מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת בן גוריון
שר החינוך גדעון סער נגד "מאמר האפרטהייד" של ד"ר ניב גורדון: יש להוקיעו

http://www.haaretz.com/hasite/spages/1109480.html

עדכון אחרון - 18:05 23/08/09

שר החינוך גדעון סער נגד "מאמר האפרטהייד" של ד"ר ניב גורדון: יש להוקיעו

שר החינוך, גדעון סער, גינה היום (ראשון) בחריפות את מאמרו של ד"ר ניב גורדון בלוס אנג'לס טיימס, בו קרא להחרים את ישראל מבחינה כלכלית, תרבותית ופוליטית על רקע היותה מדינת "אפרטהייד". לדברי סער, מאמרו של גורדון המשמש כמרצה באוניברסיטת בן גוריון, מעורר שאט נפש וראוי להוקעה.

ד"ר ניב גורדון, מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בן גוריון, הוא פעיל שמאל שביקר במוקטעה ברמאללה במהלך מבצע חומת מגן, ונפגש גם יו"ר הרשות הפלסטינית דאז יאסר ערפאת. במאמר כתב גורדון כי הטלת חרם בינלאומי על ישראל היא "הדרך היחידה להציל אותה". גורדון כתב כי "הדרך המדויקת ביותר לתאר את ישראל היום היא שזו מדינת אפרטהייד". לדבריו, "בעוד שני העמים חיים באותו שטח, בין הירדן לים התיכון, הם נתונים למערכות חוק שונות לחלוטין. לפלסטינים אין מדינה והם חסרים רבים מהזכויות האנושיות הבסיסיות. בניגוד חריף כל היהודים בין אם הם חיים בשטחים הכבושים או בישראל, הם אזרחי מדינת ישראל".

בהמשך המאמר כתב גורדון כי הדרך היחידה לבלום את מגמת האפרטהייד בישראל היא באמצעות לחץ בינלאומי כבד. "המילים והגינויים של ממשל אובמה והאיחוד האירופי לא הניבו תוצאות, אפילו לא הקפאת ההתנחלויות, לא כל שכן החלטה לנסיגה מהשטחים הכבושים", כתב. "שום דבר אחר לא עבד. לחץ בינלאומי מסיווי על ישראל זו הדרך היחידה להבטיח שהדור הבא של ישראלים ופלסטינים, ושני בני בכלל זה, לא יגדלו במשטר אפרטהייד".

המאמר עורר סערת רוחות בקהילה היהודית הגדולה בלוס-אנג'לס, שרבים מראשיה תורמים לאוניברסיטה בה מרצה גורדון. יקי דיין, הקונסול הכללי של ישראל בלוס-אנג'לס, שיגר מכתב לנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון פרופסור רבקה כרמי והזהיר כי קריאות כאלה לחרם עלולות לפגוע באוניברסיטה. "מאז פרסום המאמר זכיתי לטלפונים רבים מכאלה שמדינת ישראל יקרה ללבם, חלקם תורמים של אוניבסיטת בן גוריון", כתב דיין. "כולם כאחד אמרו שלא יתרמו יותר לאוניברסיטה שלך. לא עזרו טעוני שאסור שסרח עודף אחד ישפיע על מאות חוקרים טובים הנמצאים באוניברסיטה. הם אינם יוצרים את ההבחנה הזו".

דיין כתב עוד: "אני מאמין שהתשובה הניצחת למרצים אנטי ציונים כמו גורדון היא בהקמת מכון ללימודי הציונות, שלדאבוני לא קיים היום באף אוניברסיטה בישראל. מכון זה יעזור לנתץ את השקרים שמנסה להפיץ ניב גורדון וכל זאת בשם האוניברסיטה שאת מובילה".

"מתנערים בתוקף מהשקפותיו ההרסניות של גורדון"

הנהלת אוניברסיטת בן-גוריון הודיעה בתגובה כי היא מגנה בתוקף את דבריו של ד"ר גורדון. "אנחנו מזועזעים מדבריו הבלתי אחראים של ד"ר ניב גורדון, הראויים מוסרית לכל גינוי", אמרה נשיאת אוניברסיטת בו-גוריון, פרופ' רבקה כרמי. "אנחנו מתנערים בתוקף מהשקפותיו ההרסניות של גורדון המשתמש באופן ציני בחופש הביטוי הקיים בישראל ובאוניברסיטת בן-גוריון".

עוד נמסר כי "התבטאויות מהסוג הזה, של מתיחת ביקורת בוטה ומסיתה על מדינת ישראל, פוגעות בעבודה המצוינת המתבצעת באוניברסיטת בן-גוריון ובכל האוניברסיטאות בישראל. אנשי אקדמיה שחשים כך כלפי מדינתם, מוזמנים לחפש אכסניה מקצועית ואישית אחרת".

 

 
חזרה ל "אוניברסיטת בן גוריון"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 256645312שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb