מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חרם נגד חרם
לאוניברסיטאות בישראל אסור להגיש את הלחי השנייה לאור איומי חרם מצד האקדמיה הבריטית
10/4/2005
אם תתממש משאלתם של חברי "אגודת מרצי האוניברסיטאות" של בריטניה, יכריז איגוד זה, ב-20 באפריל , במושבו בעיר איסטבורן, על חרם אקדמי על ישראל.

אם לדייק, הרי לפי הגרדיאן הבריטי, המקפיד לעקוב, יוכרז החרם על כל מרצה באוניברסיטה ישראלית, המסרב לגנות את מדיניות הממשלה כלפי השטחים. לבד מן החרם הזה, יתקיים גם דיון בעניין הכרזת חרם כללי על אוניברסיטאות חיפה, בר-אילן והאוניברסיטה העברית.

גם לפני שנתיים היה דיון בעניין החרם, אבל אז נדחה העניין. ומדוע הסיכוי לאישור עכשיו טוב יותר? על כך מצוטטת בגרדיאן, ומשיבה, סו בלאקוואל, מאוניברסיטת בירמינגהם, האומרת כי השנה - קיימת קריאה מפורשת של הפלשתינים לחרם כזה. כלומר, דווקא עכשיו, כאשר אריאל שרון - הוא ולא אחר - מכריז כי מדינה ש"לא קיבלו הפלשתינים" משום שליט אחר בארץ ישראל, יקבלו הם מממשלת ישראל הנוכחית, כאשר צעד ראשון לקראת מדינה כזו נעשה באמצעות תוכנית ההתנתקות. על כך מגיב הגוף הפלשתיני, האקדמי, בהמרצת החרם על ישראל.

האקדמאים שיתכנסו באיסטבורן אינם פועלים בחלל ריק. הרי איש אינו יכול - ואסור לשלול - את חופש הבעת הדעה הפוליטית של אקדמאי ישראלי, בעד או נגד המדיניות של ממשלת ישראל. ישנם אקדמאים ישראלים שלא מסתפקים בחרם עליהם ועל עמיתיהם, אולי הם אפילו נעלבים על כי האוניברסיטה שלהם, למשל זו של תל-אביב, אינה נזכרת בהצעת ההחלטה שתידון בקרוב בבריטניה.

פרופ' ענת בילצקי, מאוניברסיטת ת"א, אמרה לנו כי היא מצדדת בחרם כלכלי-כללי על ישראל, נוסח משטר החרם שהוטל בשעתו על דרום-אפריקה, וחרם מקיף כזה יכלול, מטבעו, גם חרם אקדמי.
יצפאן כבר משחיז את לשונו
כלומר, למה להלין על מרצים בריטים? אבל בבריטניה לא מסתפקים בחרם אקדמי: הגרדיאן מגלה כי אקדמאים בריטים דוחים הצעות לעבוד עם ארגוני מחקר גדולים בישראל, למרות המענקים הכספיים.

נכון, לכל אדם שמורה הזכות למתוח ביקורת על מדיניות זו או אחרת. אבל הזכות הזאת שמורה, בדיוק באותה מידה, גם לנשיאי האוניברסיטאות בישראל: למשל, אם יוכרז החרם הבריטי המתוכנן, יכולים נשיאי כל האוניברסיטאות והמכללות בישראל לנתק מגע עם מרצים בריטים, עקב נושא מדיני בריטי זה או אחר. למה להושיט את הלחי השנייה? למה לא לגלות סולידריות עם שלוש האוניברסיטאות?

הלא בבריטניה עצמה, החליטה אוניברסיטת אוקספורד לפני שנתיים, בצעד מפתיע ואמיץ, להשעות את פרופ' אנדרו וילקי, משום שסירב להיות מנחה של סטודנט ישראלי לקראת תואר ד"ר. אם אוקספורד המעטירה נקטה צעד ענישה נגד פרופסור שהחרים סטודנט ישראלי - רק משום שהינו ישראלי - מדוע מה שמותר לאוקספורד יהא אסור על נשיאי אוניברסיטאות בישראל?

מובן כי לחרם מצד האקדמיה הבריטית יהיו השלכות הרבה יותר מקיפות. השגרירות הבריטית בתל-אביב, חוששני, תיאלץ להתחיל לדווח בקרוב ללונדון על התגברות מדד העוינות של ישראלים - בדרך כלל, אוהדי בריטניה - לממלכה המאוחדת.
 
כי מי תמיד מבחין, באמת, בין הכינוס וההחלטה של המרצים הבריטים, הצפויה באיסטבורן, לבין בריטניה בכלל? אלי יצפאן, נדמה לי, כבר משחיז את לשונו.
חזרה ל "חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 256850992שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb