מוניטור האקדמיה הישראלית
English
חיפוש
למה משמש המוניטור?
מאמרי מערכת
מי אנחנו
אוניברסיטת בן גוריון
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אחרים
חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים
חתימות של אקדמאים ישראליים על עצומות אנטי-ישראליות
מאמרים כלליים
פורום קוראים
צור קשר
מאמרים כלליים
פרופסורים יוצאים בקמפיין למען סרבני הגיוס
פרופסורים יוצאים בקמפיין למען סרבני הגיוס
בעקבות העברת חמשת סרבני הגיוס לכלא אזרחי, החליטו הסרבנים ותומכיהם לפתוח בקמפיין "אזרחי" למען שחרורם; לצורך כך הוקם "הוועד למען הסרבן", הכולל את הפרופסורים זאב שטרנהל, ברוך קימרלינג ואבי עוז
מאת: רועי כוכבי |     חדשות מחלקה ראשונה:  26/02/2004
 

בעקבות העברתם של חמשת סרבני הגיוס חגי מטר, מתן קמינר, שמרי צמרת, אדם מאור ונעם בהט, המסרבים לשרת ב"צבא כיבוש", לכלא אזרחי, על-פי דרישת קצין משטרה צבאית ראשי, החליטו הסרבנים למשוך את הערעורים שהגישו על הרשעתם בסירוב פקודה ועל גזר הדין שהוטל עליהם - שנת מאסר בפועל.

הסרבנים, המוחזקים באגף הסגור בכלא ניצן עד להחלטת שירות בתי הסוהר על שיבוצם, טוענים כי הצבא מתנכל להם. לדבריהם, "אין לנו שמץ של אמון במערכת הצה"לית, הועדות ובתי הדין שלה. הנסיון שצברנו בשנה וחצי של משפטים, מעצרים ומאסרים מראה בצורה ברורה שכל דיון הנוגע לנו בפורום צבאי, מנהלי או משפטי, הוא משחק מכור שתוצאתו נקבעה מראש".

לאחר שוויתרו על המשך המאבק בערכאות הצבאיות, החליטו הורי הסרבנים ותומכיהם לשים את הדגש על קמפיין אזרחי לשחרורם הסרבנים. לצורך הקמפיין הוקם ועד פעולה מיוחד, "הוועד למען הסרבן", שעל חבריו נמנים בין היתר, הפרופסורים (הידועים כאנשי שמאל מובהקים) זאב שטרנהל, ברוך קימרלינג ואבי עוז.

לדברי הורי הסרבנים, הקמפיין האזרחי ימשיך ביתר שאת בפעולות שננקטו לשחרור הסרבנים וביניהן עצומה בינלאומית שעד היום חתמו עליה למעלה מ-14,000 איש ואישה ברחבי העולם באמצעות האינטרנט; עצומה של אישי ציבור ישראליים, המביעים "זעזוע מן העונש הכבד שהוטל על החמישה" וקוראים להמרתו בשירות אזרחי; הפצה נרחבת של פסיקת הוועדה המיוחדת של האו"ם, לפיה מאסרם של החמישה אינו חוקי. הוועדה תבעה את שחרורם המיידי של החמישה; שיתוף פעולה עם ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל אשר אימץ את החמישה, הכיר בהם כאסירי מצפון וקרא לשחרורם; פעולה חריפה של FIDH (הפדרציה הבינלאומית לזכויות האדם). יו"ר הפדרציה יושב בפריז. הוא הגיש בקשה רשמית להיפגש עם הנשיא משה קצב בביקורו שם. לאחר שבקשתו נדחתה, יצא במכתב פתוח וחריף שפורסם במלואו בעיתונות הצרפתית; כמו כן מתכננים הורי הסרבנים להופיע בפני הפרלמנט האירופי בשטרסבורג.

לוועד הפעולה הצטרף גם הסרבן יוני בן-ארצי, ששוחרר בשבוע שעבר מצה"ל והחליט להיאבק למען שחרור כל "אסירי המצפון" ולמען פתיחת מסלול שירות אלטרנטיבי לשרות הצבאי.

סרבנית בדרך לכלא

השבוע נשפטה הסרבנית לאורה מילוא, שהתייצבה ביום א' בבקו"ם והודיעה על סירובה "להתגייס לצבא האחראי לעוולות הכיבוש". היא נידונה ל-14 ימי מחבוש בכלא 400 בצריפין. שלטונות צה"ל הבהירו כי היא צפויה להישפט לתקופות מעצר מצטברות חוזרות ונשנות אם תעמוד בסירובה.

"אנו דוחים על הסף שיטה מעוותת זו של הצבא, ליצור 'שוויון' כביכול, על-ידי משלוח בנות סרבניות לכלא בעקבות הבנים. במקום להתחיל להכיר בחופש המצפון של כל אזרחי ישראל בלי הבדל מין, כפי שמקובל בדמוקרטיות המערביות שמדינת ישראל מתיימרת להשתייך אליהן, מכרסמים שלטונות הצבא גם בחופש המצפון לנשים המוכר בחוק הישראלי מאז 1975", אומרים הורי הסרבנים.
 

חזרה ל "מאמרים כלליים"שלח תגובה
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
    מבקרים: 253904245שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה
    blueweb