדק צו ביניים המתיר לתושבי סוסיא לחזור למקום החל משעה עשר בבוקר. המדינה תודיע שאין כוונה לפנות אותם. התושבים אכן יחזרו למקום למחרת, מעשר בבוקר. גדעון לוי עוד יספיק לראות אותם במקום. אך בשעה שתיים יופיע כוח צבא ומשטרה והחיילים יאמרו לאנשים, שהאזור הוכרז שטח צבאי סגור עד 26 בדצמבר. הצו הצבאי שם לאל את החלטת בג"צ. הוא גם שם ללעג את טענות המדינה ביום אתמול: אז נטען שמתקיימת חקירה בעניין הפינוי, שנעשה ללא אישור מגבוה; היום נסגר כבר השטח והתושבים מגורשים לפי צו אלוף. אך זהו ערב יום הכיפורים: איננו יכולים לעשות דבר, הכתבים לא בבית, הצבא לא עונה. במוצאי החג, כשהכתבים הצבאיים יחזרו, ישמעו מפי דובר צה"ל גירסה חדשה: לחלקם נאמר שמעולם לא הוצא צו המכריז על המקום כשטח צבאי סגור. כתבים אחרים ישמעו שהאזור נסגר לכמה ימים בלבד. בקיצור: כל מה שראינו, לא התרחש. הטרנספר מתקדם, ההתנחלות תקום והגירוש לא התרחש מעולם.


האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
מבקרים: 242792513שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
blueweb