מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
שר החינוך גדעון סער: אפעל נגד מרצים שקוראים לחרם אקדמי על ישראל וייבחן את טענות עמותת "אם תרצו" על הטיה אנטי-ציונית בלימודי מדעי המדינה באוניברסיטאות

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1175330.html

21/06/10

שר החינוך גדעון סער: אפעל נגד מרצים שקוראים לחרם אקדמי על ישראל

מאת אור קשתי, הארץ

שר החינוך אמר עוד כי ייבחן את טענות עמותת "אם תרצו" על הטיה אנטי-ציונית בלימודי מדעי המדינה באוניברסיטאות

שר החינוך, גדעון סער, אמר בשבוע שעבר כי בכוונתו לפעול נגד מרצים הקוראים לחרם אקדמי על ישראל. סער התייחס גם לדו"ח תנועת "אם תרצו", שלפיו קיימת הטייה אנטי-ציונית בלימודי מדע המדינה. "מדובר בטענות שחשוב לבחון אותן לעומקן", אמר סער.

"טוב יעשה שר החינוך אם יתעלם מדו"ח שנושב ממנו ריח של מקארתיזם", אמר בסוף השבוע רקטור אוניברסיטת חיפה, הפרופ' יוסי בן ארצי. "אני מקווה שהוא יבין את החומרה שבעצם המעקב והמלשנות אחר מרצים, ואם בכלל צריך להתייחס ברצינות לגוף מסית כמו ?אם תרצו'". מ"אם תרצו" נמסר כי "הדברים אינם ראויים לתגובה".

"אני חושב שהדו"ח של ?אם תרצו' הוא חשוב במובן שהוא מעורר את השיח הציבורי", אמר סער בכנסת בשבוע שעבר, "חשוב לבחון את הנושאים המועלים במסגרתו". בנוגע לחברי סגל הקוראים להטיל חרם אקדמי על ישראל, אמר סער כי "זה דבר
שאי-אפשר לקבל. שוחחתי על כך כבר עם יו"ר ות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, א"ק), ותהיה גם פעולה מול ראשי המוסדות. הנושא הזה נמצא על סדר היום שלנו".

לפני כמה ימים קיבל הפרופ' ניב גורדון מאוניברסיטת בן גוריון, שקרא בעבר לחרם אקדמי על ישראל, מכתב איום על חייו, עליו חתם השולח: "אם תרצו". היום תקיים ועדת החינוך של הכנסת דיון, בהשתתפות סער, על "גבולות חופש הביטוי בבתי הספר", אליו הוזמנו בין השאר מנהלי התיכונים מתל אביב, זאב דגני ורם כהן, שמתחו בעבר ביקורת על מדיניות הממשלה.

ביום רביעי שעבר התקיים בכנסת דיון בהצעות לסדר שהגישו הח"כים אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ויוליה שמאלוב-ברקוביץ (קדימה) בנושא "השתלטות הפוסט-ציונות על האקדמיה הישראלית". זאת, בעקבות פרסום דו"ח של "אם תרצו" לפני כשבועיים, שטען כי כ-80% מהמחקרים הנלמדים בחוגים למדעי המדינה הם "אנטי-ציוניים ואנטי-לאומיים". על הדו"ח נמתחה ביקורת אקדמית וציבורית חריפה, בעוד שב"אם תרצו" טענו כי הם "עומדים מאחורי הדברים לחלוטין".

"האקדמיה בישראל לוקה כנראה ב'פלסטינומאניה' - מחלת נפש קלה, שעלולה להתאפיין בשנאה עצמית, חיבת אויב ישראל, אנטישמיות יהודית ו/או אנטי-ציונות", אמרה בדיון בכנסת ח"כ שמאלוב-ברקוביץ. "התפשטותה של מגפת ?הפלסטינומאניה' דורשת טיפול מיידי וכואב של כולנו, ויפה שעה אחת קודם". ח"כ אריאל קרא לשר סער להקים צוות בדיקה מיוחד, שיבדוק את טענות "אם תרצו". מיד לאחר מכן השיב השר סער להצעות לסדר, והתבטא בעניין הדו"ח של "אם תרצו".

השר סירב לבקשת "הארץ" להסביר כיצד בכוונתו לפעול נגד המרצים הישראלים הקוראים לחרם אקדמי, ואף מיאן לציין אם החליט לבדוק את טענות הדו"ח של "אם תרצו". "דבריו במליאה מדברים בעד עצמם", נמסר מלשכת השר. לפחות מבחינת ח"כ אריאל, אין מקום לשאלה: לאחר הדיון בכנסת הוא פירסם הודעה, בה נאמר כי "שר החינוך מסר כי הוא מתכנן לבדוק את הדברים (של "אם תרצו", א"ק) לעומקם בקיץ הקרוב". גם יו"ר ות"ת, הפרופ' עמנואל טרכטנברג, סירב להתייחס לסוגיה, ודוברו חזר על התגובה מלשכת השר.

לפני כשלושה חודשים השתתף סער בוועידה של "אם תרצו". "אני מייחס משקל להתארגנות הזאת", הוא אמר בכנס, "לפעילות בקמפוסים יש חשיבות גדולה מאוד, וזה מה שאתם עושים ועל כך תבורכו. יש חשיבות לביסוס הדברים בכתיבה כי היא יוצרת את התשתית של השיח הציבורי". עוד אמר סער באותה ועידה: "אני רוצה פעם נוספת לברך אתכם, אני מעריך מאוד את הפעילות הזאת, שמבטאת הלך רוח אותנטי בציבור וזה בוודאי נדרש ביתר שאת בקמפוסים שלנו. באתי בעצם לומר שתי מלים: יישר כוח".

בהמשך כמעט ישיר לדיונים על האקדמיה, תדון היום ועדת החינוך של הכנסת, בראשות ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), ב"גבולות חופש הביטוי במוסדות חינוך". לדיון הוזמנו, בין השאר, מנהל "גימנסיה הרצליה", זאב דגני, ומנהל "עירוני א'", רם כהן. דגני יצא נגד תוכניתו של השר סער להכנסת קצינים לבתי הספר כדי לעודד את הגיוס לצה"ל, ואילו כהן דיבר עם תלמידיו על הכיבוש בשטחים. אורלב החליט לצרף לדיון גם את נושא חדירת התנועה האיסלאמית לבתי הספר הערביים.

דגני כנראה ייעדר מהדיון, כמו גם נציגי האגודה לזכויות האזרח. במכתב ששלח אתמול לאורלב היועץ המשפטי של האגודה, עו"ד דן יקיר, הוא כתב כי ההחלטה להזמין לוועדה רק את דגני וכהן "מעוררת חשש של ניסיון לדה-לגיטימציה לעמדות פוליטיות וחברתיות מסוימות". עו"ד יקיר הוסיף כי "צירוף נושא התנועה האיסלאמית לדיון, רק מגביר את החשש שישיבת הוועדה תשמש במה להשתלחויות בתנועה האיסלאמית ובמנהלי התיכונים - כולם בבחינת ?אויב' אחד".

הפרופ' קיבל מכתב: "אתה בוגד! אני אגיע לבן-גוריון להרוג אותך!"

 

חזרה ל "חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
התגובות שלכם
    1.  היה לי סיפוק אישי כשראיתי את הידיעה
     מאת , נשלח בתאריך 21-06-2010
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 257037396שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb