מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרי מערכת
להפריד את האקדמיה מהפוליטיקה

 http://www.news1.co.il/Archive/003-D-47813-00.html?tag=09-36-30

להפריד את האקדמיה מהפוליטיקה

ד"ר מרדכי קידר, יו"ר מוניטור האקדמיה הישראלית

לאחרונה פרסם החוקר היהודי-אמריקני נורמן פינקלשטיין, המוכר מהתקפותיו שלוחות הרסן נגד ישראל ונגד פעולות ההגנה העצמית שהיא נוקטת כדי לשרוד בסביבתה העוינת, ספר חדש. הספר, העוסק במבצע "
עופרת יצוקה", מבקש לאשש את ההאשמות שהופיעו בדוח גולדסטון, יהודי גם הוא, שהאשים את ישראל (אך גם את חמאס) בביצוע פשעי מלחמה.

בעבר סולק פינקלשטיין מהארץ כשנחת בנתב"ג, לאחר שביקר בלבנון והביע הזדהות עם חיזבאללה. ספריו הקודמים מטילים ספק בלגיטימיות תקומתה של מדינת ישראל, בסגנון "ההיסטוריונים החדשים" דוגמת
אילן פפה ואבי שליים, שפרסומיהם משמשים את שונאי ישראל בתעמולתם נגד עצם קיומה של המדינה.

כידוע, באקדמיה הישראלית יש כמה עשרות אנשים הנושאים את התארים דוקטור ופרופסור, אשר מתארים את ישראל בעולם כ"מדינת אפרטהייד", וקוראים בגלוי להחרים אותה, להטיל עליה סנקציות ולמשוך ממנה השקעות. יש ביניהם אפילו כאלה הקוראים להטיל סנקציות על האוניברסיטאות שבהן הם עובדים ושמהן הם מקבלים את משכורותיהם. את דבריהם הם מפרסמים בחסות "החופש האקדמי" ו"חירות הבעת הדעה", כמו נגר שבשם "
חופש העיסוק" קודח חור בדופן הספינה שבה הוא שט עם שאר הנוסעים.

כמה מהתורמים הגדולים לאוניברסיטאות בישראל - וביניהם יהודים חמי לב ונדיבים היושבים בחו"ל - חשים מנוצלים, מרומים ונגזלים כאשר הם רואים כיצד החוקרים הישראלים מהמוסדות שבהם הם תומכים מסתובבים בעולם על חשבון קרן המחקר שלהם או על חשבון ארגונים אנטי-ישראלים, ומפיצים בעולם תעמולה אנטי-ישראלית, אנטי-יהודית או אנטי-ציונית. וכך, חוקרים אלה בפעילותם הפוליטית, מסכנים למעשה את המשך התרומות למוסדותיהם ולפעילותם האקדמית של עמיתיהם.

לאחרונה קמו שני ארגונים המבקשים לחשוף את אותם "מהרסייך ומחריבייך" המתפרנסים מתקציב המדינה המוזרם למוסדות להשכלה גבוהה, ופעיליהם נפגשים עם ראשי האוניברסיטאות כדי להתריע בפניהם על הסכנה הנשקפת למדינה ולמוסדות עצמם עקב פעילותם של "עייפי הנפש" הללו. כותב שורות אלה, הפעיל באחד מהם, סבור כי אין לנצל את החירות האקדמית לרעה וכי אל לה למדינה לממן את פעילותם ה"אקדמית" של אנשים המבקשים לקעקע את קיומה או את התנהלותה כפי שקבע הבוחר ביום הבחירות. שימוש באקדמיה למטרות פוליטיות פוגע הן באקדמיה והן בפוליטיקה.

ד"ר מרדכי קידר הוא מרצה במחלקה לערבית וחוקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן.

 

 


חזרה ל "מאמרי מערכת"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257038676שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb