מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מוסדות אחרים
אילן פפה הושתק במינכן: "לא קרה לי אפילו בארץ"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3803731,00.html

אילן פפה הושתק במינכן: "לא קרה לי אפילו בארץ"

 

 

 

שרה שטריקר וענת שלו
פורסם:  12.11.09, 00:05

החלטתה של עיריית מינכן שלא לאפשר להיסטוריון הישראלי, הידוע כמבקר חריף של ישראל והציונות, להרצות במבנה ממשלתי, עוררה זעם בקרב חוגי שמאל. פפה כתב לראש העיר כי מדיניותו מזכירה את זו שהיתה נהוגה בגרמניה הנאצית

 

 

האם ארגון יהודי גרמניה גרם לביטול הרצאה של פרופסור ישראלי בגרמניה? בסוף השבוע שעבר היה אמור ההיסטוריון האנטי-ציוני פרופ' אילן פפה - מחשובי "ההיסטוריונים החדשים" - להרצות במכון הפדגוגי במינכן. אך מכתב שהגיע מ"האגודה הישראלית-גרמנית של מינכן", ובו נטען כי הרצאתו של פפה "תהפוך למופע תעמולה אנטי-ישראלי", גרם לעיריית מינכן לשקול מחדש את ההרצאה.

 

בסופו של דבר מנעה העירייה מפפה את השימוש בחדר וטענה כי החשש מעימותים אלימים במקום הוא שהוביל להחלטה. משטרת מינכן התעקשה כי לא היתה כל סכנה או חשש לביטחון המגיעים להרצאה. ראש העיר מינכן סירב להתייחס לנושא למרות פניות מכלי תקשורת בגרמניה. בסופו של דבר אירגנו אנשיו של פפה חדר שאינו בבעלות הרשויות וקיימו את ההרצאה כמתוכנן. "אנחנו לא מבקשים לרדת על ישראל, אלא רק לקיים דיון אינפורמטיבי-מדעי", אמרו.  

 

פרופ' פפה כתב מכתב גלוי לראש העיר בו כתב כי "בשנות ה-30 אבא שלי, יהודי-גרמני, הושתק בצורה דומה, וזה מעציב אותי לגלות את אותה הצנזורה בשנת 2009". פפה ציין במכתב כי לא חווה דיכוי ורצון כה עז להשתיק את דעותיו באף מדינה אירופית אחרת. לדבריו מדובר ב"קומץ אנשים" שניסו להפחיד את ראש העיר, "אנשים שרואים בעצמם נציגים של העם היהודי והאסון שעבר עליהם בגרמניה".

  

 

 

מפלגת השמאל, מפלגת הירוקים, וארגון ATTAC המתנגד לגלובליזציה בגרמניה יצאו להגנתו של פפה וביקרו את ראש העיר, על שנכנע לארגון היהודי.

הירוקים כינו את מעשהו של ראש העיר "אקט של פחדנות פוליטית". הסניף המקומי של מפלגת השמאל (LINKE) אמרו כי למרות שיש לגלות רגישות בכל מה שקשור לאינטרסים יהודיים בגרמניה, "הניסיון להגן על ישראל מפני ביקורת באמצעות מניעת מידע מאנשים אינו מתקבל על הדעת".

 

פפה סיפר ל-ynet על תחושותיו הקשות בעקבות מה שאירע. "ההרצאה התקיימה במקום אחר במינכן, לא במקום בו היתה אמורה להתרחש מלכתחילה, שהוא בבעלות העירייה. הפתיע אותי שהעירייה היא זו שהזמינה אותי ואיזה מכתב של כמה אנשים, שאין לי מושג אם יש בהם ישראלים או לא, גרם לביטול ברגע האחרון", אמר.

 

לדבריו, "זה מאוד מוזר למנוע את ההרצאה בגלל פחד מביקורת על ישראל? זו הרי הסיבה, זה ברור לכל, אבל למה לבטל? מילים לא הורגות, אלא פותחות את המחשבה. אם הם רצו, מדוע לא הביאו מישהו מהשגרירות שיציג את העמדה הנגדית ויזים את דבריי? אפילו בישראל זה לא קרה לי ולכן זה עוד יותר מוזר".

 

חזרה ל "מוסדות אחרים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257037806שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb