מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
האוניברסיטה העברית
[האוניברסיטה העברית] לסגל האקדמי יש כל זכות לחופש הביטוי. אך כשהצוות מוחה עם תלמידיהם, הדבר מעלה ספק כבד על האובייקטיביות של מרצים
מאת: יונתן מ. בויקו

בארה"ב זו כבר אינה תופעה חדשה: צעירים אשר בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת עישנו חומרים האסורים על-פי החוק, היום מלמדים את הדור הצעיר אידיאלים מזויפים כמו דמוקרטיה וזכויות אדם. לא, אידיאלים עצמם אינם מזויפים - אך ההוראה כן. היום מלמדים באוניברסיטאות המודרניות לכבד זכויותיהם של אחרים – אלא אם כן ה'אחרים' הם אנשים שלא נראים לך.
ובכן, מגמה דומה מתפשטת בפראות ברחבי ישראל במוסדות להשכלה גבוהה, וכאן נציג דוגמה אחת מתוך רבות אחרות.
ב-26 במאי, מספר סטודנטים מאוניברסיטה העברית יצאו לרחובות, תחת הסיסמה "כיבוש זה כאן", כשהם צועדים מהקמפוס לשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים. מלבד הסטודנטים, תוכננה השתתפותם של מספר מרצים. 
השכונה היא מקור קבוע של חדשות, לאחר שכמה משפחות יהודיות עברו להתגורר בבניין באזור שכולו מיושב על-ידי פלסטינאים. 'פעילי זכויות פלסטינאים' למיניהם – מהארץ ומהעולם – הביעו את זעמם על גירוש המשפחות הפלסטיניות – לכאורה על אי תשלום שכר דירה – ועל כניסת יהודים לשכונה. פעילי השמאל הקיצוני טענו כי המהלך הוא חלק מהאסטרטגיה של ישראל ל"ייהוד" מזרח ירושלים; חלקם טענו כי ראש עיריית ירושלים ברקת עוסק בטיהור אתני.
מחאת סטודנטים נגד הממשלה אינו דבר חדש. בכל העולם - מלוס אנג'לס ועד טהרן ועד טיינאנמן, סטודנטים גורמים למרד ודוחקים בממשלותיהם לשנות את מדיניותם. המגמה המדאיגה, אולם, היא המרצים והדיקנים המפגינים לצד הסטודנטים. רבים מהמרצים שהשתתפו במצעד לא גילו את דעתם הפוליטית לתלמידיהם מעולם (עד כה) – אמרו המארגנים שמבטיחים כי ספרו לא פחות מ-600 צועדים. דבר זה מעלה שאלות רבות בנוגע לזהותם האמיתית וכוונותיהם של מרצים אלה ודומיהם.
לסגל האקדמי יש כל זכות לחופש הביטוי. אך כשהצוות מוחה עם תלמידיהם, הדבר מעלה ספק כבד על האובייקטיביות של מרצים אלה, וכך גם על יכולתם למנוע כניסת פוליטיקה לכיתה. המארגנים מודים כי מרצים אלה מביעים את דעתם בנושאים פוליטיים – דעתם שלרוב נוטה לצד שמאל, לצד הליברלי. הטיה זו היא פסולה במוסד אקדמי, אשר מטרתו היא לחנך התלמידים לשמור על ראש פתוח ולחשוב בעצמם.
על ישראלים ללמוד לקח חשוב מארה"ב: לקיצוניות, אנטישמיות ואנטי-ציונות קיימים היום שורשים עמוקים במכללות והאוניברסיטאות הליברליות ביותר. נראה כי התלמידים הישראלים לא יחונכו לחשוב בעצמם, אלא יוזנו תעמולה על-ידי מורים עם אג'נדה רחוקת-טווח.

חזרה ל "האוניברסיטה העברית"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253579655שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb