מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת תל אביב
בכירים באוניברסיטת ת"א: האם אנחנו שמאלנים מדי?

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1126869.html

 

פורסם ב - 06:58 09/11/09
 
 
 
 
בכירים באוניברסיטת ת"א: האם אנחנו שמאלנים מדי?
 
מאת אור קשתי
 
בתכתובת פנימית בין חברי הסגל האקדמי במוסד, טענה האחראית על הערכת ההוראה כי ממשובי הסטודנטים עולה שרבים מהם חוששים להביע דעות ימניות פן ייפגעו ציוניהם 
 
  
 הפקולטה למדעי הרוח אוני' ת'א. מאוניברסיטת ת'א נמסר כי 'מדובר באינטואיציות ולא בנתון מבוסס' 
 
 
 
"יש תלמידים לא מעטים של מרצים (בעלי דעות שמאליות) שמתלוננים מרה, ומדווחים שהם נפגעים מאוד מהצגת הדברים המנוגדת לדעתם אבל חוששים להביע דעות מנוגדות בשיעורים, פן הדבר יפגע בציונים שלהם או בדברים אחרים שהמרצה יכול להשפיע לגביהם". כך כתבה ראש המרכז לקידום ההוראה באוניברסיטת תל אביב, פרופ' נירה חטיבה, האחראית על סקרי המשוב הנערכים למרצים. ההתבטאות יוצאת הדופן, שנכתבה לאחרונה במסגרת רשימת תפוצה פנימית של חברי הסגל האקדמי, עוררה ויכוח בין המרצים, וכמה מהם אף הביעו חשש מפני פרסומה.

בתגובה לפניית "הארץ" בעניין, כתבה בסוף השבוע פרופ' חטיבה, הנמצאת כעת בחו"ל, כי "הדברים שכתבתי במסגרת הוויכוח הפנימי מבוססים על אינטואיציה והתרשמות אישית, ומעולם לא נבדקו על ידי או על ידי אחר". ואולם, לדברי יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, שחר בוצר, האגודה מטפלת מדי שנה בכמה תלונות של סטודנטים, המוחים על התנהלות חד צדדית מצד מרצים בעלי דעות שמאליות. "אם מרצים מביעים את דעתם בכיתה כך שנוצרת תחושה כי אין זה לגיטימי להביע דעות מנוגדות - הרי שהדבר פסול ולא מקובל עלינו", אמר בוצר ל"הארץ". עם זאת, הוא הוסיף שמדובר ב"מקרים יוצאים מהכלל".

הרקע לדברים שכתבה פרופ' חטיבה ברשימת התפוצה הפנימית של חברי הסגל האקדמי, היה כתבה שפורסמה במהדורה האנגלית של "הארץ", אשר עסקה במעקב שמנהלים גורמי ימין אחר מרצים בעלי דעות שמאליות, כמו גם כתבה ב"מעריב" על דעותיו הימניות של ד"ר דן שיפטן. "בתוקף תפקידי אני קוראת בסוף כל סמסטר מאות רבות של הערות שסטודנטים רושמים במשובים של סקר ההוראה", כתבה פרופ' חטיבה ב-23 באוקטובר, "אני נתקלת בהמון תלונות של סטודנטים לגבי מרצים לא מעטים ומתחומים שונים, שמביעים בשיעורים דעות שמאלניות קיצוניות, שתוקפים את מדינת ישראל, את צה"ל, את התנועה הציונית וגם גרוע מכך". הסטודנטים, היא הוסיפה, "יושבים בשיעורים מתוסכלים".

עוד כתבה פרופ' חטיבה כי "נראה לי שאני קוראת מדגם די גדול ומייצג של תלונות סטודנטים, ומדגם זה מציע שבעצם דווקא המרצים עם דעות ימניות (אני מניחה שיש כאלו אצלנו) חוששים לבטא דעות אלו בשיעוריהם, בעוד שהמרצים עם דעות שמאליות, בכל דרגות הקיצוניות, מרגישים חופש פעולה גמור בהבעת דעותיהם - גם אם אין בעניין זה שום רלוונטיות לנושא שאותו הם מלמדים".

דברים אלה הציתו ויכוח פנימי, שנמשך יותר משבוע. בין השאר נטען נגד פרופ' חטיבה כי לדברים שכתבה אין תוקף. "אני מצטערת על הזלזול שהובע בערכן של הערות הסטודנטים בסקר ההוראה", היא כתבה בתגובה ב-26 באוקטובר, "קיימים מחקרים שמראים שלהערות של הסטודנטים יש תקפות ומהימנות טובים". בהודעה זו היא חזרה על טענותיה: "הצגתי את הדברים באופן שהיה ברור שאינם מבוססים על מחקר אלא על התרשמות אישית שלי מקריאת מדגם מקרי של אלפי שאלונים שעולה בהם תופעה עקבית של טענות של סטודנטים לגבי ייצוג צד יחיד של המפה הפוליטית". כמה מהמרצים שהשתתפו בדיון מתחו ביקורת על ההכללות שעשתה פרופ' חטיבה והזהירו מפני פרסום הדברים. "את מתבטאת בצורה שעשויה בהחלט לפגוע באוניברסיטה", כתב אחד מהם. פרופסור אחר דווקא התנגד: "הפחד מהחשיפה לעיתונות ישתיק את הדיון ברשת".

סטודנטים בעלי השקפות ימניות באוניברסיטת תל אביב, שביקשו שלא לחשוף את זהותם, מספרים על "תחושה חד צדדית" בחלק מהשיעורים. "יש הרבה מרצים בעלי אג'נדה שמאלנית, וזה בסדר גמור", אומרת סטודנטית בתואר מתקדם מהפקולטה למדעי החברה, "זה לגיטימי בעיני להציג דעות לא רווחות. מצד שני, כיוון שהאג'נדה היא כל כך חד משמעית, זה בעייתי להציג דעות אחרות במבחנים או בדיונים בכיתה". לדברי סטודנט אחר, כאשר הביע דעה אחרת מזו של המרצה באחד הקורסים בפקולטה למדעי החברה, "התשובה שקיבלתי היתה שמדובר בתפישות אנכרוניסטיות. לא התפתח דיון, אלא זה היה שיעור מאוד מגמתי. יש מעט סובלנות לדעות אחרות".

גם לדברי ניר רייזלר, סטודנט לפסיכולוגיה וספרות ועורך עיתון הסטודנטים "תזה", המגדיר עצמו כבעל דעות שמאליות, קיימים "קורסים בהם החומר הלימודי הוא רק תירוץ להשמעה בוטה של דעות שמאליות רדיקליות, ללא כל ניסיון להסוות או לסייג זאת. כאשר סטודנט מביע דעה שונה - המרצה מסביר לו מדוע היא שגויה. יש לפעמים תחושה שהסטודנטים בעלי הדעות האחרות מוצאים ממועדון חברים אקסקלוסיבי".

בתגובה לפניית "הארץ", כתבה פרופ' חטיבה כי "את הדברים הנוגעים לתלונות סטודנטים כתבתי בתכתובת פנימית של אנשי הסגל שהיא דיסקרטית. בקונטקסט שהדברים נכתבו, הם התבססו על תחושות והתרשמות אישית, וייתכן מאוד שאינם נכונים. לכל משתתף בתכתובת במסגרת דיסקרטית יש זכות לכתוב דברים לא מדויקים ואפילו שגויים". מאוניברסיטת תל אביב נמסר, בשמה של פרופ' חטיבה, כי בתכתובת הפנימית "נערכים דיונים בלתי פורמליים שעוסקים בנושאים קונטרוברסליים, והאנשים המשתתפים בדיונים מרגישים 'בבית' לבטא דעות על פי הבנתם והאינטואיציה שלהם". עוד נמסר ש"האוניברסיטה הינו מוסד שהפלורליזם הוא נר לרגליו". 

חזרה ל "אוניברסיטת תל אביב"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257038794שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb