מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
דרישה להעניש המרצה ב'ספיר' שפגע בדגל

שמעון כהן
בעקבות הדיווחים על דרישתו של ניזאר חסן, מרצה ערבי במכללת ספיר, מתלמידה שדגל היה רקום על תיקה לצאת את הכיתה תובעת התנועה לאיכות השלטון מנשיא המכללה לנהוג בו בחומרה. זאת לנוכח פגיעתו בדמוקרטיה ובדגל.

כזכור, מדובר באותו מרצה שעל פי דיווחים סירב ללמד תלמיד במכללה שהגיע לשיעור כשהוא לבוש במדים.

במכתב ששיגרה לנשיא מכללת ספיר פרופסור זאב צחור מציינת התנועה לאיכות השלטון כי לפני כחודשיים פנתה אליו בנוגע לפרסום בו נטען כי מרצה בחוג לקולנוע אשר דרש מסטודנט לצאת מכיתתו בטענה שהוא מסרב ללמד חיילים, שוטרים וקצינים במדים. התנועה לאיכות השלטון ביקשה לבצע בירור במטרה למנוע הישנות מקרים מעין זה, אם אכן אירעו.

כאמור, בימים אלה התפרסם כי אותו מרצה דרש לכאורה מתלמידה שעל תיקה מופיע דגל ישראל לצאת מן הכיתה. "אם אכן אירע המקרה כפי שפורסם, הרי שמדובר בהגבלה בוטה של חופש הביטוי על ידי מרצה במוסד אקדמי ויש לראות זאת בחומרה. אין זה ראוי כי סטודנט במדינה דמוקרטית המבקש להביע את הזדהותו עם דגל המדינה, יוגבל על ידי מורה במוסד אקדמי".

"אם אכן אירעו שני המקרים הנ"ל כפי שפורסם, הרי שבשניהם עולה כי המרצה הנכבד לוקה בחוסר כבוד לערכים דמוקרטים בסיסיים ביותר", כותבים אנשי התנועה ומוסיפים: "במקרה הראשון, מדובר בהתנכלות לתלמיד על רקע העובדה שבחר למלא את חובתו האזרחית הבסיסית ולשרת במילואים. והרי ידוע לכל, ובכלל זאת למרצה הנכבד, כי בלוח הזמנים העמוס של סטודנטים, הם נאלצים מטבע הדברים מפעם לפעם, להגיע לכיתה לפני או אחרי שירות מילואים, כדי שלא להפסיד חומר לימודים נוסף. התנהלותו של המרצה במקרה זה אף הייתה כרוכה בפגיעה בכבודו של הסטודנט, רק משום שדעותיו שונות מדעותיו של המרצה. במקרה השני, מדובר כאמור בהתנכלות לתלמידה תוך אי כיבוד חופש הביטוי שלה. בשני המקרים יש להוסיף ליחס הבוטה כלפי סטודנטים מצד מרצה, אף יחס מזלזל כלפי ערכים בסיסיים בכלל חברה דמוקרטית ובכללם, הנכונות למלא את החובות האזרחיות המוטלות על אזרחי המדינה והזכות לכבד את דגל המדינה וסמליה".

כשאנשי התנועה מקפידים לסייג את דבריהם שוב ושוב במילים 'באם אכן נכונות העובדות אשר פורסמו', הם כותבים כי התנועה "סבורה כי התנהגות מעין זו של מרצה המלמד במוסדות חינוך בישראל ובפרט כאשר אותם מוסדות מסובסדים מכספי הציבור הינה- בלתי ראויה באופן קיצוני. לפיכך, באם אכן יש אמת בפרסומים הנזכרים לעיל, סבורה התנועה כי מוסד אקדמי כמכללת ספיר, אינו יכול להשלים עם התנהגות ואמירות שכאלו, ויש לנקוט בצעדים משמעתיים ברורים כנגד המרצה ובכלל זאת להבהיר כי אם ברצונו להמשיך וללמד, עליו להפסיק את היחס המזלזל לעקרונות יסוד דמוקרטיים, אשר יש בו פגיעה בזכויות יסוד ובכלל זאת בכבודם של תלמידיו".

כאן המקום להזכיר כי בעקבות המקרה הקודם בו הוצא התלמיד לבוש המדים מהכיתה קיימה תנועת המילואימניקים 'אם תרצו' הפגנה יחדו עם תלמידים מהמכללה "כתנועה הפועלת לחיזוק ערכי הציונות בישראל, אנו רואים בפרשה זו תמרור אזהרה ביחס להתפשטות מגמות פוסט ואנטי ציוניות באקדמיה הישראלית. חיילי המילואים אינם רק סטודנטים ואזרחים שווי זכויות, אלא אף האזרחים המסורים והנאמנים ביותר של המדינה. אנו כציונים, שמאלנים כימנים, חילונים כדתיים, מצפים מהאוניברסיטאות והמכללות בישראל להעניק יחס הולם לסטודנטים שמקריבים מעצמם למען כולנו", אמרו אז.

"לא ייתכן שבמדינת ישראל, במוסד אקדמי אשר נתמך כלכלית על ידי מוסדות המדינה, יתאפשר יחס כזה אל סטודנט המשרת את ארצו בשירות מילואים", נאמר עוד על ידי אנשי התנועה.

דובר המכללה, סיימון תמיר, אמר אז ביומן ערוץ 7 כי "אם זה נכון נראה זאת בחומרה". לדבריו במכללה קיימת רגישות מיוחדת לנושאי ביטחון. "הנושא הביטחוני קרוב לליבנו", אמר והבהיר כי "במכללה לומדים ציבורים רבים שמגיעים מכל קשת האזרחות בישראל, מכל הדתות ומכל העדות. אנחנו חתך של כל המדינה כולה, בין השאר גם על בעיותיה". עם זאת הקפיד סיימון שלא לקבוע אם יהיה באירוע כדי להביא לפיטוריו של המרצה ניזאר חסן. תאריך הדפסה: ז' שבט תשס"ח, 14 ינואר 08 05:03
ערוץ 7 - אתר החדשות שלך            www.inn.co.il

חזרה ל "מוסדות אחרים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253741790שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb