מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חרם אקדמאי נוסף על ישראל?
גלעד גרוסמן NRG
שוב קריאה לחרם אקדמי על ישראל: בפעם השלישית בשנתיים האחרונות קוראים אנשי אקדמיה בריטים להחרים את המוסדות להשכלה גבוהה בישראל, במחאה על "הכיבוש הישראלי בשטחים, השיטה הגזענית בישראל ומדיניות האפרטהייד".

במכתב שפורסם לפני שבוע בעיתון האירי "אייריש טיימס", קוראים 61 אנשי אקדמיה אירים להפסיק את התמיכה הכלכלית שמעניק האיחוד האירופי למוסדות אקדמיים בישראל ולחדול משיתוף פעולה עם כל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ, עד שישראל תפעל בהתאם להחלטות האו"ם ותצא מהשטחים.

"נראה שהממשלה הישראלית אטומה לבקשות מוסריות של מנהיגי העולם ולהחלטות של האו"ם", נכתב במכתב. "אנו מרגישים שהגיע הזמן להתייחס לקריאה הפלשתינית לנקוט בצעדים מעשיים, כדי להפעיל  לחץ על ישראל שתפעל בהתאם לחוק הבינלאומי ולנורמות בסיסיות של זכויות אדם".

עוד כתבו אנשי האקדמיה: "אנו קוראים להפסיק כל תמיכה, הן ברמה הלאומית והן ברמה של האיחוד האירופי, במוסדות ישראליים. אנו מפצירים בעמיתינו האקדמאים לתמוך בחרם על ידי הפסקת שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמאים ישראליים".

אחד מיוזמי העצומה, דיוויד לנדי, אמר ל"אייריש טיימס" כי  "אנחנו תומכים בפעולות שיביאו בדרכי שלום לסיומו של המשטר הגזעני האכזרי בישראל", כתב לנדי. "צעד כזה אינו מכוון כנגד אנשים מסוימים, אלא כנגד מוסדות ישראליים שמעניקים תמיכה – מוראלית ומעשית – לשיטה גזענית בישראל ולכיבוש בלתי חוקי של שטחים פלשתיניים".

לנדי משווה בין ישראל לדרום אפריקה של עידן האפרטהייד. "כמו ששחורים בדרום אפריקה קראו לסנקציות נגד מדינתם, כך פלשתינים תחת שלטון ישראלי קוראים לסנקציות נגד המדינה הישראלית ומוסדותיה".
ניסיונות חרם חוזרים ונשנים
בשנתיים האחרונות היו שני ניסיונות בולטים להטיל חרם אקדמי על ישראל. באפריל 2005 החליטה התאחדות מרצי האוניברסיטה בבריטניה להטיל חרם אקדמי על אוניברסיטת חיפה ועל אוניברסיטת בר-אילן.

החרם על אוניברסיטת בר-אילן נומק בכך שהיא מעבירה קורסים במכללת יהודה שומרון ואריאל ובכך הוכיחה כביכול את ''מעורבותה בכיבוש השטחים הפלשתינים בניגוד להחלטת האו''ם''. החרם על אוניברסיטת חיפה נבע מהלחץ שהפעילה כביכול על ההיסטוריון הפוסט-ציוני, ד"ר אילן פפה.

בעקבות מחאות של חברי התאחדות המרצים שהזדעזעו מהטלת החרם, ובעקבות לחץ בינלאומי התכנסו, ראשי הארגון לדיון מיוחד וקיימו הצבעה חוזרת ש
ביטלה את החרם.

במאי האחרון הצביע ארגון המרצים הבריטי בעד הטלת חרם אקדמי נגד מוסדות בישראל, בשל מה שכינו "מדיניות האפרטהייד הציונית". הארגון הבריטי, שמונה כ-60 אלף מרצים ממוסדות אקדמיים שונים בבריטניה, החליט להטיל חרם על כל המוסדות האקדמאיים בישראל. בשל "המשך מדיניות האפרטהייד של ישראל, כולל בניית חומת ההפרדה והאפליות החינוכיות". חרם זה בוטל כעבור זמן קצר.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/482/985.html
חזרה ל "חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254163899שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb