מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
אוניברסיטת תל אביב
מבצע סוראסקי - השתלטות מאקי (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) על אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה החברתית- מערכת השעות האלטרנטיבית של מבצע סוראסקי
על רקע סערת המעקבים: הרצאות פוליטיות מחר באונ' ת"א

ההרצאות יעסקו במגוון נושאים שנויים במחלוקת, כשבועיים לאחר הפרסום ב"הארץ" על מעקב אחר סטודנטים שהשתתפו בפעולות מחאה בקמפוס

03.01.2012 הארץ,

למעלה מ-70 מרצים מהמוסד ומחוצה לו נתנו את הסכמתם לתוכנית, שהיא פרי יוזמת סטודנטים מ"מבצע סוראסקי" – קבוצה חברתית ופוליטית שהחלה לפעול בשבועות האחרונים בתוך הקמפוס. כפי שפורסם ב"הארץ", ביקשה מחלקת הביטחון ממרצים למסור פרטים אודות החברים בקבוצה שהשתתפו בפעולות מחאה במוסד, אולם בעקבות הפרסום התנער מהמהלך נשיא המוסד, פרופ' יוסף קלפטר, והודיע כי הנושא ייחקר.שורה של הרצאות בנושאים פוליטיים יתקיימו החל ממחר באוניברסיטת תל-אביב, לאחר שזו נתנה היום (שלישי) את הסכמתה לפתיחת אירועי "אוניברסיטה חברתית". מדובר במערכת שעות אלטרנטיבית, שתאפשר כניסה חופשית לשלל הרצאות בנושאים פוליטיים וחברתיים. התוכנית תתקיים בתוך מבני האוניברסיטה בשעות שונות.

מערכת השעות של התוכנית כוללת מגוון רחב של הרצאות ופאנלים, אשר יועברו הן על-ידי מרצים בכירים מן חוגי האוניברסיטה והן ועל ידי פעילים חברתיים, אומנים ואנשי תקשורת, בעברית ובערבית.

בין עשרות ההרצאות המתוכננות: "המצב הפוליטי במלכודת הקו הירוק", "שימור המורשת הפלסטינית הבנויה שלפני הנכבה", "הדרת נשים" ו-"ההקשר הפוליטי של המחאה החברתית בקיץ 2011".

"הפרויקט נוצר מתוך שאיפה לחשוף את קהל הסטודנטים להיבטים שונים של המאבק החברתי אשר אינם מהווים בהכרח חלק מתוכנית הלימודים האקדמית, ומתוך שאיפה להחזיר לסטודנטים ולמרצים חלק מן השליטה על השיח במרחב האוניברסיטאי", הסבירו בקבוצה.
חמישי, 29 דצמבר 2011 21:14

חרף "משטרה חשאית באוניברסיטת תל-אביב", כך כינו את פעולת ההנהלה סטודנטים ומרצים באוניברסיטה, בעקבות חשיפת פרשה של רדיפה והתנכלות כלפי סטודנטים שתכננו לקיים פעולות למען צדק חברתי בקמפוס, נערכה אתמול (יום ד') הפגנה גדולה בקמפוס שברמת-אביב. בין המפגינים: פעילי חד"ש ומק"י רבים. במקום הופצו עשרות גיליונות של השבועון "זו הדרך".

 

הסטודנטים, שפעלו בקיץ האחרון במסגרת מחאת האוהלים, תכננו להשתלט על הספרייה המרכזית באוניברסיטה, ספריית סוראסקי, ולהתבצר בה, תוך פרסום רשימת דרישות, המופנות לאוניברסיטה, לעירייה ולמדינה. "אני שוכר דירה בת"א, ובעיר הזו אין שום פיקוח על מחירי השכירות", אמר דן ואלפיש, נציג מטעם תא חד"ש במועצת אגודת הסטודנטים, ופעיל בהתארגנות החדשה. לדבריו, ההתארגנות תיאבק למען הבטחת דיור ציבורי, כמו גם למען הורדת שכר הלימוד הגבוה, נגד תהליכי הפרטה, ולמען הגנה על זכויות עובדים, ובמיוחד – עובדי קבלן. יוזמת ההשתלטות על הספרייה, שכונתה "מבצע סוראסקי", סוכלה בידי מחלקת הביטחון של האוניברסיטה. הקבוצה, שמנתה בינתיים כחמישים פעילים, העלתה סרטון לאתר יו-טיוב, ובו קריאה לסטודנטים להצטרף למאבק.

 

פעילי "מבצע סוראסקי" הפגינו אתמול בשעות הצהריים למען הורדת שכר הלימוד, תחת הכותרת "אוניברסיטה לעם או אוניברסיטה בע"מ". "הדרישה הבסיסית היא להוציא מהאוניברסיטה את ההיגיון של השוק, ולהפוך אותה לאיכותית, ציבורית ונגישה", אמר ואלפיש. הפגנה נערכה בסמוך לספריית סוראסקי.

בהזמנה לאירוע נכתב: "אוניברסיטה ציבורית באמת, שבה שכר הלימוד ובעיות חברתיות אינם מהווים מחסום – זו לא שאלה של תקציב אלא שאלה של סדר עדיפויות. יש כאן שיטה שקודמת לחלוקת העוגה; ואת השיטה הזו, הקפיטליזם החזירי, יש לשנות. התקוממות היא הדרך להחזיר את הכוח לאנשים, והאנשים הם אנחנו. הדרך היא תמיד: מלמטה למעלה, ולא יכולה להיות אחרת".

 

לעמוד האירוע בפייסבוק

חזרה ל "אוניברסיטת תל אביב"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 254133571שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb