מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת תל אביב
הקומיסר למוסר

הקומיסר למוסר

בן דרור ימיני, מעריב 

במסגרת המאבק בקיצוצים בתקציבי ההשכלה הגבוהה - מאבק חשוב וחיוני - תרם השבוע את תרומתו גם דני רבינוביץ, שהוא גם מרצה באוניברסיטת תל-אביב וגם מהכותבים הקבועים ב"הארץ". רבינוביץ מאשים את נתניהו ולבנת ב"פרויקט פוליטי-חינוכי ארוך טווח ומכוון", שנועד ל"רידוד המחשבה ... השטחת התודעה וטשטוש אבחנות מוסריות". לא שהוא מספק שמץ של הוכחה לטענה הכל כך קשה, אבל נניח לכך. מכיוון שלפי הגדרה שכזו ברור שהכותב מחשיב את עצמו למומחה לאבחנות מוסריות, ההמשך היה קצת מדהים: לאן מובילים הקיצוצים? הסכיתו ושמעו: לגרמניה הנאצית!  

מה עניין קיצוצים לא ראויים בחינוך למשטר המתועב ביותר עלי אדמות? התהליך שם, מספר לנו רבינוביץ, "היה עמוק הרבה יותר. עיקרו היה הגדרה מחדש, בידי קברניטי הרייך, של ידע, השכלה, מי קובע מה ללמד ומי צריך לדעת מה". 

זה אכן מה שקרה בגרמניה הנאצית, אבל מה הקשר? וכי נתניהו ולבנת שלנו הם ניצנים של ראשי משטר הרייך? נו, באמת. וזה אומר, שהדברים שחוזה לנו רבינוביץ - "טשטוש אבחנות מוסריות" - כבר כאן. אם קיצוץ בחינוך מזכיר לו את המשטר הנאצי, אז משהו נדפק אצלו במנגנון האבחנה המוסרית.  

אולי יצביע הידען הדגול רבינוביץ על מקרים של התערבות שלטונית בתוכני לימוד? אולי יצביע הקומיסר לענייני מוסר על מקרה אחד של סתימת פיות באקדמיה? על מקרה אחד של "צמצום המרחב הציבורי שבו עוד אפשר לקיים שיח ציבורי ראוי"? 

הבכיינות האקדמית הזאת באה להסתיר את העובדה שהמציאות, כמובן, הפוכה. אין מרצה אחד באקדמיה שמישהו סתם לו את הפה. יש אינספור מרצים שרשימת הקריאה שלהם נראית כמו חוברת תעמולה של אל-קאעידה. אבל כאשר פרופ' יולי תמיר חתמה על "אמנת כנרת", שמצדיקה את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, היא זכתה למשהו שקרוב לחרם ולנידוי על ידי הקומיסרים למוסר.

ובכלל, רבינוביץ יודע שהוא, או חבריו לדעה, רשאים גם לבעוט במדינה, גם לדרוש את החרמתה, גם להפוך אותה לנאצית, גם לנהל מסע צלב הרסני לחיסולה וגם לקבל שכר מהמדינה שאותה הם מתעבים כל כך. סליחה, טעות. יש מרצה אחד ויחיד שנפתחה נגדו חקירה בגין דברים שלא אמר - ד"ר דוד בוקעי, כפי שדווח במדור הזה בשבוע שעבר. אבל זה בסדר. רבינוביץ לא יכתוב מאמר על סתימת פיות. בוקעי הרי שייך לימין.  

אף אחד לא יסתום את הפה לאנשים כמו רבינוביץ, אילן פפה, משה צימרמן וטניה ריינהרט. וטוב שכך. אבל אנשי האקדמיה השפויים - שהם הרוב, ויש להם עדיין חוש מוסרי שיודע להבחין בין קיצוצים בחינוך לבין נאציזם - צריכים לקום נגד המיעוט הבולשביקי שמכתים את האקדמיה. אם הם לא יעשו את זה, אם הם יעדיפו את שתיקת הכבשים, גם הם יהיו אשמים.  

חזרה ל "אוניברסיטת תל אביב"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253815101שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb