מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
פורום קוראים
החוק הבינלאומי - יש"ע אינה כיבוש
http://www.kehilaemunit.org/index.php?option=com_content&task=view&id=2876&Itemid=13
 

"יש"ע אינה "שטחים כבושים" עפ"י הגדרות המשפט הבינלאומי משום שלא נלקחו מריבון זר", אומרת פרופ' טליה איינהורן עמית מחקר בכיר אורח באוניברסיטת תל אביב, פרופ' למשפטים במכללת שערי משפט בהוד השרון וחברה בהנהלת חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי.

דבריה של איינהורן נאמרו במסגרת מושב "יחסי ישראל ארה"ב", ב"כנס ירושלים" המתקיים במלון "היאט רג'נסי" בירושלים.

"חשוב לומר ולהזכיר מידי יום את מה שישראל אומרת כבר שנים, ולא רק היא, אלא גם גדולי המשפטנים, כי יש"ע במשפט הבינלאומי אינה שטח כבוש".

יש"ע לדבריה אינה "שטח כבוש" עפ"י כללי המשפט הבינלאומי משום שלא נלקחה מריבון זר. מצרים לא קבעה זכות בעזה וירדן ניסתה לעשות זאת ב 1950 , אך קיבלה הכרה רק מאנגליה ופקיסטן והכרת אנגליה היתה בכפוף להסתייגות בנושא מזרח ירושלים.

גדולי המתנגדים לכך היו מדינות ערב אומרת איינהורן.

לדבריה קוי 67 הוגדרו בהסכמים הבינלאומיים כקוי שביתת נשק וכן כי הם לעולם לא ייחשבו כקו פוליטי או קו גבול מדיני. באנציקלופדיה למשפט בינלאומי כתוב שישראל קמה בלי גבול בינלאומי. הגבול הבינלאומי היחידי המוכר שיש לישראל הוא עם ירדן ומצרים וזאת בעקבות חתימה על הסכמי שלום.

כינוייה של ישראל "קולוניאליסטית" במסגרת הנסיון לערוך לה דלגיטימציה, הוא חמור אומרת איינהורן משום שהדבר אינו נכון. "ארץ ישראל היא ארצנו. שום עם אחר לא עשה את ארץ ישראל למדינתו". הקללה התנ"כית לפיה ארץ ישראל תהיה לשממה בידי עמים אחרים מלבד עם ישראל התממשה, וארץ ישראל לא היתה מעולם לעם אחר ו"יש לזכור זאת" מוסיפה איינהורן.

לעומת זאת, בכתב המנדט הכיר העולם בקשר ההסטורי של עם ישראל לארץ ישראל. "אוייבינו הם שתפסו זאת טוב יותר מאיתנו" היא מוסיפה, "הם מבינים טוב יותר מאיתנו כי ברגע שנצא מאותם חלקי ארץ ישראל שהם מכורתנו, נשאר "ציונות ללא ציון". "אם יקחו מאיתנו את הר הבית, את ירושלים ואל חברון לא נוכל להכנס, אז נהיה בבחינת קולוניאליסטים כי איזה קשר הסטורי יש לנו לתל אביב?", שואלת איינהורן.

בהתייחסה לקשריה של ישראל עם ארה"ב ועם אירופה ציינה איינהורן כי הקשר עם הממשל, הקהילות היהודיות, וגם עם אלו שאינם יהודים – בראש ובראשונה קהילות נוצריות, הוא חשוב. "גם אם אנו עם לבדד ישכון במובן הטוב ביותר של המילה חשובה לנו תמיכתם, ולעניות דעתי אנו גם ראויים לה, בעיקר מהצד המשפטי", אומרת איינהורן.

עם זאת מזהירה איינהורן מפני נסיון להצטרף לאיחוד האירופי הטומן בחובו אובדן עצמאות כלכלית עבור ישראל ומה גם שבכך ישראל לדבריה לא תרוויח חוסן. אנגליה החליטה לא להצטרף לאיחוד האירופי אומרת איינהורן ו"מזל שכך, שכן אם לא כן לא היתה יכולה להצטרף למלחמה נגד עירק".

"העולם תמיד תומך במי שחזק, במי שיש לו כושר עמידה וגם במי שתופס עצמו ככזה. חשוב שאנו נאמין בחוסן שלנו וביכולתנו", אומרת איינהורן ומוסיפה כי "העם היושב בציון מגלה חוסן אדיר בשנים אלה".

"איני מאמינה שיש בתבל עם שהיה מסוגל לעבור את מה שאנו עוברים כאן והיה מפגין חוסן, נאמנות, יכולת עמידה וחוסר התלהמות. מחמם את הלב לראות זאת. עם ישראל מצליח, והוא זכאי לתבוע את תמיכתן של מדינות העולם"
  -  דברי פרופ' איינהורן ב"כנס ירושלים".
*הר"מ היא דיווח על דברי פרופ' איינהורן ב"כנס ירושלים" שהתקיים השנה (2006) במרץ.
 
חזרה ל "פורום קוראים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254139954שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb