מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת בן גוריון
על ניב גורדון ב: שוטרים היכו צלם עיתונות בהפגנה נגד הגדר 27.6.04
 
יום ראשון, 27 ביוני 2004, מאת: יהונתן ליס, תמרה טראובמן ושירות "הארץ",
 
צלם "ידיעות אחרונות", עטא עויסאת, אושפז במצב קל. עימותים פרצו בא-ראם בין שוטרי מג"ב למאות מפגינים פלסטינים ופעילי שמאל


שוטרי מג"ב היכו אתמול צלם של "ידיעות אחרונות", בהפגנה נגד גדר ההפרדה במחסום א-ראם מצפון לירושלים. השוטרים היכו אותו בראשו באמצעות נשקם ולאחר מכן בעטו בו בכל חלקי גופו. הצלם, עטא עויסאת, טופל בחדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, מצבו מוגדר קל. כמה מפגינים נוספים נפצעו קל משאיפת גז מדמיע, בהם ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) שטופל במרפאה בא-ראם ומצבו טוב. תשעה מפגינים עוכבו לחקירה.

במהלך נסיונות המשטרה להשתלט על המפגינים הופעלו במקום מסתערבים. צלמי העיתונות מיהרו להתקרב לכוחות המסתערבים כדי לתעד את פעילותם לאיתור מפגינים אלימים ולמעצרים. אלא שהמסתערבים נקלעו לעימות אלים, וכוח מג"ב נוסף מיהר למקום כדי לחלץ אותם.

עוויסת, שעמד סמוך לכוח החילוץ של מג"ב, התבקש על ידי השוטרים לעזוב את המקום. עדי ראייה לתקרית סיפרו כי מיד לאחר מכן התנפלו על עוויסת כמה מלוחמי מג"ב, הפילו אותו לרצפה והחלו לבעוט בו ולהכות אותו בראשו ובבטנו. שני צלמים נוספים שנכחו במקום הצליחו לחלץ את עוויסת החבול וזב הדם מידיהם של החיילים. חובש פלסטיני, איש הסהר האדום, שהגיע למקום החל לטפל בעויסת וביקש לפנותו לבית חולים. עויסת ביקש להתפנות לבית חולים בירושלים, ולא ברמאללה.

כשהועבר עויסאת הפצוע למחסום, עיכבו השוטרים את פינויו במשך דקות רבות והחלו לתחקר אותו כדי לברר אם צילם את פעילותם של המסתערבים. רק לאחר מכן הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם. במשטרה הכחישו כי עויסת הוכה בידי שוטרי מג"ב. ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "למשטרה לא ידוע על תקיפתו של עוויסת. הנושא ייבדק על ידי המחלקה לחקירת שוטרים".

פעילי השמאל מכחישים כי יידו פטישים לעבר השוטרים


למעלה מ-700 מפגינים יצאו אתמול בצהריים בצעדה ממועצת א-ראם, לאורך תוואי גדר ההפרדה. הצועדים מחו על ניתוקם הקרוב של עשרות אלפי תושבי א-ראם בשל בנייתה של הגדר במקום. בראש הצועדים הלכו מתופפים מקרב חניכי תנועות הנוער. כשהגיעו המפגינים למחסום א-ראם, החל העימות בינם לבין חיילי מג"ב במקום להתפתח. כמה מהמפגינים יידו אבנים לעבר חיילי מג"ב שהיו במקום ואלה פתחו בתגובה בירי רימוני גז והלם כדי לדחוק את המפגינים בחזרה לתוך שכונת א-ראם.

שי גורסקי מארגון תעיוש שיזם את התהלוכה תיאר: "קצין מג"ב שניהל את האירוע אמר לי שההפגנה יצאה משליטה. מיד אחר כך הוא ירה שלושה כדורים באוויר והחלו מטחים של רימוני גז והלם". לדבריו, "השוטרים נהגו כלפינו באלימות שלא ראיתי כמוה בהפגנות שהיו לנו בשנה האחרונה".

שוטרים וחיילי מג"ב שהיו במקום דיווחו כי אחד מפעילי השלום יידה גרזן לעבר ג'יפ מג"ב ומפגינים נוספים יידו פטישי ברזל לעבר הכוחות. אחד הפעילים, ניב גורדון, הכחיש את הטענות: "אף אחד לא יידה פטיש על אף שוטר. המשטרה אספה שני פטישים שהביאו המפגינים כדי להכות בגדר. השוטרים המציאו את הסיפור על השימוש בפטישים כדי להצדיק את הפעולה הכוחנית בה נקטו".

ההתכתשות בין החיילים למפגינים נמשכה כשעתיים במהלכה השתמשו הכוחות ברכב להתזת מים שאמור היה לסייע בהרחקת המפגינים. תשעה מבין המפגינים עוכבו לחקירה. כעבור שעות אחדות החליטה המשטרה לשחרר את המעוכבים היהודים, בתנאי שיתחייבו להתרחק מהאזור לשבועיים. המפגינים סירבו, לאחר שהתברר כי המעוכבים הפלסטינים יוסיפו לשהות במעצר.

חזרה ל "אוניברסיטת בן גוריון"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254066461שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb