מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת חיפה
חקירה באקדמיה

חקירה באקדמיה

בן דרור ימיני 18/3/2005  

מרצים בודדים, המקבלים את שכרם מהמדינה, עוסקים בהסתה נגד ישראל. הם משווים אותנו לנאצים, מעלילים עלילות על "טיהור אתני", "ג'נוסייד", ועוד. איש לא פתח נגדם בחקירה. וטוב שכך. הם זוכים להגנה, בשם "חופש הביטוי האקדמי". 

אבל מי שחשב שכל התבטאות "אקדמית" זוכה להגנה - טועה. השבוע נפל דבר בישראל. לראשונה מאז קום המדינה נפתחה חקירה נגד מרצה, ד"ר דוד בוקעי מאוניברסיטת חיפה, בגין דברים שאמר, לפי טענות, בגנות הערבים במהלך הרצאותיו. ובכן, רוב הסטודנטים שהשתתפו באותו קורס הבהירו שלא היו דברים מעולם. כך גם קבע רקטור האוניברסיטה, לאחר בדיקה.  

אבל נניח, לצורך העניין, שבוקעי אכן אמר את הדברים. גם כך, מדוע דינו שונה מדינם של מרצים מהשמאל הסהרורי? מדוע דברים בוטים נגד הערבים או התרבות הערבית ראויים לחקירה, אבל עלילות שקר נגד הישראלים וישראל זוכות לחסינות מטעם "חופש הביטוי האקדמי"? 

פניתי למשרד המשפטים. ובכן, הסיבה לחקירה היא: "הוגשה תלונה". אכן, תירוץ מאלף. ומה עם האחרים? אז הנה התשובה, בהאי לישנא: "באשר למרצים ואנשי אקדמיה אחרים - לא ניתן להשיב באופן כללי, וכל מקרה נבחן לפי נסיבותיו". 

את התשובה המתחמקת הזאת צריך להכניס לספר השיאים של גינס. פוליטיקה בפרקליטות? מה פתאום. שם לא שמעו על "טיהור אתני", "ג'נוסייד" וכן הלאה. הבעיה היא, שפעם נוספת מתברר שמי שרומס את שלטון החוק, לפעמים, הם אלה שמופקדים עליו.  

ועוד משהו: תארו לעצמכם שגורם שלטוני היה מחליט לפתוח בחקירה נגד מרצה מהאגף הסהרורי של השמאל. עצומות אינספור היו ממלאות את העיתונים. סופרים חשובים, אנשי רוח ואקדמיה היו מציפים כל תוכנית רדיו וטלוויזיה, כדי להתריע על "הידרדרות הדמוקרטיה הישראלית". מאמרי מערכת ב"גרדיאן" וב"ניו-יורק טיימס" היו מוקיעים את ישראל. אבל כל זה נחסך מאיתנו. החקירה הרי נפתחה נגד איש ימין. שירמסו אותו. מי הוא בכלל.

חזרה ל "אוניברסיטת חיפה"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254178562שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb