מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרים כלליים
לא הכל מותר באוניברסיטה

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/889834.html?more=1
 

 
מאת עודד טירה
 
למרצים אסור לעודד השתמטות מצה"ל
 
 
ביום שבו פירסם שר הביטחון את התחייבותו הראויה לציון לטפל בהשתמטות משירות בצה"ל, הגיע לידי מידע מזעזע. ב-2003 חתמו 358 אנשי סגל במוסדות אקדמיים בישראל על עצומה הקוראת לחיילי צה"ל לסרב לשרת ב"שטחים", כהגדרתם. כל חותם ציין לצד שמו את הפקולטה והאוניברסיטה שאליהן הוא משתייך. בין החותמים היו 117 אנשי סגל אקדמי באוניברסיטת תל-אביב, 41 מאוניברסיטת בן-גוריון, 97 מהאוניברסיטה העברית, 14 מהטכניון, 35 מאוניברסיטת חיפה, 25 מבצלאל ועשרה ממכון ויצמן למדע.

מורה או איש סגל באוניברסיטה, העומד בפני הכיתה ומלמד את תורתו במיומנות - מתוקף היותו מומחה בתחומו ומתוקף מעמד המחנך שלו - הוא מודל לחיקוי. אפילו יאמרו רבים, כי אין זה מתפקידה של האוניברסיטה לחנך לערכים ציוניים או לערכים בכלל, אלא ללמד מקצוע אקדמי לשמו, אי אפשר להתחמק מהאחריות הלאומית שהאקדמיה בישראל נושאת על כתפיה. במסדרונות ובכיתות של האוניברסיטאות בישראל עוברים מיטב בנינו ובתוכם אלה שנהפכים למנהיגים ברמות שונות של ניהול, למובילים בשדרת הפיקוד של צה"ל, לחוקרים ולמדענים, לעובדי ממשל ולמעצבי דעת קהל וכמובן לקהל עצמו. אנשים אלה חווים את האוניברסיטה בנימי נשמתם, סופגים את ההרצאות הפורמליות ואף את רוחה הבלתי פורמלית של האוניברסיטה. אסור להרעילם.

אנשי הסגל והמורים באוניברסיטאות מתפרנסים מכספי משלם המסים או מתרומות של יהודים ציונים מחו"ל, שרובם לא מסכים עם עמדת החותמים על העצומה. מהיכן עזות המצח, החוצפה והבוגדנות של החותמים? האם אין במעשיהם משום "תרומה" להשתמטות? אני מניח שייאמר על ידי המורים החותמים וכן על ידי מנהלי האוניברסיטאות, שהחתימה היא מעשה פרטי. מורה אינו איש פרטי במלוא מובן המלה, במיוחד כאשר הוא מזדהה בעצומה על ידי ציון הפקולטה והאוניברסיטה שמהן הוא בא.

איני מטיל על נשיאי האוניברסיטאות את האשם בכך שמרצים מבית מדרשם גיבשו דעה ופעלו כפי שפעלו, אך ברצוני לשאול אותם מה עשו מאז פרסום העצומה כדי לשרש את התופעה? האם הוקיעו את פעולת החותמים? האם פיטרו אותם או לפחות את אלה מהם שלא הביעו חרטה? האם הסבירו בקמפוסים שדעות אלה אינן על דעתם, וכי הם מוקיעים אותן? אם לא עשו כך, ניתן היה לפרש כי "אישררו" את זכותם של החותמים על העצומה להתבטא כך ואולי אף נתנו לגיטימציה לעמדה עצמה, ובכך תרמו לתופעת ההשתמטות.

אוניברסיטה אינה מגדל שן שבו הכל מותר ובלבד שהמחקר הטהור והסטרילי יישמר. אוניברסיטה היא מערכת שמיטב בנינו עוברים בשעריה בדרכם ל"חיים האמיתיים". אין למוסד כזה זכות ומותרות להתעלם מהאחריות המוטלת על כל אדם בישראל, ובוודאי על כל מורה - לחזק את ביטחון המדינה ולמנוע השתמטות מכל סוג. תופעות שמקעקעות את ביטחונה של ישראל חייבות להתחסל, אפילו בתוך "מגדל השן".

הכותב הוא תא"ל במילואים ויו"ר "מועדון המאה" של בוגרי הטכניון 
 
 

חזרה ל "מאמרים כלליים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257039091שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb