מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת תל אביב
ענת מטר מה"קמפוס לא שותק" תומכת בפלסטינאים
From: Anat Matar <matar@post.tau.ac.il>
To: <HakampusL@Shotek.tau.ac.il>
Subject: [alef] letter to yuli tamir re her silence about gaza atrocities
Sent: 13 November 2006 19:46:03
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
H A K A M P U S   L O   S H O T E K     ה ק מ פ ו ס   ל א   ש ו ת ק
-------------------------------------------------------------------------
 
 
שלום,
המכתב דלהלן הועבר בימים האחרונים במוסדות חינוך שונים ברחבי הארץ.
אם ברצונכם להצטרף כחותמים למכתב, אנא כיתבו אימייל לטלי לרנר, לכתובת:
 
נובמבר 2006
עצומה לשרת החינוך נגד ההרג והענישה הקולקטיבית שמבצעת ממשלת ישראל בעזה
תלמידות/ים , סטודנטים/ות, מורים/ות ואנשי מערכת החינוך: אל תגידו "לא ידענו", אל תשתקו!
הצטרפו למחאה נגד הרג חפים מפשע, הרעבה והתעמרות במיליון וחצי בני אדם ברצועת עזה.
אנו זקוקים לקולכם וחתימתכם. קראו וחתמו עכשיו.
 
לכבוד: יולי תמיר, שרת החינוך.
 
אנו, תלמידים, סטודנטים לחינוך והוראה, מורים וחברי מערכת החינוך, פונים אליך לפעול מיידית להפסקת פעולות הצבא הישראלי בעזה הפוגעות בצורה אנושה במיליון וחצי אזרחים.
 בימים אלו ישראל מבצעת פשעי מלחמה איומים מדי יום ברצועת עזה, בנוסף על הכיבוש המתמשך של הפלסטינים בגדה המערבית. מאז סוף יוני, נספרו ברצועת עזה לבדה כ-400 הרוגים ואלפי פצועים. למעלה ממחצית מההרוגים כלל לא השתתפו בלחימה. ישראל סגרה את המעברים למעבר פועלים, סחורות, תרופות וציוד חיוני כבר לפני 4 חודשים. פירוש הדבר אבטלה עצומה, רעב ומניעת עזרה רפואית למאות אלפים.  ממשלת ישראל מסרבת לשלם לממשלה הפלסטינית שנבחרה על ידי הציבור,  את כספי המיסים השיכים לרשות הפלסטינית. כספים המשמשים לתשלום משכורות לאלפים. מערכת החשמל בעזה ניזוקה קשה מהפצצה מכוונת של חיל האוויר הישראלי על תחנת הכוח שהובילה לניתוק רוב התושבים מחשמל. אספקת מים נפגעה וכך גם מערכות הביוב והתברואה ונזק של עשרות מיליונים נגרם לכבישים ותשתיות. מערכת הבריאות קרסה כמעט לחלוטין עקב החרם והפעולות הצבאיות. רעב עוני אבטלה וייאוש הם מנת חלקם של מאות אלפים ברצועה. זוהי רשימה חלקית בהחלט של הפרות גסות של זכויות האדם בעזה שהחריפו בחודשים האחרונים.  
כמי שהובילה את האגודה לזכויות האזרח בישראל ובשטחים, ברור לנו שאת, יולי תמיר,  מכירה את הדברים מקרוב. בתור אחת ממקימי תנועת "שלום עכשיו", לפני כמעט 30 שנה וכפעילה נגד הכיבוש והדיכוי הישראלי כלפי הפלסטינים, ודאי הנך עוקבת אחרי התנהלות הצבא הישראלי - בהתאם למדיניות הממשלה. ממשלה שאת חלק ממנה. כשנכנסת לתפקידך, נשאלת בראיון לעיתון מהם הדגשים האידיאולוגים שצריכים בעיניך להוביל את מערכת החינוך. תשובתך הראויה הייתה: "קודם כל ערכים אנושיים אוניברסליים: כבוד, שוויון, הקשבה." ("הארץ", 20/06/06). מיותר לציין בפניך כי ערכים אנושיים אוניברסליים עומדים בסתירה להוצאות להורג ללא משפט, להרג מאות אזרחים, למניעת טיפול רפואי ופגיעה ביכולת לספקו, לכליאת מיליון בני אדם בביתם, לשלילת זכויותיהם של סטודנטים פלסטינים לצאת מעזה וללמוד במוסדות אקדמיים בגדה המערבית ובישראל, ולמצור כולל  על הרצועה.   דיכוי מתמשך זה של מיליון וחצי תושבים, בשל מוצאם הפלסטיני, מתבצע ישירות על ידי בוגרי מערכת החינוך שאת עומדת בראשה, על סמך הוראות שקובעת ממשלה שאת יושבת בה בתפקיד שרה וכחברת כנסת. למרות זאת, לא השמעת עד כה מחאה פומבית, לא נקטת כל צעד להפסקת הדיכוי הישיר ההולך ומחריף של תושבי רצועת עזה ואף נותרת לשבת בממשלה. ככה לא מקדמים ערכים אנושיים כשוויון וכבוד לכל אדם. עליך להשמיע את קולך נגד זוועות הכיבוש ההולכות ומחמירות בעזה! כאשר הצהרת לפני מספר חודשים: "שינוי חברתי מתחיל בחינוך" (מעריב, 11/05/06), הסכמנו איתך לחלוטין. כעת אנו תמהים, האם אינך סבורה שהגיע הזמן להתחיל ולפעול בחינוך? האם לא די ב-40 שנות כיבוש ויותר ממאה שנות סכסוך כדי להתחיל בשינוי? האם אין די ב-100 גופות של ילדים בעזה תוך ארבעה חודשים? מה את עושה בתפקידך כשרת החינוך למען שינוי המצב בעזה?  
חינוך נובע בראש ובראשונה מאישיותו של המחנך ומהתנהגותו. בתפקיד שרת החינוך אינך פקידה או מנהלת משרד, את קודם כל מחנכת. כיצד נפרש את שתיקתך ביחס להרג ולדיכוי המתמשך בעזה כתוצאה ממדיניות ממשלתך? מה את עושה להפסיק זוועות אלו? כיצד תנהגי, כאדם וכמחנכת, אל מול פגיעה מתמשכת בכל הערכים שאת מאמינה בהם? שתיקתך וחוסר המעש שלך מהווים בעצמם אמירה חינוכית חזקה - כזו הנוגדת את אמונותיך, הצהרותייך ופעילותך המבורכת בעבר.  את מרבה לדבר על דמוקרטיה ועל אזרחות אקטיבית וטוב שכך. "אני רוצה מדינה שיש בה חברה אזרחית פעילה מאוד. כולה בית ספר דמוקרטי אחד גדול." הצהרת בראיון ("הארץ", 13/10/06) ואנו שמחנו לקרוא. אולם יש לדרוש אף משרת החינוך לתת דוגמא אישית ולהיות אזרחית פעילה. שתיקה והישארות בממשלה, נוכח מרחץ הדמים בעזה, מהווים דוגמה אישית לפסיביות, להשלמה עם דיכוי והפרת זכויות אדם ולהצדקת פעולות הצבא הישראלי. לא ייתכן כי לכך התכוונת. לא מאוחר להתעשת ולתקן זאת. צאי לתקשורת וגני בפומבי את הפעולה בעזה ואת הפרות זכויות האדם חסרות התקדים. היי אזרחית פעילה!
"מדינה שכולה בית ספר דמוקרטי אחד גדול" לא אפשרית כאשר התנהגותה של הממשלה אנטי דמוקרטית בעליל. כצעד ראשון, עליך לגנות בפומבי את שמבצעת הממשלה בעזה בחודשים האחרונים. לא  יתכן חינוך לדמוקרטיה כל עוד מהות החברה אינה דמוקרטית וכל עוד ראשי מערכת החינוך שותקים ושותפים לפעילות מנוגדת לדמוקרטיה. אנו מוצאים טעם להזכיר לך דברים חשובים שאמר פרופ' ישעיהו ליבוביץ בהרצאה על דמוקרטיה וחינוך, דברים שנאמרו לפני שנים רבות אך עודם –למרבה הצער – בתוקף:  "היסוד הקיומי של מדינת ישראל ושל החברה בה, אשר החניך מכיר אותה מן הגיליון היומי של העיתון, היסוד איננו הדמוקרטיה, שהרי מדינת ישראל שוללת את זכותו של עם אחר לעצמאות. כל המשאבים של המדינה מכוונים להחזיק בשלטון אלים על עם אחר. לכן האלימות נעשית דבר מובן מאליו לחניך. במציאות זו, אינני רואה שום תקווה לחינוך לדמוקרטיה, אינני רואה שום תקווה לקיום הדמוקרטיה".  
החברה היא שמעצבת את החינוך על פי אופן התנהלותה ולכן, למערכת ממלכתית המתיימרת לחנך לדמוקרטיה לא יועילו כלל "שעת חברה", "שיעור מחנך" או שיעורים באזרחות, כל עוד מדי יום הממשלה מבצעת פשעים נגד האנושות. לא יתכן חינוך דמוקרטי וחינוך לדמוקרטיה כל עוד ממשלתך מפירה כל עקרון יסוד דמוקרטי אפשרי. חינוך לדמוקרטיה חסר משמעות כאשר המחנכת הראשית לא עושה דבר לסיום הכיבוש ולהפסקת הדיכוי המתמשך בגדה וברצועת עזה.
 
אנו, תלמידים,מורים ואנשי מערכת החינוך שאת עומדת בראשה, דורשים ממך, יולי תמיר, להתעורר ולפעול:
הפסיקי לשתוק נוכח עונש קולקטיבי של מאות אלפים המתבצע כעת בעזה לפי הוראות ממשלתך!
אל תסכימי לשמש עלה תאנה למדיניות גזענית ואלימה הנעשית בשמך ותחת אחריותך!
התבטאי בפומבי נגד פשעי המלחמה בעזה!
הציבי דוגמא אישית כמחנכת למען דמוקרטיה, שוויון, דיאלוג וערכים אוניברסליים!
הבהירי לנו כי חיי אדם קודמים לבחינות הבגרות!
הוכיחי במעשיך כי חיי אדם קודמים לשיקולים קואליציוניים ולהישרדות פוליטית שלך או של מקורביך בשלטון!
הצטרפי אלינו לקריאה משותפת לחברי ממשלת ישראל וראשי הצבא:
 חדלו מייד להרוג חפים מפשע! הפסיקו את הענישה הקולקטיבית ברצועת עזה! הסירו את המצור על עזה!
די לכיבוש בעזה ובגדה המערבית!
על החתום:
חזרה ל "אוניברסיטת תל אביב"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 243836255שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb