מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת בן גוריון
עורך מעריב מגנה את פרופ' אורן יפתחאל

אויבי ''הפרויקט הציוני''
תשובה לפרופ' אורן יפתחאל
בן-דרור ימיני, מעריב
26/03/04
לפני שבוע זכיתי למטח השמצות מצד פרופ' אורן יפתחאל, בעקבות ביקורת שכתבתי על משנתו הפוליטית, המתחזה לאקדמית. הייתי יכול לענות על כל משפט של יפתחאל, ולהצביע על כך שלמרות שמדובר באיש אקדמיה בכיר, הוא סובל, חוששני, מבעיות קשות בהבנת הנקרא. שהרי את דעותיי, בעד חזרה לקווי67', נגד מפעל ההתנחלויות ונגד הכיבוש ועוולותיו - פרסמתי אינספור פעמים. ואם למרות כל אלה, אני ''מפיץ את הקו הניאו-שמרני הימני'', אז נדמה שכל תגובה מיותרת.


כך שלא אתחשבן עם יפתחאל, אלא אגיע לעיקר. יפתחאל זועם בעיקר על כך שאני מעז לבקר ''הוגי דעות חשובים'' על בסיס ''עמדותיהם כלפי הציונות''. ובכן , הוא צודק, אבל צריך לדייק: אני מאשים חבורה של כמה עשרות אנשי אקדמיה בהפצת עלילות ושקרים נגד ישראל, ובעקיפין, בעידוד האנטישמיות. אני מאשים את החבורה הזאת בהתעלמות, גם בזדון, מעובדות בסיסיות הפוגמות בנרטיב הדמוני שהיא מדביקה לישראל.

אנשי החבורה, רובם ככולם, הם מעריצים נלהבים של הקדוש אדוארד סעיד שהלך לעולמו. סעיד הוא אבי הפרדיגמה המאשימה את המערב והציונות כמעט בכל חולי וצרה של העולם הערבי. למרות הביקורת שלו על מנהיגים מושחתים בעולם הערבי, ובכלל זה ערפאת, סעיד הוא גם אחד מאבות הנצחת הפיגור בעולם הערבי. הכיצד? העולם הערבי נע בין שתי גישות. האחת משמיעה פזמון ידוע: הציונים אשמים, המערב אשם. השנייה, של הזרם הרפורמיסטי, טוענת ששנאת המערב היא הונאה עצמית, וכי המפתח לשינוי מצוי בתהליכי דמוקרטיזציה וסקולריזציה של המרחב הערבי. סעיד הוא המוכתר של הגישה הראשונה. למרות מס השפתיים לביקורת השליטים הערביים, הפרויקט הגדול שלו הוא הטלת האחריות על המערב והציונות. סעיד הצליח. הזרם הרפורמיסטי, שמתעב את ההונאה העצמית, נותר במיעוט. העולם הערבי משלם על הצלחתו של סעיד במחיר איום ונורא: שני הדוחות שנערכו בשנים האחרונות, על ידי אינטלקטואלים ערבים, מצביעים על העמקת הפיגור ועל תרבות של דיכוי. ונמאס כבר לשמוע שזה בגלל בוש ואמריקה והציונות. במדינות שבהן אין השפעה אמריקנית, סודן וסוריה, והן רק משל, הדיכוי גדול הרבה יותר.
חסידיו השוטים של סעיד משכפלים את תורת רבם. למשל, הם מפיצים בעולם את העלילה ש''הפרויקט הציוני'' (ניסוח של יפתחאל) הוא שורש הרע. באל-קאעידה מוחאים כפיים. לא שלא נעשה עוול לפלשתינים ולא שאין מקום לביקורת על ישראל. אבל הם מתעלמים, כמעט לחלוטין, מהסרבנות הערבית ההיסטורית לכל הסדר, החל מתקופת המנדט, המשך בדחיית הצעת החלוקה, המשך בשלושת הלאווים הידועים של חרטום, וכמובן - דחיית הצעתו מרחיקת הלכת של קלינטון, שהיתה מאפשרת את סיום הכיבוש והקמת מדינה פלשתינית. הם מתעלמים מכך שערפאת לא רוצה מדינה פלשתינית, וגם לא סוף לכיבוש. הוא רוצה את חיסול ישראל.


בשבת שבה פרסם יפתחאל את דברי ההבל נגדי, שודרה בטלוויזיה הפלשתינית דרשה על כך שהיהודים הם בני קופים וחזירים. זה קרה בערוץ הרשמי. ועוד משהו רשמי: האנשים הקרובים ביותר לערפאת מבהירים שלדידם, ''זכות השיבה היא הקלף המנצח לחיסול ישראל''.כמו בעולם הערבי, גם בקרב הפלשתינים יש זרם פרגמטי. 135 אלף כבר חתמו על מסמך אילון-נוסייבה, הכולל ויתור על זכות השיבה. זה המפתח הריאלי להסדר. במקום לעודד אותם, יפתחאל ודומיו מפיצים מאמרים נגד ''הפרויקט הציוני'', ותומכים , ברמה זו או אחרת, בזכות השיבה. חלקם, כמו סעיד, וכמו הימין הקיצוני שבתוכנו, תומך במדינה אחת גדולה, מהים עד הירדן. חלק אחר משלם מס שפתיים לפתרון הרצוי, של שתי מדינות, אך גם מתנה תנאים. לדידו של יפתחאל, המדינה הפלשתינית תהיה כמובן נקייה מיהודים אבל המדינה השנייה, אסור שתהיה בעלת זהות לאומית יהודית, אלא מדינת כל אזרחיה. הצביעות של יפתחאל ודומיו מגיעה לשיאים מדהימים: לפלשתינים תהיה זכות שיבה, אבל יבוטל חוק השבות ליהודים.

איך בדיוק אמור להרגיש פלשתיני פרגמטי, שרוצה לחתום על מסמך אילון-נוסייבה, כאשר הוא חשוף לא רק להסתה מבית, אלא גם לתזות של יפתחאל, הממליץ על חיסול ''הפרויקט הציוני'' ? כך מחבלים יפתחאל וחבורתו בסיכוי להסדר. כך מעודדים יפתחאל וחבורתו את הדרישות הלא שפויות של הפלשתינים. כך הם מסייעים להנצחת הכיבוש.


לאנשים כמו יפתחאל יש כוונות טובות. הם רוצים עולם טוב יותר. אבל זה לא פוטר אותם מאחריות. הם מוכי סנוורים. הם לא מוכנים שהעובדות יבלבלו אותם. וכך נוצרה קואליציה מסוכנת: החמאס, ערפאת, הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני. זו קואליציה של מעכבי הפתרון הריאלי היחידי, שהוא גם פרו-ישראלי וגם פרו-פלשתיני: מדינה יהודית ודמוקרטית לצד מדינה פלשתינית.


ועוד משהו: לפי גרסת ''כוחות הקדמה'', '' אמריקה'' ו''הפרויקט הציוני'' הם שורש הרע. בגרסת האייתולות מדובר ב''שטן גדול'' (אמריקה) וב''שטן קטן'' (ישראל). ולמרות זאת, בניגוד לטענת יפתחאל, אף פעם לא דרשתי לסתום לאנשים הללו את הפה. אני לא בטוח שגם ההיסטוריה תהיה כל כך סלחנית כלפיהם.

חזרה ל "אוניברסיטת בן גוריון"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253758560שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb