מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
אלון קונפינו, פרופסור להיסטוריה גרמנית ואירופית מודרנית באוניברסיטת וירג'יניה מאמין בזכות השיבה של פלסטינים לכפרים בישראל

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=968745&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=1

שיעור היסטוריה

היסטוריון נגד היסטוריה

מאת תום שגב

פרופ' אלון קונפינו קורא להוציא את ההיסטוריה מהדיון הפוליטי בישראל   אלון קונפינו הוא פרופסור להיסטוריה גרמנית ואירופית מודרנית באוניברסיטת
וירג'יניה, מומחה לתרבות הזיכרון. במאמר שפירסם בכתב העת "אלפיים", קורא קונפינו להשעות את ההיסטוריה מתוך השיח בין יהודים לערבים בישראל, "להשתחרר מעריצות העבר" ולהתגבר עליו. הוויכוח על מה שהיה ולא היה בעבר - רק מעמיק לדעתו את הפערים.

"ייתכן שזה מוזר שהיסטוריון, שאמנותו היא לבנות ייצוגים של עבר, משמיע טיעון כזה", כותב קונפינו, "אבל איני חושב שתפקידו של ההיסטוריון הוא להמליץ תמיד על מרשם שכולל עוד מנת עבר לחיזוק הזהות (ורצוי שלוש פעמים ביום)".

בתוך כך הוא קורא להשעות גם את הוויכוח בשאלה אם מדינת ישראל צריכה להיות "יהודית ודמוקרטית" או "מדינת כל אזרחיה". זו קריאה גדולה בזכות הפרגמטיות: "על היהודים לחדול מהצורך הכפייתי להפוך את הפלסטינים לציונים, להיות נאהבים על ידיהם, ולשמוע עד כמה הציונות היתה (בסך הכל) נהדרת, מוצדקת ואנושית. היא לבטח לא היתה כזאת עבור הפלסטינים תושבי הארץ. על הפלסטינים להסכין עם מדינת הלאום היהודית שנתמכת על ידי שמונים אחוזים מתושבי המדינה". קונפינו מדבר על ערביי ישראל, לא על ערביי עזה והגדה.

יהודים וערבים כאחד אכן שואבים את זהותם מההיסטוריה, כמוהם כרוב עמי העולם; הסכסוך על ארץ ישראל מעוגן בעבר, כמוהו כסכסוכים רבים בין עמים. אך "העבר אינו בהכרח המכשיר הטוב ביותר לעיצוב ההווה", קונפינו קובע: "עלינו להתקיים בהווה, עלינו לחלום, לבנות, ליצור. עלינו לחיות". אין צורך לשכוח הכל, הוא מבטיח, אך גם אין צורך לזכור הכל.

קונפינו אינו מפרט מה ראוי לזכור ומה כדאי לשכוח, אך קובע שהאחיזה בעבר מעמיקה את המתחים, בעיקר בתנאים של חוסר שוויון. במקום להתווכח על ההיסטוריה הוא מציע על כן להתרכז ביצירת שוויון פוליטי, אזרחי ותרבותי בין היהודים לערבים בישראל, לרבות תשלום פיצויים לערבים על רכוש שהופקע מהם והכרה בזכותם לשוב אל הכפרים שנאלצו לעזוב, "במידת האפשר". להערכתו, יותר שוויון יפחית את המתיחות בין היהודים לערבים, יעמיק את השתלבות הערבים בחברה הישראלית ואז גם יהיה קל יותר לעבוד על עיצוב הזיכרון, כדי לרתום אותו לטובת כולם.

 

 

חזרה ל "מוסדות אחרים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
התגובות שלכם
    1.  שוויון פרושו 2 מדינות ל-2 עמים
     מאת רבקה, נשלח בתאריך 10-04-2008
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257038059שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb