מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת בן גוריון
הכשל המוסרי של צה''ל | ניב גורדון
 


הכשל המוסרי של צה''ל | ניב גורדון
תאריך: 2003 / 02 / 26
נושא: ::: האזור :::


לפני שבועות מספר גרעו אותי ממחלקת חינוך של פיקוד דרום. זה קרה לאחר יום המילואים האחרון שלי, בבסיס גבעתי ליד גבול מצרים. נתבקשתי להרצות בפני 60 חיילי החטיבה שעומדים בימים אלו להתחיל קורס קציני חי"ר. מדובר במפקדי העתיד, האליטה של צה"ל. נושא ההרצאה: מנהיגות. מכיוון שאני מתמחה בזכויות אדם החלטתי להתמקד בסוגיה הערכית. תחילה בחנתי, יחד עם החיילים, מהן התכונות המבדילות בין מנהיגים כמו אדולף היטלר, סטלין, ופול פוט מחד גיסא, לבין נלסון מנדלה, מהטמה גנדי ומרטין לותר קינג מאידך גיסא. החיילים חשבו שתכונות כמו כריזמה, פקחות, ויכולת רטורית מאפיינות את כל המנהיגים שהוזכרו, בעוד שחזון ערכי אוניברסאלי - שכל בני אדם נבראו בצלם - נמצא רק באנשי הקבוצה השניה.

בחלק השני של ההרצאה התמקדתי במנהיגות בתוך צה"ל. טענתי העיקרית היתה שכל עוד יש כיבוש לא תוכל להיווצר בצה"ל מנהיגות מוסרית ראויה. הטיעון הוא בעיקרו מבני, לפיו במציאות של כיבוש גם הקצין הכי הומני ייאלץ לרמוס את כבוד האדם. הוספתי דוגמאות בהם צה"ל ביצע פשעי מלחמה ברצועת עזה (אזור שהחיילים הכירו היטב).

בדיון שהתפתח לאחר ההרצאה החיילים העלו, בניסוחים שונים, שתי טענות מהותיות כנגד הדברים שאמרתי. קולם היה קולו של הממסד הצבאי.

הטיעון הראשון מתבסס על ההנחה שהתפקיד העיקרי של צה"ל הוא לשמור על אזרחי המדינה ושלמען מטרה זו לעתים יש לבצע פעולות שמפרות זכויות אדם וחוקים בינלאומיים.

"אם יש סיכוי שזה ימנע פיגוע בדיזינגוף, אני לא ייתן לאמבולנס לעבור במחסום", אמר חייל אחד בדיון. חייל אחר החמיר עוד יותר וטען שאם הצלת חיי אזרחים בתל-אביב דורשת שהוא יעכב אנשים במחסום ותינוק חולה מת כתוצאה מהעיכוב, אז אין מפלט והתינוק ייאלץ למות. כאשר שאלתי לגבי מותם של שני תינוקות, שלושה תינוקות ויותר, הוא לא הניד עפעף וענה בחיוב.

הטיעון השני בא לבסס את הקביעה לפיה צה"ל הוא "הצבא המוסרי ביותר בעולם". למרות שכמה מהחיילים הציגו טענה זו כאקסיומה, אחרים ראו צורך לחזקה בהוכחות.

"לפני חודשים מספר נכנסנו למחנה פליטים על מנת ללכוד מבוקש", אמר חייל אחד. "יכולנו", הוא הוסיף, "להזמין מסוק שיפציץ את הבית בו המבוקש הסתתר, אבל החלטנו להיכנס תוך סיכון חיי החיילים, וזאת כדי שלא נפגע בחפים מפשע". דוגמאות רבות הובאו על ידי החיילים כדי להראות שהצבא יכול היה להשתמש באמצעים יותר אכזריים ובחר שלא לעשות זאת, משום שלא רצה לפגוע באוכלוסייה אזרחית.

אף כי קשה לזלזל בכוח השכנוע של שני הטיעונים הללו, הם סובלים מכשל משותף. לגבי הרציונל שבבסיס הטיעון הראשון, אמרה פעם הפילוסופית היהודיה חנה ארנדט כי כאשר המטרה מקדשת את האמצעים אז הכול מותר. ואכן, בשנתיים האחרונות אנו עדים להשלכות המסוכנות והקטלניות של תפיסה מוסרית נטולת עוגן. בהתחלה מחינו על העוצר המתמשך, לאחר מכן התקוממנו שתינוקות מתו במחסומים וצלפים ירו על ילדים, ומבלי לשים לב המצב המשיך להידרדר עד שבחומת מגן חיילים הרסו בתים כשבתוכם היו אנשים חיים וטייסים הפציצו בתים בלב ערים.

הטיעון השני של החיילים טומן בחובו כשל דומה, שהרי אין גבול לאכזריות של בני אנוש ותמיד ניתן יהיה לחשוב על מעשה יותר ברוטלי כדי להצדיק פעולה של צה"ל. החייל שעיכב את האשה החולה במחסום במשך שש שעות, אומנם יכול היה להרביץ לה וגם לא לתת לה לעבור כלל, אבל זה עדיין לא אומר שהעיכוב היה מוסרי. גם הטייס שהנחית פצצה שמשקלה טונה על בתי מגורים והרג תשעה ילדים יכל להשמיד שכונה שלמה, אך "החמלה" שהוא גילה אינה מעידה שהפעולה היתה אתית.

השתלשלות האירועים מאז פרוץ האינתיפאדה מוכיחה לכל מי שעיניו בראשו שצה"ל נסחף לפעולות ברוטליות יותר ויותר כנגד אוכלוסייה אזרחית בעיקרה, וכל אמצעי מוכשר תוך השוואה לקיצוני ממנו. בהעדר עוגן של מוסר אוניברסלי - שיש דברים שפשוט לא עושים - כל מה שנותר הוא תפיסת מוסר יחסית ושבטית, לפיה ערכם של חיי בני אדם נקבעים על פי הקבוצה הלאומית, האתנית או הדתית אליה הם משתייכים.

הרעיון המהותי כי האדם נברא בצלם נעדר מעולם המושגים של צה"ל, ולכן כל מפקד צעיר שילך בתלם ימצא את עצמו מתחלק על המדרון המסמל את אובדן החזון הערכי. וללא חזון ערכי אוניברסלי, כפי שהחיילים בעצמם הבינו, לא יהיו לצה"ל מנהיגים ראויים.


ד"ר ניב גורדון הוא מרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


כתבה זו הגיעה מהגדה השמאלית
http://www.hagada.org.il

כתובת הכתבה:
http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=641
חזרה ל "אוניברסיטת בן גוריון"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253773041שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb