מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת חיפה
אילן פפה נגד הרצל

http://notes.co.il/eshed/11059.asp

אלי אשד

החוקר אילן פפה עומד כעת ולא בפעם הראשונה במרכז התנצחות , הוא בין האחראים להטלת החרם האקדמאי על אוניברסיטאות בר אילן וחיפה .
אינני נהנה כלל לתקוף את פפה דווקא בעת כזאת כאשר הוא מושא להתקפות של רבים ואני בהחלט מודע לכך שזה נראה כאילו אני מצטרף למקהלה. אציין אם כך שאין ספק שיש בעמדתו של פאפא משום אומץ לב,אבל מצד שני לא הרבה יקרה לו כתוצאה. האוניברסיטה שלו כבר הודיעה שהיא לא תפטר אותו והוא זכה לכמות עצומה של פירסום דבר שמרבית אנשי האקדמיה מייחלים לו .אין גם כל ספק שהוא ימצא מיד משרה בחו"ל אם יהיה הצורך בכך בניגוד לאקדמאים רבים אחרים מהארץ שיש להם דעות שהן ציוניות יותר ולכן הרבה פחות מקובלות בחוגים האינטלקטואליים הקובעים בחו"ל. .
לאחרונה הוא פרסם מאמר בכתב העת "מטעם " בשם "מארץ ריקה " לארץ המובטחת " שהוא פחות או יותר התקפה ארסית על  חוזה המדינה הרצל שמוצג כקולוניאליסט מנוול. 

 זהו מאמר שקשה להיתווכח עימו בגלל עצם ערטילאיותו. הטקסט מוקדש בחלקו
להתקפות על הכותבים המודרניים על הרצל על שהם סימפטיים מדי  או לא
אובייקטיביים מדי כלפיו ואינם כותבים על הרצל בדרך שפפא היה מעדיף שיכתבו.   לאחר מכן פותח פפא התקפה על הרצל  בסיגנון "האילו"  ויוצא מנקודת ההנחה שכל מה שהרצל עשה היה לא תקין פוליטית ושגוי וגזעני   ואילו אילו אילו כל היהודים היו עוזבים לא לארץ ישראל אלא לאמריקה ואוסטרליה  ובריטניה וכו' כי אז היום היינו חיים בעולם טוב יותר.טענה שמיותר לאמר שבלתי אפשרי להוכיחה בצורה כל שהיא אבל היא עושה רושם טוב  על הנייר.

ההאשמות שלו כנגד הרצל הן על כך שהרצל היה  קולוניזטור לאומן  אירופי מהסוג של  ססיל רודס והגזען גובינו  וכי  לא היה מסוגל לחשוב כמו תומכי התקינות הפוליטית וזכויות הפלסטינאים כמו אילן פפה היום. 

בקיצור פפה רומז שאחד מחטאיו של הרצל היה שהוא לא היה נביא גדול יותר משהיה ולא חזה בעתיד את שיעבוד הפלסטינאים ונישולם וכי הוא גם שאף לכך.   לא משנה שבקטעים מספריו של הרצל דווקא יש דיבורים על שיתוף פעולה בין העמים,  שנשמעים אולי נאיביים  כיום אבל הם קיימים. פפה כמובן מעדיף להתעלם מהם בזילזול ולהיטפל לשירבוט אחד או שניים ביומני הרצל שמהם אפשר להבין, אולי, שהרצל שקל פעם טרנספר של ערבים ,לפני שנטש את הרעיון.

בזה פפה זהה לאמנון יצחק ולעמיתיו החרדיים שניטפלים לכמה שירבוטים ביומנים  של הרצל על כך שבצעירותו הוא שקל להתנצר ולנצר את שאר היהודים כהוכחה שזאת הייתה מטרת הציונות כל הזמן , דהיינו שניים שלושה שירבוטים וציטוטים שהוצאו מהקשרם  ביומנים הפרטיים של הרצל שמעולם לא התכוון אליהם ברצינות    הם לדעת פפה ואמנון יצחק   חשובים יותר מכלל נאומיו ותוכניותיו המפורטות של הרצל כפי שהוצגו לאורך חייו ושבהם נאמר ההפך הגמור.

 זאת שיטה  מקובלת על חובבי הקונספירציות של הימין והשמאל הקיצוני( ובאמת אין
הרבה הבדלים בינהם ) כאשר הם מטילים רפש על מישהו ,לתקוף אותו דרך שירבוט  לא ידוע שלו  כדי להוכיח שהאיש היה כל חייו  "באמת"  גזען מסוכן וזומם מזימות  וכי יש להתעלם כתוצאה מכתביו הידועים שאומרים בדיוק את ההפך. 

את כל הטענות האלה פפה מכסה במלל פוסט מודרניסטי אופנתי.פפה הוא אנטי ציוני קיצוני שמייחל למדינה של כל אזרחיה וככל הנראה עם רוב פלסטינאי . מבחינתו כל המפעל הציוני היה טעות.
אפשר להשוות אותו לאקדמאים רבים שרואים את עצמם כנרדפים וטוענים בלהט שאי שם בעבר הייתה ''קונספירציה'' כנגד קודמיהם ( ''היהודים הערבים '' הגרמנים היהודים , החרדים ומי שלא יהיה ) . בקונספירציה ניצחה קבוצה זעירה ומנוולת , הציונות שמה שהביאה לסילוקם של היהודים שחיו בשקט ובשלווה ובשגשוג ובפריחה תרבותית וכלכלית בכל מקום ואתר. שהביאה על העם היהודי גורל נורא ממוות מדינת ישראל שמה .
המסקנה שאפשר להסיק ממנו ומאנטי ציוניים קיצוניים אחרים היא שאילולא הציונות לא הייתה שואה וכולנו היינו חיים בשקט ובשלווה בתפוצות, אזרחים שווי
זכויות.פפה כאמור  לא שונה בכך מהחרדים הקיצוניים  שרוצים להוכיח שכל מה שהרצל רצה היה רק  לנצר את כל היהודים .
והמסקנה  הסופית : כולנו צריכים לחזור לגלות. מדינת ישראל הייתה טעות .  ונניח לשם ההנחה שלא הייתה ציונות ועדיין הייתה שואה ? מה אז ? הנאצים כידוע לא היו זקוקים לציונות כדי לבצע השמדת עם ועד כמה שידוע לי גם לא הצלבנים או הקוזאקים .
השגיאה היסודית של ההוגים האלה מלבד תיאוריית הקונספירציה המגוחכת שלהם ( אבל אופיינית לחוגי אינטלקטואלים שמרגישים את עצמם כנרדפים הן בימיi והן בשמאל , ''אנחנו לא בשילטון זאת ההוכחה שיש קבוצה שזוממת נגדנו וזממה כנגדנו מאז הבריאה'' ) היא ההנחה שמה שקורה היום הוא תמיד היה . לפפה ולאחרים יש חוסר הבנה יסודי של תנאים היסטוריים שונים ואת העובדה שאלה משתנים .
הם אינם מסוגלים להבין את דרך החשיבה של אנשים כמו מייסדי הציונות ואת התנאים שבהם חיו . הרצל הוא בשבילם לא יותר מקולוניזטור של פלסטינאים מדוכאים מכיוון שהם מסוגלים לראות רק את מצבם הנוכחי של היהודים באירופה ואת מצבם הנוכחי של הפלסטינאים ואינם יכולים להעלות על דעתם באמת את התנאים שבהם חיו בזמנו של הרצל ואת דרך החשיבה שלו. הם מטילים עליו את המצב של היום ובכך הם חוטאים לאמת אבל זה כמובן הדבר האחרון שמעניין אותם שהרי מה ל"פוסט מודרניזם" או לתקינות פוליטית ולאמת?

 

 

חזרה ל "אוניברסיטת חיפה"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254178383שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb