מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
דר' דיאנה דולב [המכללה הטכנולוגית, חולון], ודר' טלילה קוש-זוהר [סמינר הקיבוצים] מהאירגון "פרופיל חדש" אשר היועץ המשפטי לממשלה הורה באחרונה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגדו

להלן דיווחים קודמים עליהן באנגלית:

http://israel-academia-monitor.com/index.php?type=large_advic&advice_id=6620&page_data[id]=175&cookie_lang=en

http://www.israel-academia-monitor.com/index.php?type=large_advic&advice_id=6071&page_data%5Bid%5D=175&cookie_lang=en 

 

 

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=1021215&contrassID=2&subContrassID=1&sbSubContrassID=0
w w w . h a a r e t z . c o . i l
 

עודכן ב- 04:09 15/09/2008

מזוז הורה על חקירה פלילית נגד ארגון שמעודד השתמטות מצה"ל


היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הורה באחרונה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד תנועת "פרופיל חדש", המעודדת בני נוער שלא להתגייס לצה"ל. בעקבות פנייה של הצבא החליט היועץ על פתיחת חקירה נגד התנועה, בחשד לשורת עבירות ובראשן הסתה להשתמטות משירות בצה"ל. זו חקירה ראשונה מסוגה - והחרפה נוספת במאבק שמנהלים צה"ל והרשויות כנגד ההשתמטות, לנוכח הדאגה מהתגברות התופעה.

החקירה החלה בעקבות פנייה של הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, למזוז בפברואר השנה. בתחילת החודש הודיע לפצ"ר המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, כי הוחלט על פתיחת החקירה, על דעת מזוז ופרקליט המדינה, עו"ד משה לדור. החקירה תתנהל נגד אנשי "פרופיל חדש", המגדירה עצמה כ"תנועה לאזרוח החברה בישראל". אחד מאתרי האינטרנט שמפעילה התנועה הוא "רשת ליווי לסרבנים ונמנעים", שמטרתה (כפי שנוסחה באתר) היא לשמש "פורום המעניק מידע מפורט ואמין לגבי הליכים המאפשרים קבלת פטור משירות צבאי" וכן להעניק "תמיכה מורלית" למבקשי הפטור.

ההנחיה למשטרה כוללת חקירה בחשד לעבירות על שלושה סעיפי חוק: הסתה להשתמטות משירות (סעיף 109א לחוק העונשין), סיוע להשגת פטור משירות במרמה (סעיף 99 לחוק השיפוט הצבאי) וסיוע להשגת פטור משירות על-ידי מסירה ביודעין של ידיעה כוזבת (סעיף 46 לחוק שירות ביטחון).

במכתבו לפצ"ר הודיע ניצן שהגיע למסקנה כי "חומרת ההסתה להשתמטות, הכוללת שכנוע להשגת פטור משירות, מחייבת פתיחת חקירה פלילית". החקירה תנוהל נגד מפעילי אתר האינטרנט ומי שעומדים מאחוריהם.

נראה שהתמריץ העיקרי לפתיחת החקירה נובע מכך שבאתר ניתן לקבל הנחיות כיצד לדבר עם קציני בריאות הנפש (קב"ן) בצה"ל, כדי ליצור רושם שיוביל לקבלת פטור. באתר מופיע מסמך בשם "המטרה: 21", הסוקר אפשרויות שונות להשגת הפרופיל הנפשי המעניק פטור.

צעירים רבים שקיבלו פטור משירות מעידים שנעזרו בעצות מן הסוג הזה. העצות במסמך מנוסחות באופן זהיר, כמעין סקירה כללית של דרכים אפשריות לקבלת פטור. דף הבית של "פרופיל חדש" בוטה יותר, מצהיר כי "לא מוכרחים לחיות כחיילים" ומזהיר מ"שטיפת מוח צבאית בבתי הספר".

ביולי אשתקד הכריזו שר הביטחון, אהוד ברק והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, על פתיחת מאבק של מערכת הביטחון בהשתמטות. הדבר היה לאחר שנתוני הגיוס של שנתון 2007 הצביעו על כך שכמעט 28% מהגברים חייבי הגיוס אינם מתגייסים כלל.

מאז, נקט צה"ל מהלכים שונים, מעידוד "קמפיינים" בתקשורת להגברת המוטיווציה, דרך שיתוף פעולה הדוק עם בתי ספר תיכוניים ועיריות ועד החרמת אמנים שלא שירתו בצה"ל ומניעת הופעות שלהם בפני חיילים. באכ"א טוענים כי המהלכים הללו החלו לתת פירות ראשונים השנה. ב-2008 קטן שיעור מקבלי הפטור מטעמים נפשיים בין הגברים מ-5.5% מהשנתון ל-5.1%. ירידה זו נובעת, להערכת הצבא משילוב בין הקשחת הגישה של הקב"נים להשפעת הקמפיין הציבורי על בני הנוער. בד בבד, הורגשה ירידה דומה גם במספר החיילים המקבלים פטור נפשי מלא תוך כדי השירות.

מקורות צבאיים הביעו תקווה כי החקירה נגד "פרופיל חדש" תתנהל באופן עמוק ויסודי. "יש לנו תחושה שהפעם הולכים עם זה עד הסוף", אמר אחד המקורות, "טיפול משפטי יסודי בתנועה הזאת חשוב מאוד להרתעת משתמטים ומי שמטיפים להם להשתמט".

דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו, אמר אמש בתגובה לפניית "הארץ" שהצבא מברך על פתיחת החקירה. "זה צעד חשוב נוסף במלחמה נגד ההשתמטות מצה"ל. מדובר ביוזמה חשובה ותקדימית של הפצ"ר, שנענתה בחיוב על ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה. המערכה נגד ההשתמטות חייבת להיות משותפת לצה"ל, לרשויות המדינה ולחברה הישראלית בכלל", אמר בניהו.

סרגיי סנדלר, מפעיליה המרכזיים של תנועת "פרופיל חדש", אמר אמש בתגובה על החלטת מזוז: "הפעילות שלנו חוקית למהדרין. אנו מספקים מידע לצעירים לפני גיוס על ההליכים השונים שעומדים לפניהם, שלצבא כמובן יש אינטרס להסתיר אותם. בהחלטה לפתוח בחקירה נגדנו יש אלמנט של התנכלות. כל החלטה בנושא, בסופו של דבר היא החלטה פוליטית שנועדה לסתום פיות ולגונן על סוג מסוים של סדר חברתי. אם הם רוצים לחקור שיחקרו. הפעילות שלנו חוקית, איננו מעודדים למרמה ואנו גאים בפעילותינו".

עו"ד גבי לסקי, המייצגת את תנועת "פרופיל חדש", אמרה בתגובה ש"התנועה פועלת אך ורק בהתאם לחוק ואינה מסיטה להשתמטות משירות אלא רק תומכת באלה שהחליטו לא להתגייס. תמוה בעינינו שהוחלט על פתיחת החקירה בעת שבעבר סגרה המדינה תיקים נגד רבנים שקראו לחיילים לסרב פקודה, מן הטעם של היעדר עניין לציבור".

עמוס הראל ויובל אזולאי

תנועת "פרופיל חדש"

הארגון שנותן טיפים לקבלת פטור

בני נוער שמבקשים לא להתגייס לשירות צבאי, לקבל טיפים מועילים בדרך אל הפטור הנפשי או לחלופין, לקבל רוח גבית לקראת המחבוש על סרבנות - ימצאו את כל אלה בשפע באתר האינטרנט של התנועה "פרופיל חדש", המגדירה עצמה כ"תנועה לאזרוח החברה בישראל". כשמה, היא מטיפה לאזרוח, מוקיעה מיליטריזם, נושאת סרבנים על כפיים ובועטת בממסד הצבאי.

כבר לפני כשנה היו מונחים דפים נבחרים מהאתר של "פרופיל חדש" על שולחנו של אחד מיועצי שר הביטחון, אהוד ברק: "עוד נטפל בהם", הבטיח היועץ כשהתייחס לעלייה במספר המשתמטים.

התנועה הוקמה לפני כעשר שנים והיא מורכבת מגברים ונשים המגדירים עצמם פמיניסטים. בתנועה אין היררכיה והמכנה המשותף של כל חבריה הוא אחד: אזרוח חברתי מחד, והוקעת המיליטריזם מאידך: "אפשר לחיות במדינה שהיא לא מדינת חיילים. מדינת ישראל יכולה לנקוט היום במדיניות של שלום נחרצת. היא יכולה להפסיק להיות מדינת צבא", כתבו על עצמם אנשי התנועה באתר האינטרנט של התנועה.

רוב פעילי התנועה הן נשים. לטענתן, הצבא מנציח את דיכוי הנשים ואי השוויון בחברה. בנוסף לגב ולעזרה האקטיווית שמעניקה התנועה לצעירים המבקשים להשתמט משירות צבאי, היא מציעה שירות אזרחי אלטרנטיווי, שבמסגרתו בני נוער ישולבו בפעולות למען הקהילה באופן התנדבותי.

לצד עצות למועמד לגיוס כיצד לחמוק מהשירות, מתגאים בתנועת "פרופיל חדש" גם בפעולות בבתי ספר נגד המהלכים שמוביל צה"ל, כדי לחשוף את אופי השירות בפני מתגייסים לעתיד.

יובל אזולאי
כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

חזרה ל "מוסדות אחרים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253818047שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb