מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרים כלליים
החופש עצר בירוק


 http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/611/742.html

 
 
אודי לבל נוזף בשמאל האקדמי שבקומו נגד אוניברסיטה באריאל פוגע בליברליזם שהוא מתגאה בו
 
22/7/2007 
 
 
 
 "האקדמיה היא התנאי לקידומה של מחשבה חופשית, פתיחות, הפצת ערכי סובלנות ואמפתיה ל-'אחר', בסיס לקידומו של שוויון, של תיקון חברתי, של שלום ואחווה, מקור למפגשים על-לאומיים בין קבוצות, יריבים פוליטיים המשתפים לראשונה פעולה במסגרת מחקרית, מחשבתית ואינטלקטואלית, המקום בו יצמח השיח, ההידברות, ההיכרות, האתר בו יתפקד האינטלקט ולא הכוח, עם הספר ולא הרובה".

ועוד ועוד ביטויים, רובם ככולם רציניים, חלקן מליצות פוליטיות, נשמעו משך השנים מפי אקדמאים ואקדמאיות, ברובם\ן מן השמאל הישראלי, אשר התנגדו לפגיעה במוסדות האוניברסיטאיים והמכללות בישראל ובשטחים, אשר ביקשו בשם 'החופש האקדמי' לשלב בשיעוריהם\ן את כתבי בכירי האידיאולוגים ששימשו כרוח גבית לטרור האיסלאמי, אשר ניצלו את הכינוסים "המדעיים" בחו"ל על מנת להיפגש ולדון עם נציגי ארגוני טרור פונדמנטאליסטיים (בנסיעות שמומנו על ידי משלם המיסים הישראלי) ומה לא.

החופש האקדמי, היות האוניברסיטה אתר של ביקורת, פתיחות וקידום שלום, גם אם היא ממוקמת במדינות טוטאליטריות, טיעונים כאלה וטיעונים אחרים, שכולם ביקשו לתמוך בשיח חוצה גבולות בין מי שפוליטית או לאומית הנם יריבים אך אקדמית הנם שותפים למחקר ולשיח האינטלקטואלי.

כל זה יפה ונכון אך נעצר ונבלם כאשר מדובר, לפחות במקרה הישראלי, במכללת אריאל. רק זו מבקשת להפוך לאוניברסיטה – והנה נשכחים הטיעונים בדבר חופש המחשבה, נזנחות ההנחות כי זו תקדם ביקורת מדעית ותפיסה שוויונית בקרב אוכלוסיית תלמידיה, )שכן בניגוד לטרוריסט של אתמול שהפך לשותף של היום, הרי סטודנטית מקדומים תיוותר תמיד מתנחבלת) ומתחילה, כאילו בהחלטה משותפת, מקהלת הצביעות הישראלית המלמדת כי "גבול האקטיביזם הוא הקו הירוק" כשם מאמרו החשוב של פרופ' לאון שלף, עליו השלום.

שלף וממשיכיו הלינו אמנם, ובצדק, כי את המהפכה המשפטית-ליברלית עצר בית המשפט העליון בקווי 67', וכי הבשורה הפלורליסטית נחסמה על-ידו בכל הקשור ליושבי הטריטוריה הישראלית הריבונית. אך בקול הזעקה של אנשי השמאל נגד הפיכתה של מכללת אריאל לאוניברסיטה, מה הם עושים? שותפים לאותה אסטרטגיה.
 
 
 
 ספונטני ואקדמי
 
  
 
 האקדמיה היא אתר פלורליסטי וליברלי, אין ספק בכך, אך מיקומה של הבשורה האוניברסיטאית תיעצר לדידם בקווי גדר ההפרדה ואף מערבה מכך. ומה בדבר הפצת המשנה המדעית, זו התורמת לשלום, שוויון וסובלנות דווקא, לשיטתם, למי שכה זקוק לה? ואף לאלו שאותה קבוצה גם כן מקדמת ללא הרף – ערביי ישראל והשטחים שגם הם מיושבי מדשאות הקמפוס באריאל? אולי חלילה תיווצר אחווה יהודית ערבית אותנטית חלוצית באולמות ההרצאות באריאל עוד לפני שזו נוצרה בקמפוסים התל-אביבים והירושלמים? כיצד ייראו אז כל אותן קרנות ומכונים יהודים-ערבים חסרי התועלת? הנה, באריאל, הדבר נוצר באופן ספונטני ואקדמי. מה השלב הבא של השמאל האקדמי הישראלי? לגנות סטודנטיות ערביות באריאל על "בגידתן" במחנה הנאורי בכך שהן לומדות למבחנים בקבוצות לימוד עם עמיתות ישראליות? ועוד כאלו שחלקן מתגורר בשטחים?

מה שהמגנים והמחרפים אינם מבינים הוא כי את העולם זה כלל לא מעניין אם המחקר או הלימוד האקדמי הישראלי מתבצע במרכז האוניברסיטאי אריאל או באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. אם השופטים והמעריכים הנם אנטישמיים ואנטי ישראלים, הרי שהקמפוס השני, ממש כמו הראשון, ייכלל בחרם האקדמי נגד ישראל ומאמרי המרצים של שני המוסדות יישלחו אחר כבוד חזרה לכותבים מלווים בפסקת פסילה.

אעיד בגילוי נאות כי כמרצה באריאל הנני נחשף שם לרשימות קריאה מקבילות לאלו המצויות במערכת האוניברסיטאית הישראלית. בחלקן מצויים טקסטים הנקראים 'פוסט מודרניים' אשר בפועל הנם אנטי-לאומיים, לצד מערכי שיעור על אודות הגות פמיניסטית, אנטי-מיליטריסטית ופרו-שוויונית. וכיצד לא? מוסד אשר מרציו מגיעים מכלל האוניברסיטאות הישראליות, אשר למדו, נחשפו והתחנכו על פלורליזם מחשבתי, לא יכולים שלא להביא את מטעניהם אל תלמידיהם, בין אם אלו יושבים מערבה או מזרחה לאותו קו ירוק.

דווקא זעקת החמאס של השמאל היא שתמנע ממחשבה מתקדמת וחופשית, ומערכי מדע אינטלקטואלים המעלים על נס רוח פלורליסטית אל מעבר לקו הירוק. אין אלא להסיק שממש כמו הטיעונים על כך שש"ס מעוניינת בשיעתוק הבערות בזירה החרדית, כך מעוניינים חוקרי השמאל בשיעתוק דימוי ההתנחלויות בציבוריות הישראלית: כמקום האמון על תורה ולא על מדע, על לחימה ולא על מחשבה, על כיבוש הטריטוריה ולא כיבוש הדעת.

מצפונית, קיומה של אוניברסיטה באריאל, ועוד כזו שמרגע הקמתה מאות אנשי שמאל יבקשו להצטרף אליה (בשל היעדר תקנים ומשרות באוניברסיטאות הקיימות), תקשה עליהם לשכנע כי גבולות הסובלנות והרציונליות הם הקו הירוק.
  
 
 
 
 
 
 

  

חזרה ל "מאמרים כלליים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254111474שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb