מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת תל אביב
פרופסור יולי תמיר ב- משרד החינוך מציג: ה"נכבה"

http://www.nfc.co.il/Archive/001-D-136357-00.html?tag=23-50-09
 

סערה בימין בעקבות החלטת משרד החינוך לאשר ספר לימוד ערבי המציג את ה"נכבה" ב-48'  אורלב: "לפטר את תמיר"  טיבי: "ללמד את ה'נכבה' גם בבתי"ס יהודיים" 
 

 
מאת: רונן ליבוביץ   |     |  www.Nfc.co.il 

 

 
ח"כ זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל) קורא לראש הממשלה לפטר את שרת החינוך פרופ' יולי תמיר בעקבות החלטתה לאשר את הגרסה הערבית לספר "לחיות ביחד בישראל", המציג את הגרסה הערבית ל-48'. בספר, המיועד לתלמידי כיתה ג', מוצגת התפיסה הערבית הרואה במלחמת העצמאות כאסון קשה, המכונה ה"נכבה". בספר נכתב, כי חלק מהתושבים הערבים גורשו מבתיהם בשנת 48' והפכו לפליטים. עוד נכתב, כי ישראל הפקיעה אדמות רבות מן הערבים. הסיפור נחשף לראשונה הבוקר (א') ב"קול ישראל".

לדברי אורלב, "מדובר בהחלטה אנטי ציונית המוחקת את ההיסטוריה היהודית וכופרת במדינת ישראל כמדינה יהודית". אורלב אמר כי "שרת החינוך נותנת לערבים לגיטימציה שלא להכיר במדינת ישראל כמדינית העם היהודי. היום בו קיבלה שרת החינוך את החלטתה הוא יום הנכבה של מערכת החינוך הישראלית". שרת החינוך הגיבה למבקרים ואמרה כי "יש לתת בספרי הלימוד ביטוי לתפיסה הרווחת במגזר הערבי, שמלחמת העצמאות היתה אסון לפלשתינים".

חברו למפלגה, ח"כ אריה אלדד, תקף גם הוא את החלטת משרד החינוך. "ההחלטה דומה ללימוד מלחמת האזרחים בארצות הברית, על-פי גרסת הקו-קלוקס-קלאן. כך נראית מערכת החינוך כשבראשה עומדת אישיות פוסט ציונית המנסה לשכתב את ההיסטוריה". ח"כ צבי הנדל הודיע כי יגיש הצעת חוק הקובעת כי מי שיציין את יום העצמאות כיום ה"נכבה" - ישראל תראה בו כמי שוויתר על אזרחותו. לדבריו, "תמיר מוכיחה כי היא ראויה לעמוד בראשות 'שלום עכשיו' ברמת אביב ג' ולא במשרד החינוך".

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) אמר כי "תפקידה של שרת החינוך לחנך לציונות ולחתור לשלום. חתימתה על ספר שתוכנו אנטי ציוני אשר מעמיק את הפער בין ערביי ישראל למדינה, מועלת בשליחותה ועל כן אין לה מקום בממשלה".

טיבי: ללמד גם בבתי הספר היהודיים

"שרת החינוך הפוסט-ציונית מתעלמת מכך שכל מה שקרה לערביי ישראל התרחש בשל סירובם לקבל את החלטת החלוקה", אמר ח"כ גלעד ארדן (ליכוד). לדבריו, "הטירוף הפוסט-ציוני שפקד אלפים באקדמיה לא פסח על שרת החינוך. מי שנותן לגיטימציה להבין את מניעי המחבלים הפועלים נגד ישראל, שלא יתפלא כשימצאו עוד ועוד טרוריסטים שינסו לפעול נגדה". ארדן קורא לראש הממשלה להורות מייד על הוצאת הנושא ממשרד החינוך וטוען כי אולמרט לא יוכל להתנער מאחריות לקריסת החינוך של ילדי ישראל.

מנגד הביע תמיכה בהחלטה ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) וקרא ללמד את ה"נכבה" בבתי ספר יהודיים. "יש ללמד את הנרטאיב הפלשתיני-ערבי גם בבתי הספר היהודים. אסור שהרוב יתכנס בתוך בועת הנראטיב שלו בלבד ויתכחש לאחר. גם התלמידים היהודים זכאים להחשף לאמת".

 
 
גוש שלום: ללמד על הנכבה הפלשתינית בבתי הספר – גם בעברית
 
 
 

"אין די באזכור הנכבה הפלשתינית בתוכניות הלימוד בבתי הספר הערבים בישראל, צריך להכניס את הנושא גם אל ספרי הלימוד בעברית הנלמדים בידי תלמידים יהודים". כך כותבת תנועת גוש שלום אל שרת החינוך יולי תמיר. "אזרחי ישראל הערבים אינם זקוקים לספרי לימוד כדי לדעת שהקמת מדינת ישראל גרמה עוול חמור וטרגדיה קשה לבני עמם, שמאות כפרים ועשרות ערים חרבו ותושביהם הפכו לפליטים, וגם שמן התושבים שנותרו הופקעו אדמות בסיטונות והם חיו תחת ממשל צבאי אכזרי במשך שני עשורים. כל תלמיד ערבי בישראל יודע דברים אלה היטב מפי הוריו, בני משפחתו ושכניו, המדברים לא פעם גם מניסיון אישי כואב. לא יועיל דבר גם אם ימלאו את ספרי הלימוד בערבית אך ורק במליצות ציוניות עבשות ותעמולה ממשלתית. דווקא לתלמידים היהודים בישראל חשוב וחיוני ללמד את הדברים האלה, את מה שהתרחש בשנת 1948 ואחריה ואשר השאיר צלקת כואבת שטרם הגלידה. בלי להבין את מקור כאבו של העם האחר אין כל סיכוי להתגבר על הכאב הזה והביא קץ לעוינות ולסכסוך".

אל מכתבה של תנועת גוש שלום צורף העתק מן החוברת "אמת מול אמת" אותה הוציא גוש שלום לפני מספר שנים ואשר פורסמה בעברית, ערבית, אנגלית, רוסית ושפות נוספות ואשר סוקרת את הסכסוך מתחילתו בסוף המאה התשע עשרה ועד היום, מתוך ניסיון לשקף את הנרטיב ההיסטורי היהודי-ציוני והערבי-פלשתיני ולגשר ביניהם. "אנו רואים חוברת זאת כטיוטא ראשונית לקראת ספר לימוד משותף לישראלים ופלשתינים, אשר ילמד את צעירי שני העמים על היסטוריה הקשה של שניהם בצורה שאלה וגם אלה יוכלו להזדהות עמה", כותבים אנשי הגוש אל שרת החינוך.
 
 

חזרה ל "אוניברסיטת תל אביב"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
התגובות שלכם
    1.  אין טיפת גאווה לאומית ביטול עצמי
     מאת , נשלח בתאריך 23-07-2007
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257036955שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb