מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
האוניברסיטה העברית
זאב שטרנהל | ציונות קולוניאליסטית
עודכן ב- 11:56 17/10/2008

מאת זאב שטרנהל


זה 30 שנה אני רואה בהתנחלות תופעה הרסנית, המציבה סימן שאלה גדול מעל עתידה של ישראל. אכן, ההתנחלות היא תופעה אידיאולוגית, פוליטית וחברתית, שהצליחה ליצור אנדרוגינוס מקורי: ציונות קולוניאליסטית. היו כבר וריאציות שונות של הציונות: כללית, רוויזיוניסטית, סוציאליסטית, עם ובלי מירכאות. עכשיו יש לנו גם ציונות קולוניאליסטית, מבוססת על אי-שוויון אתני ודתי, התופשת את עצמה כשליחתה הבלעדית של ההיסטוריה היהודית. ההבטחה האלוהית ולא זכויותיהם הטבעיות של בני אדם לחירות, לעצמאות, לשלטון עצמי היא בעיניה מקור הלגיטימיות האחד והיחיד של שיבת היהודים לארץ ישראל. על פי תפישה זו הארץ שייכת לא רק ליהודים החיים, אלא לכל הדורות שהיו ולאלה שטרם נולדו: לכן, לבני הדור הנוכחי אין זכות לחלוק את הבעלות על הארץ עם בני עם אחר.

מובן, שכשמדברים על "ההתנחלות" אין מתכוונים לרוב המכריע של הישראלים החיים בגדה המערבית מטעמים של נוחות או הכרח (דיור זול ומשופר). אין מדברים גם על כל מתנחל בנפרד: מדברים על ההתנחלות כפי שמדברים על "סוציאליזם", או על "לאומיות", על המהותי והאופייני לאידיאולוגיה ולתנועה. גם הגרעין האידיאולוגי, שהוא למעשה "ההתנחלות", אינו עשוי מעור אחד. בין נערי הגבעות לרבים מהוריהם מפריד פער גדול לא רק בדפוסי התנהגות אלא גם במידת הזיקה לערכים אוניוורסליים.

ואולם, בחשבון כולל, כולם ניזונים מאותם עקרונות ושואפים לאותן מטרות. מאחר שמיעוט קטן זה משוכנע שהאמת המוחלטת בידיו, הוא רואה את עצמו רשאי לכפותה על החברה כולה. לכן, מזלזלים ראשיו ודובריו לא רק בפוליטיקאים הרופסים, אלא גם בתפישות היסוד של הדמוקרטיה עצמה. הם יודעים לנצל את המוסדות הדמוקרטיים, אך מתעלמים מזכויות האדם ואינם מכירים אלא בזכויות היהודי. מאז בג"ץ אלון מורה מ-1979, שבו פסק בית המשפט, כי תפיסת קרקעות פרטיות היא בלתי חוקית, הם משתלחים ביסוד מוסד זה של הדמוקרטיה הישראלית, שומר הסף של זכויות היחיד.

למרות העוצמה שקנה לו בזכות פחדנותו של השלטון, המתנחל האידיאולוגי לובש תמיד אצטלה של קדוש מעונה, רדוף בידי האליטה השמאלנית והתקשורת הנשלטת כביכול על ידה. אף כי הוא שולט בשטחים, הוא אוהב להצטייר כקורבן תמידי של מזימות השמאל. אף שבמשך קרוב לארבעה עשורים יצר המתנחל האידיאולוגי מציאות שרוב הישראלים מעולם לא נקראו להחליט עליה, והפך בדרכים מחתרתיות את הכיבוש הצבאי להשתלטות אזרחית הנוגדת כל נורמה מקובלת בעולם המערבי, הוא אינו חדל מזעקת הקוזק הנגזל. בחברון נוצר מצב שהוא חרפה לאומית, חטא ופשע אמיתיים: האפרטהייד, כתב המשפטן בועז אוקון ב"ידיעות אחרונות" בשבוע שעבר, כבר כאן. אך לא רק בחברון: המציאות בשטחים בכלל ובמאחזי הפרא בפרט, יחד עם גזל הקרקעות הפרטיות, היא עדות לפשיטת הרגל של המדינה נוכח תעוזתו של המתנחל ונחישותו שלא לסגת מפני מכשולים מוסריים או חוקיים. כך מייצרת ההתנחלות בהכרח הפרת חוק יום-יומית ותרבות של אלימות: עפרה ובית אל יכולים להיות מקומות שקטים ונעימים, מיושבים באידיאליסטים, אך יחד עם מאחזי הלוויין שלהם, עמונה, בית הגדוד ועפרה צפון מזרח, בית אל מזרח וגבעה 909, הם תפסו שטח שלפי תצלומי אוויר, ומידע שהועבר לשלום עכשיו בידי רשויות המדינה, יותר מ-90% ממנו מורכב מקרקע פלשתינית פרטית (נתוני אוקטובר 2006).

לבסוף, אני מבקש להבהיר אחת לתמיד נקודה אחת, ללא כל קשר לניסיון ההתנקשות בי, שמבצעיו יכולים להשתייך לכל חלק בימין הקיצוני, ולאו דווקא להתנחלות. בשלושה מאמרים שכתבתי ב"הארץ" במאי-יוני 2001, ושבאחד מהם מצויה פסקה שלא נוסחה כראוי, הבהרתי את עמדתי ביחס למתנחלים: חייהם של יהודים החיים משני עברי הקו הירוק "יקרים בה במידה". ובמקום אחר: "ההתנחלות היא אסון היסטורי, אבל לעת עתה חיים שם בני אדם שמוכרחים להגן על חייהם". אכן, חיונית ההבחנה בין יחידים שהכרח לדאוג להם כל עוד הם שם - והדגש הוא על ממד הזמניות - לבין ההתנחלות כתופעה היסטורית. כתבתי כבר בעבר בעיתון זה ואני חוזר על כך גם היום: אם החברה הישראלית לא תדע לגייס את האומץ הדרוש כדי לשים קץ להתנחלות, תשים ההתנחלות קץ למדינת היהודים ותהפוך אותה למדינה דו-לאומית.

 

חזרה ל "האוניברסיטה העברית"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253766249שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb