מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
ד"ר מנחם קליין, מרצה באוני' בר-אילן: "הקמת מדינת ישראל - קטסטרופה"
מרצה באוני' בר-אילן:
"הקמת מדינת ישראל - קטסטרופה"
כך התבטא ד"ר מנחם קליין, מיוזמי הסכם ז'נבה, בוועדה לענייני המזה"ת במועצת אירופה, בה משתתפים פלשתינים; ח"כ איתן התרעם וסירב ללחוץ את ידו; חברי הכנסת איתן ושטרן יתבעו להעביר המקרה לדיון בוועדת חוץ וביטחון

28/01/2004 |  מאת: רנית נחום-הלוי - חדשות מחלקה ראשונה            
אין גבול, כנראה, לשנאה העצמית של הישראלים: ד"ר מנחם קליין, מרצה בכיר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן, התבטא הערב (ד', 28.1.04) בחריפות נגד ישראל.

בדבריו בוועדת המשנה לענייני המזרח התיכון במועצת אירופה, שהתכנסה בשטרסבורג שבצרפת, אמר ד"ר קליין: "הקמת מדינת ישראל ב-1948 זו קטסטרופה". קליין ביקר גם את מדיניות הממשלה וגדר ההפרדה.

התבטאותו הפתיעה והדהימה את חברי הכנסת מיכאל איתן (ליכוד), חיים רמון (העבודה) וד"ר יורי שטרן (האיחוד הלאומי), שנכחו בוועדה. במקום פרצו חילופי דברים קשים בין חברי הכנסת לד"ר קליין, אשר תועדו במצלמות הטלוויזיה, ולא הוסיפו הרבה כבוד לישראל.

חברי הכנסת המשתתפים בוועדה הופתעו למצוא, כי בסדר יומה של הוועדה במועצת אירופה, נכלל דיון בהבנות ז'נבה. מבירור שנערך עם יו"ר הוועדה עלה, כי יוזמי הבנות ז'נבה פנו אליו וביקשו לאפשר להם להציג את הנושא במסגרת דיוני ועדת המשנה.

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, חבר הכנסת מיקי איתן, אמר: "ההפתעה הפכה לתדהמה ולמחאה כאשר הדובר הישראלי מטעם הבנות ז'נבה, ד"ר מנחם קליין, הרצה על הבנות ז'נבה תוך הצגת עמדה אנטי ישראלית חריפה. בין השאר, כינה את הקמת מדינת ישראל ב-48' כקטסטרופה. הוא גינה את מדיניות הממשלה בלבד והקמת הגדר במיוחד, וביקש סיוע מהפרלמנטרים העויינים ביותר את מדינת ישראל, על-מנת לקדם את היוזמה".

בתום הדיון, הטיח איתן בקליין: "תתבייש לך, האסון של 1948 נתן לך בית לחיות בו ומשכורת להתפרנס ממנה". בהמשך סירב ח"כ איתן ללחוץ את ידו המושטת של ד"ר קליין. גם חברי הכנסת רמון ושטרן מתחו ביקורת על סגנון דבריו של ד"ר קליין.

חברי הכנסת איתן ושטרן הודיעו, כי יתבעו לקיים בירור בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בדבר פעילות מדינית חתרנית של ישראלי בפורומים בינלאומיים. גורמים במשרד החוץ הביעו אף הם תרעומת על הופעות אנטי-ישראליות של ישראלים בפורומים אירופאים שונים.

"אנו נתונים למתקפות קשות בזירה האירופאית, שבה בדרך כלל הגישה למדינת ישראל ביקורתית מאוד. והנה, נפתחת חזית נוספת מבית, כשדוברים ישראלים חוברים לגורמים העוינים ביותר את ישראל ומסייעים להם", הוסיף ח"כ איתן.

מרצה בכיר וחבר הנהלת ארגון "בצלם"

ד"ר מנחם קליין, יהודי חובש כיפה וחבר הנהלת ארגון "בצלם", עשה את שלושת תאריו באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא בוגר ישיבת ההסדר בגוש עציון, הנחשבת לבעלת אוריינטציה שמאלנית, ומזוהה עם זרם מימ"ד של הציונות הדתית.

קליין הוא עמית מחקר במכון ירושלים לחקר ישראל, והיה חבר בצוות היועצים של אהוד ברק במו"מ על ירושלים. באופן טבעי, חתום ד"ר קליין גם על עצומות תמיכה של אקדמאים בסרבנים (כמו זו של תנועת "הקמפוס לא שותק").
חזרה ל "מוסדות אחרים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257036020שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb