מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרים כלליים
כוחו ההולך ומתעצם של השמאל הרדיקלי

מאמרו של פ. דויד הורניק

(בניגוד לשמאל הציוני) -רדיקליזם אנטי-ישראלי, אנטי-/פוסט ציוני ואנטישמי – המבוטא על-ידי חוגי השמאל הקיצוני של האקדמיה הישראלית זה כבר עניין אחר לגמרי


כוחו ההולך ומתעצם של השמאל הרדיקלי

אגף השמאל הקיצוני אינו זניח ובשום פנים אינו מהווה "שוליים זעירים". לחברים בו יש נוכחות בולטת ופעילה, הן באוניברסיטאות הישראליות והן בפעילויות אנטי-ישראליות ברחבי העולם.

אמריקאים התומכים בישראל נאבקים בקמפוסים האמריקאיים כדי להפסיק את המאמצים העקביים להחרים או לנדות את ישראל. לעומת זאת קבוצת פרופסורים ישראלים תומכת בגלוי בחרם אקדמי על ישראל. עצומה שפורסמה לאחרונה קובעת:

אנו החתומים מטה, מג?ני החופש האקדמי הפלשתיני ותומכי החרם האקדמי על ישראל... הממשלה הישראלית הקימה מערכת מחסומים ונקודות ביקורת המקשים או מונעים ממורים ומסטודנטים פלשתינים להגיע לאוניברסיטאות, למכללות ולבתי-הספר שלהם. מדיניות ההטרדה, המעצרים, הירי והתקיפות המבוצעת מדי שבוע בידי חיילים ישראלים בקמפוסים פלשתיניים... כל זה מתרחש על רקע של כיבוש הנמשך זה 37 שנים והתקפה מתמדת על החברה האזרחית הפלשתינית...


מאות מלומדים ופעילים בכל רחבי העולם חתמו על קביעה זו, המתעלמת מהמצב הביטחוני שבו נמצאת ישראל, החשופה בכל מקום ברחובותיה ויישוביה להתקפות טרור רצופות מבפנים ומבחוץ – וזאת למרות הצעות השלום הנדיבות שלה – ומתעלמת לחלוטין מן העובדה שהקמפוסים הפלשתיניים הם מוקדי הסתה לג'יהאד ולטרור. בין החותמים היתה קבוצת אקדמאים ישראלים אשר ממשיכים לעבוד ולקבל את שכרם מאותן אוניברסיטאות ומכללות המשמשות כיעד להתקפותיהם. עם חברי הקבוצה נמנים: ריבה בכרך (המכללה לחינוך בית-ברל), דיאנה דולב (מכללת ויצ"ו לעיצוב), רחל גיורא (אוניברסיטת תל-אביב), ג'ורג' חביב (הטכניון חיפה), חנה יבלונקה (אוניברסיטת תל-אביב), ורד קראוס (אוניברסיטת חיפה), דן רבינוביץ (אוניברסיטת תל-אביב), טניה ריינהרט (אוניברסיטת תל-אביב) ויובל יונאי (אוניברסיטת חיפה).

לא נעשה, כמובן, כל ניסיון להחרים או לשלול מדינות כאיראן, סודאן, או צפון-קוריאה; מכל מדינות העולם, רק ישראל זכתה ב"כבוד" זה – ובפרופסורים המנסים לזכות אותה בו.


בשנת 2002 פורסמה באינטרנט הצהרה כזו:


אנו, חברים באקדמיה הישראלית, נחרדים נוכח התגברות התוקפנות של ארה"ב כלפי עיראק ונוכח התמיכה הנלהבת של ההנהגה הפוליטית של ישראל בתוקפנות זו... אנו מביעים דאגה עמוקה נוכח הסימנים כי ממשלת ישראל עלולה לנצל את 'ערפל הקרב' כדי לבצע פשעים נוספים נגד העם הפלשתיני, עד כדי טיהור אתני מלא... הסלמת הדמגוגיה הגזענית בנוגע לאזרחיה הפלשתינים של ישראל עלולה להצביע על היקף הפשעים שאולי נשקלים עתה...


שישים אנשי אקדמיה ישראלים חתמו על ההצהרה.

עניין מיוחד מעוררת עוצמת הנוכחות הרדיקלית באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב. ראש-הממשלה הראשון של ישראל היה בוודאי מתהפך בקברו לו נוכח לדעת מה מלמדים וכותבים במוסד הנקרא על שמו.
-------------------------------------------------
לדוגמה, ניב גורדון מן המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, שמאמריו הופיעו בעיתון בולטימור סאן, מאפיין את ישראל לא רק כטרוריסטית אלא גם כפאשיסטית ונאצית.


הוא כותב:

בדיקה קפדנית של פעולות ישראל בלבנון מצביעה על שימוש תכוף מצ?דה בשיטות טרור... יש לציין כי ישראל משתמשת בטרור גם בגדה המערבית וברצועת עזה.

הסכנה החמורה ביותר לישראל עתה אינה הרשות הפלשתינית ואף לא החמאס והג'יהאד האיסלאמי, אלא הסכנה מבית: הפאשיזם.

על מנת להפוך את ישראל לנאצית אין צורך בדיקטטורה מאחר שהיטלרים קטנים ונמרצים רבים מצאו כנראה מקלט בטוח בלבבות רבים.


אחרי הפיגוע פסח 2002 במלון פארק בנתניה, נמנה גורדון עם קבוצת פעילים שמאלניים אשר מיהרו להסתנן מעבר לקווי הצבא ונכנסו אל מטהו של ערפאת ברמאללה, שם לחץ גורדון את ידי ערפאת בהצדעת ניצחון. אין זה מפתיע כי מאמריו של גורדון מפורסמים דרך קבע באתרי אינטרנט אנטישמיים וניאו-נאציים.


"ישראל המרושעת"

לדבריו של לב גרינברג, מנהל מכון המפרי למחקר חברתי באוניברסיטה, ישראל היא טרוריסטית ומבצעת רצח-עם בעת ובעונה אחת. גרינברג שפירסם את המאמר במיוחד באירופה:

יש הבדל בין פעולות התוקפנות הישראליות לאלה הפלשתיניות. התוקפנות הישראלית היא באחריותם הישירה של אריאל שרון, בנימין בן-אליעזר, שמעון פרס ושאול מופז, ואילו פעולות טרור יחידות מבוצעות על-ידי יחידים, מתוך יאוש ובניגוד לרצונו של ערפאת.

יש לגנות, חד-משמעית, פיגועי התאבדות ההורגים אזרחים חפים מפשע;... אולם אין להשוות אותם לטרוריזם מטעם המדינה המבוצע על-ידי ממשלת ישראל.

מי יאסור את שרון, האיש האחראי ישירות לפקודות להרוג פלשתינים? מתי יגדירו גם אותו כטרוריסט?

רצח השייח' יאסין בידי ממשלת ישראל הוא חלק ממהלך גדול שמבצעת ממשלת ישראל אשר אפשר לתאר אותו כרצח-עם סמלי.


אורן יפתחאל מן המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באותה אוניברסיטה, משתמש בצחות לשון אקדמית כדי לאפיין את ישראל כבלתי-מוסרית, "מתעתעת", ישות "קולוניאלית" שימיה – תודה לאל – ספורים:

כישלונו של תהליך אוסלו, האינתיפאדה האלימה, ולאחרונה חידוש התוקפנות והברוטליות הישראלית כלפי הפלשתינים בשטחים הכבושים, הטילו צל אפל על עתידם המשותף של אזרחי המדינה הפלשתינים והיהודים... ניתן לראות את עצם קיומה של מדינה ישראלית (ולפיכך אזרחות ישראלית) כאשליה. בפעולותיה גרמה ישראל לקריעת הגיאוגרפיה של מעמד המדינה ומקיימת מערכת ריבוד מעמדי אתני-דתי, בדומה למערכת הכתות [ההודית]... ישראל יוצרת מסגרת קולוניאלית המוחזקת באמצעות שליטה אלימה... כיבוש והתנחלות, המצריכים דיכוי הולך וגובר של פלשתינים בעלי או חסרי אזרחות ישראלית, ועלולים להביא לקריסה הדרגתית של ישראל מבפנים.


יפתחאל רואה סיכוי זה בחיוב:

נראה כי כינון מדינה דו-לאומית (להבדיל מ'חילונית') דמוקרטית [משמע, ישראל תחדל להתקיים כמדינה יהודית]... מושך עתה יותר מתמיד.


למרות ויתוריה של ישראל על שטחים בסיני וביש"ע והצעותיה לוויתורים נוספים בחתירתה לשלום, ואף שהיא זו אשר חוללה במו ידיה את הרשות הפלשתינית והיא זו המסייעת לה להפוך לישות ריבונית הזוכה לסיוע הרב ביותר בעולם, מתארים אקדמאים נוספים מאוניברסיטת בן-גוריון את ישראל כמדכאת ברוטלית וקוראים לפירוקה כמדינה יהודית.כך כותב אמנון רז-קר?קוצקין, מורה להיסטוריה יהודית:

דו-לאומיות [כלומר, מדינה יהודית-ערבית במקום ישראל] היא הפתרון היחיד – לעת עתה... אני מנסה להציג את האופן שבו המודעות הציונית ההיסטורית מבוססת על דיכוי ועל מחיקת ההיסטוריה; ההיסטוריה של הארץ ובמיוחד הנכ?בה, הטרנספר של מאות אלפי פלשתינים ב- 1948 [טענה שהוכרה כשקרית גם על-ידי "ההיסטוריון החדש" בני מוריס]..


ג'ף הלפ??ר, מן המחלקה לאנתרופולוגיה, מאשר:

[ישראל משתמשת] בטרוריזם מטעם המדינה בהיקף חסר תקדים.

...שלום צודק ובר-קיימא לא יצמח מתוך ישראל; רק לחץ בינלאומי יכול להציל את הפלשתינים מפני מעיכה על-ידי קיר הברזל.

...[ישראל משתמשת] במערכות הנשק העדכניות ביותר, בצלפים, בסגרים עד הרעבה, בחישוף אלפי אקרים של אדמה חקלאית, בהרס של אלפי בתים.


גם סם בחור (איש עסקים פלשתיני-אמריקאי) ומיכאל דהאן (מדע המדינה, אוניברסיטת בן-גוריון) מעוררים את נושא רצח העם:


אף-על-פי-כן, הרס שיטתי ומכוון כפי שמתואר בהגדרה של רצח-עם, אין פירושו בהכרח הרג פיזי של אנשים, אף כי לישראל, שאינה ניצבת בפני זעקה בינלאומית, אין כל בעיה לעשות גם את זה

חזרה ל "מאמרים כלליים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 256879551שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb