מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרי מערכת
הפרופסורים דוד אסף מתל אביב ויעקב אמיר מירושלים שוללים מכל וכל את התזה של שלמה זנד / ד"ר רבקה שפק ליסק
 פרופ' שלמה זנד מאוניברסיטת ת"א פרסם , לאחרונה, ספר בשם:"מתי וכיצד הומצא העם היהודי" בו הוא טוען שהיהודים כיום אינם צאצאי היהודים שחיו בארץ ישראל, אלא הם צאצאי גרים: האשכנזים הם ממוצא כוזרי, הספרדים מוצאם משבט ברברי בצפון אפריקה והתימנים מוצאם מממלכת חימאר בחצי האי ערב. הפלסטינים הם צאצאי היהודים הקדמונים. הם נשארו בארץ ולא הוגלו, כפי שהמיתוס הציוני טוען, אלא התאסלמו עם הכיבוש הערבי.

 

שני הפרופסורים הגיבו במכתבים למערכת במוסף של ה"ארץ, " ספרים".

 

פרו'פ דוד אסף מאשים את זנד בהתגייסות לקעקע את שורשיה של קהילה יהודית למטרה פוליטית עכשווית.

 

פרופ' דוד אסף מגיב על הטענה שהאשכנזים הם כוזרים שהתגיירו. הוא דוחה את טענתו של זנד שה"היסטוריוגרפיה הציונית" המציאה את  "עם האידיש".  אסף מדגיש שיש תיעוד רצוף של תולדות יהודי פולין מראשית המאה ה- 13 וזיקתם לתרבות היהודית האשכנזית והמסורת הדתית ההלכתית שמקורה באשכנז  היא עובדה ולא פנטזיה ציונית.

 

באשר לכוזרים, כותב אסף, מספרם אינו ידוע, וגורלם, לאחר חורבן ממלכתם לוט בערפל. אלה מהם שעברו לקייב ולחצי האי קרים, קיומם התערער במידה רבה ע"י הפלישה המונגולית באמצע המאה ה- 13 .

 

אסף גם דוחה את הטענה שהאידיש מקורה "מזרחי", אם כי אין ספק שהיא קלטה מלים סלאביות. הוא מאשר שהמחקר המדעי של האידיש שולל את התזה של זנד בעניין האידיש.

 

ובאשר לטיעון של זנד שההסבר היחיד ל"התפוצצות האוכלוסייה" של יהודי מזרח אירופה הוא שהם הגיעו ממלכת הכוזרים. גידול האוכלוסין במאה ה- 19 , כותב אסף, היה תוצאה של תהליכים שהתרחשו באירופה ללא כל קשר לכוזרים או טטארים.

 

פרופ' יעקב אמיר שולל את התזה של זנד על בסיס המחקר הגנטי. המחקר הגנטי שנעשה עפ"י מדגמי ד.נ.א הוכיח שיש קרבה גנטית בין יהודים אשכנזים, ספרדים ותימנים.  אמיר קובע שהמחקר הגנטי מוכיח שלמרות פיזור היהודים בארצות רבות, ללא קשר בין הקהילות, נשמר הדמיון הגנטי. זוהי עדות מדעית- ביולוגית, אומר אמיר, שרוב היהודים היום משתייכים לאותו עם, ומקורם במזרח התיכון.   

 

זנד תוקף בספרו את "מיתוס הגלות" שהמציאה ההיסטוריוגרפיה הציונית.  זנד מתעלם

מכ- 250,000  שבויים יהודים שנמכרו בשווקי העבדים של רומא בין השנים 63 לפנה"ס ו- 135 לספירה, וצאצאיהם התפזרו ע"פ אירופה המערבית והמרכזית ואח"כ גורשו במאות ה-13 – 15 למזרח אירופה.( יש על כך תיעוד היסטורי ומחקר גנטי)

 

הנתונים הידועים על שבויים יהודים: בתהלוכת הניצחון של פומפיוס, שכבש את הארץ ב- 63 לפנה"ס צעדו שבויים יהודים. מרקוס ליקיניוס קראסוס דיכא מרד יהודי ב- 54 לפנה"ס והעביר לרומא 30,000 שבויי מלחמה. טיטוס שהחריב את ירושלים ובית המקדש, בעקבות המרד הגדול (66 – 70 לספירה) העביר לרומא 97,000 שבויים שנמכרו לעבדות. אדריאנוס, העביר לאחר דיכוי מרד בר כוכבא (132 – 135 לס') מספר כה גדול של שבויים שנמכרו לעבדות, שמחירי העבדים ברומא ירדו בצורה דרסטית. אומנם לא צוין מספרם , אבל ניתן להעריך שמדובר בכ- 100,000 שבוים לפחות. (מתוך 1,500,000 יהודים בארץ שרדו לאחר המרד כ- 800,000 . מאחר שלפי מקורות יהודיים נהרגו במרד כ- 400,000 , הרי שיש פער של 300,000   בין מספר היהודים לפני ואחרי המרד. היו יהודים רבים שנמלטו בשל הקרבות, כך ש- 100,000 שבויים זה מספר סביר לפי הנתונים).

 

לסיכום, זנד אינו היחיד, והתופעה של אנשי אקדמיה ישראלים המשכתבים את ההיסטוריה כדי שתתאים לדעותיהם הפוליטיות היא תופעה בלתי מוסרית.

 

ראה, המאמרים בנדון שהתפרסמו באומדיה:

האם יהודי מזרח אירופה היו כוזרים?

האם המקור של הספרדים הם הברברים?

חזרה ל "מאמרי מערכת"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 256880411שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb