מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
האוניברסיטה העברית
הטיהור האתני המתקדם | ויקטוריה בוך

 http://hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=5675
 

תאריך: 2007 / 10 / 05
נושא: ::: שמאל ומחאה :::

"... במובנו הכללי ביותר, טיהור אתני הינו גירוש אוכולוסייה 'לא רצויה' מטריטוריה מסוימת בשל אפליה דתית או אתנית, או בשל שיקולים אידיאולוגים, אסטרטגים או פוליטים, או שילוב של כמה מאלו", (אנדרו בל פיאלקוף, "היסטוריה קצרה של טיהור אתני", קיץ 1993).

הוכנה הקרקע לטיהור אתני של הפלסטינים בשטחים הכבושים, וטיהור אתני נמצא בעיצומו. זהו הפרויקט העיקרי של מדינת ישראל כיום. לאדם חסר פניות ובעל בינה ממוצעת, יספיק קרוב לוודאי, סיור בודד בשטחים הכבושים על מנת לגבש דעה דומה. מאז ומתמיד, המכשיר העיקרי של הטיהור האתני הוא סיפוח אדמות פלסטיניות ביחד עם הרחבת ההתנחלויות. ניתן להבחין במספר שלבים של תהליך סיפוח השטח הכפרי בגדה המערבית, המהווה כ-60% משטחי הגדה. נכון להיום 9% מכלל האדמה בגדה המערבית הועברה לשליטה ישירה של ההתנחלויות [1]. לא מזמן, גילה תחקיר של שלום עכשיו, שרק 12% מן האדמה הזו נמצא בשימוש. "מצד אחד, מוכרזים שטחי שיפוט חסרי פרופורציה ליישובים ישראליים כדי למנוע בנייה פלסטינית בתוכם. ומצד שני, מרגע שתחום השיפוט חסום לפלסטינים, מפנים המתנחלים את מאמציהם לכיוונים אחרים - ותופסים קרקעות סמוכות שאינן בתחום השיפוט ולעתים קרובות הן בבעלות פרטית פלסטינית", [1,2]. על פי בצלם, כבר ב-2002, 41.9% מהגדה המערבית הוקצה למועצות אזוריות ישראליות [3]. ובמשך שנים כל "שטח C" הכפרי של הגדה היה תחת שליטה אדמיניסטרטיבית של הגוף המתקרא "המינהל האזרחי", אשר בשיתוף הדוק עם זרועות אחרות של הצבא וביחד עם המתנחלים עומל על הפיכת חייהם של התושבים הפלסטינים לאומללים ככל האפשר; כשהמטרה הברורה היא לגרום להם לעזוב [4,5].

בחלקיה הנותרים של הגדה המערבית, הפכו הפלסטינים לאסירים לכל דבר בעריהם ובכפריהם שלהם. כל היבט חייהם - ביטחון הפרט, הכלכלה, הבריאות והחינוך - נמחץ על ידי מכונה צבאית-ביורוקרטית משומנת ומאורגנת היטב, בתחפושת של מערכת הביטחון [5]. אחת לכמה זמן מהודקת בנחרצות עניבת החנק סביב קיום הפלסטינים, מותירה עוד פחות אוויר לנשימה. טיהור אתני, באמצעות הריסת בתים ושדות מבוצע בהתמדה על ידי מדינת ישראל גם כלפי אזרחיה הבדואים המתגוררים במדבר הנגב [6].

המבצע הנ"ל של מדינת ישראל אינו מותיר את רישומו על בני ארצי. על כך אין להתפלא כיוון שמסכת תעמולה ויחסי ציבור שלמה משמשת כיסוי על עובדות הטיהור האתני, והרוב מאמינים בה [7]. העיתונים מדווחים על הפגישות בין אולמרט ועבאס, על ההכנות לוועידת השלום האזורית, ועל מחוות רצון טוב כלפי הפלסטינים (אשר בפועל לעולם אינן מיושמות, או מיושמות באופן חלקי ביותר ולתקופות קצרות). כמה מן הפוליטיקאים הפלסטינים ובהם הנשיא עבאס, בוחרים להשתתף בפארסה זו
וסיבותיהם שמורות עימם.

ישראלי-יהודי ממו?צע, אינו יודע - או אינו רוצה לדעת - על תוכנית הטיהור האתני אשר מבוצעת בשמו על ידי ממשלתו וצבאו - הוא או היא מעדיפים להתייחס לנושא כאל "מלחמה נגד הטרור". ישראלים-יהודים חיים במציאות מדומה, המסופקת להם על-ידי מערכת החינוך, התקשורת והמנהיגים. במציאות הזו הישראלים מופיעים בתפקיד "הטובים", כאנשים הנלחמים על עצם קיומם, ולא ככובשים גוזלי קרקעות. בעולם המדומה הזה מאמינים כי ממשלותינו התאמצו מאוד להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, ואם קרה שהמטרה לא הושגה, היה זה בשל העקשנות הפלסטינית. יש בין אזרחנו המודים כי המתנחלים מהווים מכשול מסוים בדרך להסכם שלום, אולם (וזאת למרות דו"ח ששון [8]) המתנחלים נתפסים בעיקר כקיצונים טרחנים, ולא כשליחיה של מדיניות סיפוח מכוונת ועקבית של ממשלות ישראל [9].

אולם הפוליטיקאים הישראלים המובילים בוודאי יודעים - פרויקט הטיהור האתני לא יכול היה להימשך בשום אופן ללא ידיעתם. אני תוהה אם כל שר או שרה מקבלים עם כניסתם לממשלה חוברת הוראות המסבירה את עובדות החיים, פרי עטה של גולדה מאיר או אריק שרון או מישהו אחר. אחרת, כיצד ניתן להסביר את הרצף במדיניות ישראל בשטחים הכבושים לאורך שנותיו הארוכות של הכיבוש? כיצד יתכן שהמפות הנוכחיות של ההתנחלויות והמובלעות הפלסטיניות תואמות את התוכניות להתיישבות בגדה המערבית שהוכנו לפני עשרות שנים על-ידי שרון ודרובלס [10]? ובכל זאת, אני מאמינה שאין בנמצא חוברת הוראות כזו, והציפייה היא מכל שר או שרה שיבינו את העניין בעצמם. יצחק רבין שילם בחייו על מה שנדמה היה כמאמץ כנה להתנתק מתוכנית הטיהור האתני (למרות שרבין מעולם לא ניסה לפרק התנחלויות, ואף הגה את הרעיון הידוע לשמצה של כבישים עוקפים למתנחלים; ובסופו של דבר התגלו שנות אוסלו כהזדמנות פז להרחבת ההתנחלויות תחת המסווה של תהליך השלום המדומה; ולראיה עיינו באתר של שלום-עכשיו על ההתנחלויות [5]). ברק, שבזמן כהונתו כראש הממשלה ממשלתו השקיעה כסף רב בבנייה בשטחים, עשה את הנסיון הכושל האחרון לכונן מערכת דו-קיום (מוגבלת למדי) עם הפלסטינים. אולם נראה שהחליט בסופו של דבר לצרף כוחו אל החזקים - כזאת ניכרת בפעולותיו האחרונות כשר הביטחון [11].

היה זה אריאל שרון (המבריק מבין הפוליטיקאים הישראלים של תקופת הכיבוש) אשר תחת המסווה של תוכנית ההתנתקות מעזה הפך את תוכנית הטיהור האתני לאופציה היחידה בפוליטיקה הישראלית. כיום מגויס למטרה זו הממסד הציוני כולו - ממתנחלי חברון ועד לבוגרי השומר הצעיר - אשר כחיילי צה"ל מספקים כיסוי ביטחוני לאותם המתנחלים [12]. המדיניות הנוכחית של ישראל נקבעת בנקודת המפגש בין התיאבון האין-סופי של המתנחלים לאדמות פלסטיניות, לתאבון האין-סופי של הגנרלים ל"אקשן". מנהיגינו הנבחרים מוציאים את הקו הזה לפועל בדרגות שונות של התלהבות - חלקם בהזדהות מלאה, וחלקם מתוך דאגה להמשך הקריירה. כיום, אין מן המנהיגים ולו אחד המתנגד באופן פעיל לתוכנית הטיהור האתני. וברקע נשמעת מקהלה מתגברת של תעמולה, המתארת את כל הפלסטינים - אזרחים ולא אזרחים כאחד, כאיום דמוגרפי.

ניתן לסכם את המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים בקצרה: "הסב את כל הנזק שאפשר מבלי לגרום לשערורייה בינלאומית". אולם כיצד משווים בדמיונם המנהיגים הישראלים את סוף המשחק הזה? הגרעין הקשה הלאומני מתנסח ללא קושי - "טרנספר", כלומר גירוש פלסטינים. אולם מה חושבים המנהיגים מן ה"זרם המרכזי" - אלו שמבצעים את הגירוש הלכה למעשה (ובימים אלו - גירוש הפנים, לתוך הגטאות והמובלעות הפלסטיניים)? המבצע כולו מחושב ומתוכנן מכדי שנאמין שאיש לא העלה במחשבותיו את המטרה הסופית.

אני מאמינה שהמטרה הסופית של השליטים שלנו היא להכין את הקרקע לנכבה שנייה. אחרת מה הטעם בדירבון המתמשך של הפלסטינים לעבר אלימות? כל אדם בר דעת יכול להבין שהמדיניות הישראלית בשטחים תוביל לבסוף לפרץ של אלימות. אל תאמרו לי שמנהיגנו מעולם לא חשבו על כך. אין ספק, ישנם ביניהם אופורטוניסטים גמורים שאין דבר נוגע להם מלבד הישארותם על הכסא. בכל זאת ישנו מישהו הדוחף והמקדם את תוכנית הטיהור האתני - שרון היה מן הבולטים, אולם אם לשפוט על פי התוצאות בשטח, היו לו שותפים נאמנים הממשיכים כעת את מפעלו. לדעתי אותם אנשים ממתינים בציפייה לאלימות הקרבה. עיניהם נשואות אל עבר הפרס הנדל"ני הגדול - הגדה המערבית. התפרצות אלימה תאפשר למדינת ישראל לספח את הגדה המערבית - את כל הגדה המערבית - בעודה נפטרת מרוב התושבים הפלסטינים. בדיוק כמו ב-1948. זוהי, על פי דעתי, המטרה הסופית הרצויה להם. לאן הם מתכוונים לגרש את הפלסטינים? לירדן? רצועת עזה? סוריה? אינני יודעת.

האם יצליח הטיהור האתני? אין ספק שההוגים של המדיניות הזו בטוחים בכך. חלון ההזדמנויות קיים כיוון שהממשל האמריקאי הנוכחי תומך בישראל בכל אשר תעשה, ומדינות ערב והאיחוד האירופי אינם רוצים או אינם מסוגלים להתייצב אל מול ארה"ב. סביר להניח שבסבב האלימות הקרוב יפתחו פלסטינים המיואשים ואז, בפעם המאה, תוכל מכונת התעמולה הישראלית להציג אותנו לעולם כקורבנות ואת הפלסטינים כפושעים. תגובותיה של ישראל יוצגו אז כתגובות הגנתיות לגיטימיות. ייתכן וההיסטוריה תשפוט אחרת, אולם בינתיים (אם הקונסטלציה הפוליטית הנוכחית תימשך זמן מה) למי אכפת מהפלסטינים.

אולם בטווח הרחוק, אסון משחר לפתחה של ישראל. זאת כיוון שאנו אומה קטנה, ומספר הפלסטינים הכבושים מתקרב למספרנו. וכן - הפלסטינים הם חלק מן העולם המוסלמי הנרחב. עצם היות כיפת הסלע - המקום השלישי בקדושתו לאיסלאם - תחת שליטת ישראל - הינו חבית חומר נפץ מסוכנת ביותר; ולא חסרים מנהיגים ישראלים המוכנים לשחק בחבית זו למען רווח פוליטי קצר טווח. הניסיון בדרום אפריקה מוכיח שהמשטר דמוי האפרטהייד המיושם על הפלסטינים, אינו בר-קיימא לטווח הרחוק, אפילו אם הוא נדמה בתחילה כבלתי מנוצח. כפי שנוכחנו לדעת בפלישה הצבאית ללבנון בשנה שעברה, כושר תפקודו של הצבא הישראלי מתדרדר, בשל השחתה ארוכת שנים כמיליציה קולוניאלית. ובו בזמן הופכים הגנרלים לפזיזים ומשולחי רסן יותר [13]. הכלכלה הישראלית מסתמכת על תמיכתו של הממסד הניאו-קונסרבטיבי של ארה"ב שהוא משולח רסן ולוחמני באותה מידה, אולם אין להניח שהתמיכה הזו של ארה"ב תימשך לעד. סביר גם שיכולתה של ארה"ב להכתיב לעולם תחלש עם התחזקות סין ורוסיה.

לדעתי החלה ישראל, ארצי, במסע מדיניות התאבדותי. דבר דומה קרה כבר בהיסטוריה היהודית, לפני כ-1940 שנה - ראו "מלחמות היהודים" מאת יוספוס פלאביוס. ובדיוק כמו באותם ימים, רוב הציבור הישראלי אינו קולט, שהוא נסחף לאסון על ידי מנהיגיהם שלהם.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

[1] "ופרצת" - בנייה ופיתוח של התנחלויות מחוץ לתחומי השיפוט הרשמיים - יולי 2007. דו"ח מיוחד של צוות מעקב התנחלויות - "שלום עכשיו", דרור אטקס וחגית עופרן.

[2] עמוס הראל , "הארץ" 6.7.07, "דו"ח חדש: התנחלויות בגדה קיבלו תחומי שיפוט הגדולים פי עשרה מהשטח הבנוי".

[3] "גזל הקרקעות - מדיניות ההתנחלות בגדה המערבית"- בצלם (מסמך וורד).

[4] "ששון מתחה בכנס ביקורת שלא נכללה בדו"ח המקורי שלה על המינהל האזרחי, וציינה שהמינהל שנועד לדאוג לאזרחים הפלסטינים, והוקם על-פי החוק הבינלאומי, הפך לגוף המרכזי המטפל בכל ענייני ההתיישבות הישראלית באזור: 'המינהל מקצה קרקעות, מכריז עליהן כאדמת מדינה, מאשר חיבורי מים וחשמל. המינהל הוא המאפשר הלכה למעשה את מעשי ההתיישבות בשטחים', אמרה". ynet, אחיה ראב"ד, 26.12.2005.

[5] מידע מקיף בעברית על מנגנוני הדיכוי, השתלטות על אדמה פלסטינית, וחיים תחת הכיבוש, ניתן למצוא למשל באתרי האינטרנט הבאים:

א) מגזין הכיבוש - אוסף של מאמרים, חדשות ודעות ממקורות שונים - תקשורת, ארגוני זכויות אדם, וארגונים נגד הכיבוש: מתעדכן יומית.

www.kibush.co.il

ב) אתר שלום עכשיו, מומלץ במיוחד סעיף ההתנחלויות, ובייחוד "התנחלויות בפוקוס", "דו"חות", ו"דו"חות מיוחדים".

ג) בצלם, מרכז אינפורמציה לזכויות אדם בשטחים הכבושים

www.btselem.org/Hebrew

ד) מחסנמילים - דו"חות מהגדה המערבית

www.mahsanmilim.com

ה)" יומן הכיבוש" של אתר "מחסום"

www.mahsom.org

ו) דו"חות של מחסום ווטש, ארגון של נשים לזכויות אדם

www.machsomwatch.org

ז) מדור העברית של סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען"

www.maannews.net/he

ח) דו"חות זכויות אדם של האו"ם (חלקם מתורגמים לעברית)

www.ochaopt.org

[6] "לא מוכרים" - סרט הסברה של עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל

www.adalah.org/flv/heb.html

ראו גם "בעזה טוב יותר" מאת: אביבה לורי, מוסף "הארץ", 10.8.07

[7] "ההונאה בתהליך השלום במזרח התיכון" מאת הנרי זיגמן, 16 באוגוסט 2006, London Review Bookshop

www.lrb.co.uk/v29/n16/sieg01_.html

תירגום לעברית:

www.kibush.co.il/show_file.asp?num=21796

הנרי זיגמן הוא המנכ"ל של פרוייקט ארה"ב / המזה"ת, היה חבר בכיר במועצה ליחסי חוץ מ- 1994 עד 2006, וראש הקונגרס היהודי אמריקאי מ- 1978 עד 1994.

[8] תקציר דו"ח ששון

מאמרים נוספים על הדו"ח ניתן למצוא במגזין הכיבוש

www.kibush.co.il/index_h.asp

[9] בנוסף לתעמולה, משחקת תפקיד פסיכולוגיה - רוב האנשים עיוורים לעוול המבוצע על-ידי חברתם בשל רצונם החזק להאמין בצדק הקולקטיבי שלהם. בבי"ס התיכון, מורה האזרחות של בתי נהג להטיף לתלמידים: "מה שלא יהיה, תזכרו ילדים, שאנחנו צודקים!".

[10] "1967" מאת גדי אלגזי, מצד שני, גיליון קיץ 2007

www.kibush.co.il/show_file.asp?num=21672

[11] דוגמא מן העת האחרונה ניתן למצוא במאמר "חמאסטן כאתגר", מאת שלמה גזית

www.nrg.co.il/online/1/ART1/599/882.html

"יחד עם ההשתלטות המוחלטת על הרצועה, אימצה מנהיגות החמאס הפסקת אש חד-צדדית מול ישראל. במשך שבוע לא נורה אף טיל קסאם לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה, אלא שאז, לאחר יום בלבד בלשכת שר הביטחון, אישר השר החדש מבצע חיפוש מבוקשים באזור חאן-יונס. חמישה פלסטינים נהרגו ואחרים נפצעו, וראו זה פלא, מיד למחרת התחדש ירי הקסאמים לעבר שדרות".

כיום, נראה שאלימות "על אש קטנה" הינה חיונית למדיניות הישראלית, להצגת הפלסטינים כמפגעים, ולהצגת פרויקט ההתנחלות ופעולות צבאיות דורסניות בגדה המערבית וברצועת עזה כמלחמה נגד הטרור.

[12] דוגמא קטנה אך רבת משמעות מלפני הבחירות האחרונות היא ארוחת הבוקר המתוקשרת של מנהיג מרצ יוסי ביילין עם ליברמן הימני - מקדם רעיון "הטרנספר". ביילין אותת - "הייתי רוצה להצטרף למועדון השליטים, אני גמיש, ומצטלם היטב". אולם משבצת קישוט ליברלי לכיבוש התמלאה כבר על ידי שמעון פרס הבלתי נלאה, זוכה פרס נובל לשלום. וכך הושאר ביילין מאחור, מתבוסס באופוזיציה בלתי רצויה.

[13] קיימת אפשרות של שימוש בנשק גרעיני על ידי מדינת ישראל, אולם ספק אם הדבר יביא לעתיד גאו פוליטי יציב למדינה.


תירגמה מאנגלית: יפעת דורון. פורסם תחילה באתר כיבוש. 
 

 

חזרה ל "האוניברסיטה העברית"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253592470שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb