מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
האוניברסיטה העברית
די עם "ציר הרשע" / מאת ירון אזרחי

 http://www.kibush.co.il/show_file.asp?num=15910
 
מגזין הכיבוש - פרשנות

 הארץ
22.8.06
 
דרושה תפנית של 180 מעלות במדיניות הישראלית כלפי העולם המוסלמי


כמדינה הלא מוסלמית היחידה במזרח התיכון, ישראל לא תוכל להתקיים באזור לאורך זמן אם תמשיך למלא בעיני עצמה ובעיני שכנותיה את תפקיד ראש החץ של המאבק המערבי באיסלאם. אף שמאבק זה החל תוך התמקדות באיסלאם הפונדמנטליסטי-טרוריסטי, התגובות במערב ובישראל מטשטשות יותר ויותר את ההבחנה בינו לבין האיסלאם המתון.

בעוד ישראל נתפשת כנטע זר, הגלובליזציה של המאבק באיסלאם הפונדמנטליסטי לא רק שאינה תורמת לביטחוננו - אלא מעמידה את מיטב הדור הצעיר שלנו בקו האש; מעמסה קשה מנשוא זאת מוטלת על כתפי מדינה המגלה רגישות קיצונית לאבידות ולחטיפות של חיילים ואזרחים.

במשך שנים לא השכילו מנהיגים לפרק את הפצצות המתקתקות של ההתנחלויות בשטחים הכבושים, כולל רמת הגולן; מנהיגים שנכשלו בהבנת הסכנות המצטברות של התגרות בעולם המוסלמי ושהפכו את ישראל לשופר האזורי לסיסמאות אנטי-מוסלמיות גורפות כ'ציר הרשע' או 'ציוויליזציה מפגרת', מעלים את ישראל על מסלול התנגשות עם העולם המוסלמי כולו. במשך עשרות שנים תרמנו תמונות קשות של הרג אזרחים תחת כיבוש, של השפלת נשים, זקנים וטף במחסומים ושל חומות המבתרות כפרים. ישראל הצליחה לספק תמיכה ויזואלית שוטפת לדמות השטן שמשווה לה התקשורת המוסלמית. לכן, דווקא אחרי עוד מלחמה כושלת, ולאחר שמלחמת יום כיפור, האינתיפאדה, הסקאדים, הטרור, הקסאמים והקטיושות הוכיחו שמחיר הניסיונות לפתרון צבאי מעלים חרס; דווקא עכשיו הגיע הזמן לתפנית חדה בתודעה ובמדיניות הישראלית כלפי העולם המוסלמי.

כעת יש להתייצב לצד האיסלאם המתון ולהופיע כסניגור של הציוויליזציה האיסלאמית, המחוברת ליהדות בזרמים תת-קרקעיים היסטוריים עמוקים. כוונתי אינה לתמיכה בדיקטטורים ערבים במדינות ערב השכנות, אלא להתייצבות נגד המתקפה התרבותית, הדתית, המוסרית והתקשורתית על האיסלאם, מתקפה המציגה את אורח החיים המוסלמי כאלים ופרימיטיווי באופן מהותי.

באופן פרדוקסלי עמדה כזאת, שתציג את ישראל כגשר על פני התהום המעמיקה בין האיסלאם למערב, תיטיב גם עם ארצות הברית. ישראל, כחברה מזרחית-מערבית מעורבת המנסה להשתלב במזרח התיכון תוך הבנה וכבוד לייחוד של החברה והתרבות המוסלמית, תהיה ידידה הרבה יותר נוחה ומועילה גם לוואשינגטון.

כמו כן, אין לשתף פעולה עם מאמצי ארה'ב לטפח את ישראל כחזית הראשונה מול האיום האטומי האיראני על ישראל, על העולם המוסלמי המתון ועל העולם המערבי. כמובן שאין לזלזל באיום הזה ועל צה'ל להיערך לכל אפשרות; אך מהלך שיהפוך את ישראל לקול אותנטי של המזרח התיכון כולו ולא של המערב במזרח התיכון, יאפשר לאורך זמן מפנה היסטורי הכרחי בעמדתנו ובביטחוננו באזור.

עתה, לאחר מלחמת לבנון השנייה, מרבים מנהיגי המדינה לדבר על הסיבוב הבא. דרוש דמיון פוליטי לא שגרתי ואומץ לב רב כדי לייצר את הסיבוב הבא כמפנה מכריע באסטרטגיה המדינית והתרבותית של ישראל. מה שדרוש עכשיו הוא מפנה של 180 מעלות, תוך נטישת הדרך המדינית הקונוונציונלית - המניבה לנו זה שנים פירות באושים.

השינוי הזה יכול לא רק לחלץ את ישראל מעימות קיומי בלתי נמנע עם העולם המוסלמי ותומכיו, אלא אף לחדש את התחברותנו התרבותית והנפשית לרבדים היסטוריים ותרבותיים יהודיים-מוסלמיים, שנוצרו בהשראת תקופת הפריחה המשותפת של שתי הדתות.

פרופ' אזרחי מלמד באוניברסיטה העברית בירושלים
 

חזרה ל "האוניברסיטה העברית"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253765709שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb