מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת חיפה
מרסלו סבירסקי ב- "ערביי ישראל מוחים: לא לייהוד הגליל"

   
 


ערביי הגליל טוענים כי תוכנית הממשלה לפיתוח הגליל היא בעצם תוכנית לייהוד הגליל, והיא מהווה אפליה מכוונת. דורשים פיתוח ביישוביהם, "הקיימים עוד מלפני קום המדינה"

11/11/05 11:28
מאת: זיאד מועדי, סוכנות עתי"ם
  

 


ערביי ישראל טוענים: התוכנית לפיתוח הגליל היא תוכנית לייהוד הגליל, מדובר באפליה מכוונת. בשבת (11.11.05) צפוי להיערך כנס מיוחד בכפר מנדא, במטרה לגייס את האזרחים הערבים למאבק נגד תכנית ממשלת ישראל ל"ייהוד הגליל".

בכנס ישתתפו ראשי רשויות מקומיות מאזור הגליל, בהם ראשי המועצות המקומיות בטמרה, כפר מנדא, נצרת, סח'נין ועראבה, וכן חברי כנסת ערבים, חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל ופעילים יהודים מיישובי הגליל, המתנגדים לתוכנית ודורשים "חלוקה צודקת של הקרקע והמשאבים בגליל".

התוכנית: יישוב מפוני רצועת עזה ועולים חדשים

בכרוז שפורסם לקראת הכנס ,נאמר כי תכנית ייהוד הגליל, אותה מוביל המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, כוללת מכירה של למעלה מ-10,000 יחידות דיור לאזרחים יהודים במחירים מוזלים והרחבת כ-100 נקודות יישוב קיימות בגליל. בנוסף, כוללת התוכנית הקמת יישובים חדשים לקליטת יהודים מאזור המרכז, מתנחלי רצועת עזה המפונים ועולים חדשים.

בכרוז נטען כי כל הפעולות הנעשות לפיתוח הגליל, לכאורה, נעשות על חשבון האזרחים הערבים, תוך צמצום עתודות הקרקע שלהם ומניעת הרחבת יישוביהם, ועל רקע סירוב משרדי הממשלה לדאוג להקמת פרויקטים לדיור ציבורי לזוגות צעירים, להקים אזורי תעשייה ותעסוקה ולהתמודד עם תופעות העוני והאבטלה החמורות ביישובים הערביים.

דורשים: פיתוח יישובים מלפני קום המדינה

יוזמי הכנס, אנשי חד"ש והמפלגה הקומוניסטית, הדגישו כי "פיתוח הגליל", כלשון הממשלה, מחייב בראש ובראשונה פיתוח של היישובים הערביים השוכנים באזור למן הקמת המדינה או לפניה, משוועים לפיתוח וסובלים מהזנחה מכוונת ומתמשכת.

מרסלו סבירסקי, מתנועת "קול אחר בגליל" ואחד ממשתתפי הכנס, אמר כי התוכנית מהווה אפליה מכוונת, פגיעה באזרחים ערביים רק בשל מוצאם, ולכן תנועתו מתנגדת לתוכנית שמבקשת לייהד את הגליל תוך התעלמות מוחלטת ושיטתית ממחצית מתושביו אם לא למעלה מזה, וכי מה שנדרש הוא פיתוח הגליל לטובת תושביו הנוכחיים, תוך חלוקת המשאבים בצורה הוגנת וצודקת.
 
http://news.msn.co.il/news/Internal/Internal/200511/20051111105838.htm

חזרה ל "אוניברסיטת חיפה"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254176237שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb