מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
נורמה מוסי, התכנית ללמודי פרשנות, אוניברסיטת בר-אילן

http://www.zochrot.org/index.php?id=600#1

הזמנה לקבוצת לימוד על הנכבה לאנשי חינוך

"העבודה בקבוצה אפשרה לי להיות בו זמנית בשני מקומות: מקום אחד המתאבל על מה שקרה, על הנכבה שכאן, על מה שעשתה לי ולכולנו, והמקום האחר מבקש למצוא דרכים לפצות, לשנות ולתקן למען הווה ועתיד אחרים. הדגש עבר מאשמה משתקת לתחושת אחריות המניעה למעשה." נעה, משתתפת בקבוצת אנשי חינוך 2007‏

תוכנית הלימודים בבתי הספר, מדגישה את ההיסטוריה הלאומית והיהודית של הארץ ומתכחשת במידה רבה לעבר הפלסטיני שלה. לדוגמא, אירועי 1948 נלמדים כ"מלחמת השחרור" והטרגדיה הפלסטינית – הנכבה - כמעט לא זוכה להתייחסות. אנו מבקשים לשאול: איזה שיח ציבורי מקדם סוג כזה של סיפור? איזה אתוס נבנה מתוך הלימוד הזה ואיזה עתיד אפשרי ניתן לקרוא בין השורות של ספרי הלימוד?‏

למידה על הנכבה, על היישובים הפלסטיניים שנהרסו והעלאת שאלות על בעיית הפליטים הכרחית על מנת שנוכל, כיהודים ישראלים, להתבונן באופן ביקורתי במתרחש ולהתחיל, אולי, לקחת אחריות. אך הנכבה, יש לומר, היא לא רק הסיפור הפלסטיני של הארץ אלא גם הסיפור היהודי של הארץ. סיפור שיש לפתח את הכלים המתאימים על מנת להתחיל להתמודד איתו.

עמותת זוכרות מקיימת בשנים האחרונות קבוצות לימוד ועבודה למורות, מורים, מנהלות, מנהלים, נשות ואנשי חינוך. גם במהלך שנה"ל תשס"ח תקיים זוכרות שלוש קבוצות עבודה כאלה. הקבוצות יעבדו על פי המודל של הערכה החינוכית ללימוד הנכבה שפותחה במהלך השנתיים האחרונות בעמותת זוכרות. במהלך העבודה יתנסו המשתתפות והמשתתפים ביחידות השונות, כשכל אחת מהיחידות תלווה בדיון פדגוגי ובהמשגה של התכנים העיקריים שעלו במהלך העבודה. הנושאים בהם נעסוק יהיו: הכרות עם הנכבה, אני והמפה, קריאה בטקסטים היסטוריים על 1948, מושג העדות, זיכרון, ייצוגי הנכבה בספרות ובאמנות, הפליטים הפלסטיניים, זכות השיבה ועוד. הקבוצות יתמודדו עם הסיפור ההיסטורי, כפי שהוא מוצג בבתי הספר, ובעיקר עם מה שנעדר ממנו. מטרת העבודה תהיה לחשוב ולהתנסות סביב סיפור הנכבה תוך התמודדות עם שאלות חינוכיות רלוונטיות עבור הציבור הישראלי.

המפגשים של הקבוצות יתקיימו אחת לשלושה שבועות בתל אביב, ירושלים והצפון (המיקום המדוייק של הקבוצה הצפונית ייקבע בהתאם למשתתפות ולמשתתפים) במשך שנת הלימודים הקרובה, לארבע שעות עבודה. הימים והשעות של המפגשים ייקבעו יחד עם הקבוצות. הקבוצה בירושלים תתחיל בסוף אוקטובר והקבוצות בתל אביב ובצפון יתחילו בינואר.

להרשמה ופרטים נוספים נא ליצור קשר עם נורמה מוסי, בטלפון 03-6953155.


 

חזרה ל "מוסדות אחרים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
התגובות שלכם
    1.  אתם יודעים מה?
     מאת אורלי מלמד, נשלח בתאריך 27-10-2007
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253946973שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb