מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרים כלליים
קדחת הדמוקרטיה

מעריב,

קדחת הדמוקרטיה

בן דרור ימיני ניסח ערכת דעות על הדמוקרטיזציה בסעודיה, ועידוד סרבנות
במסגרת תהליכי הדמוקרטיזציה של סעודיה גם בה יש כבר "משאל עם". מדובר בתוכנית טלוויזיה שמראיינת את "האיש ברחוב". דמוקרטיה בהתגלמותה. "האם תהיה מוכן, כאדם, ללחוץ יד של יהודי?", נשאלו אנשים מהרחוב. להלן התשובות. מרואיין מס' 1: "היהודים הרצחניים הפרו כל הסכם. לא אלחץ ידו של מי ששונא אותי". מרואיין מס' 2: "בוודאי שלא, כדי שלא איאלץ לשקול את כריתת היד". הבאים בתור לא היו שונים, והוסיפו את קללת אללה השורה על היהודים באשר הם, ובאופן נצחי. מרואיין מס' 8 הרחיב את הגותו העמוקה, והסביר ש"הפתרון ברור. רק ג'יהאד. אם רק היו צועדים עשרות מיליונים, בני אומה אחת, אל עבר היהודים, הם היו הופכים אותם לגוויות רקובות. הבעיה היא שהמנהיגים הערביים החדירו בנו פחדנות. שאלוהים יסלח להם" (התרגומים של ממר"י).

 
עכשיו , תארו לעצמכם שמחר היתה מוכרזת דמוקרטיה בסעודיה; אותה סעודיה שהמשטר שלה מממן רבים מהאימאמים ברחבי מדינות ערב ואירופה, ושדרשותיהם הן בעיקר תעמולה אנטי-יהודית ואנטימערבית רעילה, ושהחינוך בה מצוי בידי אנשי הדת. אם חשבנו שגרוע מכך אי אפשר, אז בא "האיש ברחוב", שזכה למינון גבוה של הסתה, ודורש, כמו נרקומן, מינון הרבה יותר גבוה. במסגרת בחירות חופשיות, המשטר שעומד מאחורי הפצת הרעל היה מובס, ובמקומו היינו מקבלים את המנהיגים האמיתיים, השורשיים, הבלתי מתפשרים. אנשי אל-קאעידה כמובן.
 
יש צד שני למטבע. שר הפנים הסעודי, הנסיך נאייף, קרא לתקשורת הערבית להיאבק באיסלאם המיליטנטי, כחלק מהמאבק בטרור. יפה אמר. חבל רק שהוא לא מקשיב לערוץ הסעודי. לזכות הסעודים ייאמר, שהם מסבסדים את ערוץ "אל-ערבייה", הכלל ערבי. מנכ"ל הערוץ הוא עבדל רחמן ראשד, שמתייצב בחודשים האחרונים בראש חזית הרפורמיסטים, נגד מטיפי הדת, נגד האיסלאם הקיצוני ונגד כל סוגי הטרור, גם זה שפוגע בישראלים. בנוסף, הטלוויזיה הסעודית משדרת גם תוכניות בעלות אופי נינוח ושפוי יותר.
 
אלא שהדרך לשינוי ארוכה. נכון לעכשיו, יש רק דבר אחד שיכול להיות גרוע מהמצב הקיים ומהמשטר הקיים. זה יקרה כש"האיש מהרחוב" יקבע את צורת השלטון. לאסון הזה קוראים גם דמוקרטיה.

משאל אחר
גם אם אנחנו רחוקים מסעודיה, יש חלקים בחברה הישראלית ששואפים להגשים את המודל הזה. כאשר אנשי דת הופכים למעודדי סרבנות, כאשר רב ראשי לשעבר מצדיק התנכלות לפלשתינים, במסגרת מסיק הזיתים, אז מתברר שקדחת הדמוקרטיה מידבקת. הקרבה לסעודיה ולאיראן היא כבר לא רק גיאוגרפית. זו עלולה להיות קרבה רוחנית.
 
עבר זמנה של האשליה שמדובר בשוליים סהרוריים. מדובר במיינסטרים של הציונות הדתית. ראש ישיבת מרכז הרב ותלמידיו מאיימים עלינו, שאם רק לא ניכנע לדרישות שלהם, הם יכריזו מלחמה נגד הרוב. המתחכמים שבהם הפכו לחסידי הדמוקרטיה, והם רוצים משאל עם. כאשר מפשפשים בקדחת הדמוקרטיה שלהם, מתברר שהם מתכוונים לחיה אחרת לחלוטין. כן, בוודאי, משאל עם, אבל רק בתנאים שלהם: גם רוב מיוחד, כך שהערבים ינוטרלו, וגם דרישה ל"רוב של בעלי זכות הצבעה". כלומר , כל מי שיישאר בבית, ייחשב לתומך בהם. זה בכלל לא חשוב שיש רוב בממשלה ובכנסת. מה שחשוב הוא, שהם יצליחו, בדמוקרטיה מהסוג המיוחד שלהם, לכפות את דעת המיעוט על הרוב.
 
מצד שני, למרות כל הנימוקים נגד משאל עם, צריך בכל זאת לקיים אותו. להלן הצעה מעשית, שמתאימה לכל סוגיה לאומית: היה והממשלה והכנסת קיבלו החלטה בנושא כלשהו, יהיו 50 חברי כנסת לפחות רשאים לדרוש משאל עם. במקרה כזה, ההחלטה שהתקבלה על ידי הממשלה והכנסת תישאר בתוקפה, אלא אם כן יתנגדו לה לפחות 50 אחוז מבעלי זכות ההצבעה. כלומר, מרגע שהתקבלה החלטה במוסדות הנבחרים, ברירת המחדל היא שההחלטה בתוקף. ולכן, רק המתנגדים יטריחו את עצמם לקלפי. נטל ההוכחה עליהם.

רבנים ומרצים
בעקבות גל הרבנים התומכים בסירוב, צודקים הטוענים משמאל שאין זה סביר לקבל שכר על חשבון משלם המסים, להסית נגד המדינה, וגם לקרוא לסירוב פקודה. זה באמת אבסורד. אבסורד? באוניברסיטאות יושבים מאות מרצים, שחתמו על עצומות תמיכה בסירוב. גם הם מקבלים משכורות על חשבון משלם המסים.
 
מכאן ואילך יש לדאוג רק לדבר אחד: שוויון. אם דורשים לפטר את אנשי האקדמיה, צריך לדרוש גם את פיטורי הרבנים. ואם דורשים לפטר את הרבנים, נא להפנות דרישה דומה גם בעניין אנשי האקדמיה. 

חזרה ל "מאמרים כלליים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253899947שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb