מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת תל אביב
שלמה זנד, הסטוריון מאוניברסיטת תל אביב: המצאה ושמה "העם היהודי"


 http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=958740&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=1
 
w w w . h a a r e t z . c o . i l
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
עודכן ב- 11:14 27/02/2008

היסטוריון ישראלי מערער על אמיתות הקביעות ההיסטוריות במגילת העצמאות  מאת תום שגב

במגילת העצמאות כתוב שהעם היהודי קם בארץ ישראל וכי הוגלה מארצו. כל תלמיד ישראלי לומד שזה קרה בתקופת השלטון הרומי, בשנת 70; העם שמר אמונים לארצו ובתום אלפיים שנות גלות החל לחזור. לא נכון, קובע ההיסטוריון שלמה זנד באחד הספרים המרתקים והמאתגרים ביותר שפורסמו זה זמן רב: מעולם לא היה עם יהודי, רק דת יהודית, וגם הגלות לא היתה ולא נבראה. על כן גם אין שיבה. זנד שולל את רוב הסיפורים מכונני הזהות הלאומית הכלולים בתנ"ך, לרבות יציאת מצרים ולמרבה הנחת גם את זוועות הכיבוש בימי יהושע. הכל בדיון ומיתוס אשר שימש תירוץ להקמתה של מדינת ישראל, הוא קובע.

לדברי זנד, הרומאים לא נהגו להגלות אוכלוסיות שלמות וגם רוב היהודים הורשו להישאר בארץ; מספר המגורשים הגיע לכל היותר לרבבות. התבליט המפורסם על שער טיטוס ברומא אינו מוכיח את ההיפך. כשנכבשה הארץ בידי הערבים - רבים מהיהודים התאסלמו והתבוללו בכובשים. פירוש הדבר שמוצא הערבים הפלסטינים - מהיהודים. זנד לא המציא את התזה הזאת: 30 שנה לפני הכרזת העצמאות האמינו בה גם דוד בן-גוריון, יצחק בן-צבי ואחרים.

אם רוב היהודים לא הוגלו, כיצד קרה שכה רבים מהם הגיעו כמעט לכל ארץ בעולם? זנד אומר שהיגרו מרצונם או - אם נמנו עם גולי בבל - נשארו שם מרצונם. בניגוד למקובל לחשוב - הדת היהודית השתדלה לצרף אליה בני אמונות אחרות וזה מסביר כיצד קרה שמספר היהודים בעולם עלה למיליונים, ככתוב לדוגמה במגילת אסתר (ח' 17): "ורבים מעמי הארץ מתייהדים כי נפל פחד היהודים עליהם".

זנד מרבה לצטט ממחקרים קיימים. קצתם נעשו בישראל והועלמו עד כה מהשיח ההיסטורי המרכזי. בתוך כך הוא מתאר בהרחבה את מלכות חמייר היהודית שבדרום חצי האי ערב, ואת הברברים היהודים בצפון אפריקה, אלה וגם אלה מתייהדים. קהילת יהודי ספרד צמחה מערבים שהתייהדו ובאו עם הכוחות שכבשו את ספרד מידי הנוצרים, וכן מבני אירופה, אף הם מתייהדים.

יהודי אשכנז הראשונים לא יצאו מארץ ישראל ולא באו למזרח אירופה מגרמניה, אלא היו מתייהדים בממלכת הכוזרים שבקווקז. זנד קובע ומסביר כיצד נוצרה תרבות היידיש: לא כייבוא יהודי מגרמניה, אלא כתוצאה מהקשר בין צאצאי הכוזרים לבין גרמנים שבאו למזרח, בין היתר כסוחרים.

הנה כי כן - בני עמים שונים וגזעים שונים, בלונדינים ושחורים, חומים וצהובים, רובם ככולם מתייהדים. הצורך הציוני להמציא להם שותפות אתנית ורציפות היסטורית הביא לדברי זנד לשורה ארוכה של המצאות ובדיות, וגם לשימוש בתזות גזעניות; קצתן נרקמו במוחותיהם של הוגי התנועה הציונית, קצתן הוצעו כממצאי מחקרים גנטיים שנעשו בישראל.

פרופ' זנד מלמד באוניברסיטת תל אביב. ספרו "מתי ואיך הומצא העם היהודי?" (הוצאת רסלינג), מיועד לקדם את הרעיון שישראל צריכה להיות "מדינת כל אזרחיה", יהודים, ערבים ואחרים, בניגוד לזהותה המוצהרת כמדינה "יהודית ודמוקרטית". סיפורים אישיים, דיון תיאורטי מתמשך ושפע של התחכמויות סרקסטיות אינם מיטיבים עם הספר, אך פרקיו ההיסטוריים כתובים היטב ומביאים שורה של עובדות ותובנות שישראלים רבים ישתוממו לקרוא לראשונה.

 

 

 

חזרה ל "אוניברסיטת תל אביב"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
התגובות שלכם
  1.  לפרופ' זנד
   מאת רבקה ליסק, נשלח בתאריך 12-03-2008
  2.  לפרופ' זנד
   מאת יהידע, נשלח בתאריך 21-03-2008
  3.  היהדות לא היתה דת מגיירת
   מאת Leibovitz, נשלח בתאריך 30-04-2008
  4.  שלמה זנד והנרטיב הפלסטיני
   מאת הרצל, נשלח בתאריך 09-06-2010
  האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
  מבקרים: 256879895שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
  blueweb