הדפס עמוד


הקרן החדשה - לא מה שחשבת

סוף המאמר 'בשם החופש, הצדק, השוויון והדמוקרטיה'
 "מקור ראשון" 8.9.2006

http://www.makorrishon.net/show.asp?id=14443

ספינולוגיה כחול-לבן

וכך, בין השנים שקדמו למלחמת העולם השנייה ועד לשנותיה הראשונות של המלחמה הקרה, היה זה מינצנברג שעיצב אפוא את מעורבות השירותים החשאיים של ברית-המועצות הקומוניסטית בחיים האינטלקטואליים במערב. מה שנראה על פני השטח כפעולות מחאה עצמאיות, הופעל ונוצח על ידיו באופן מחושב ומניפולטיבי. הוא גם הצליח להשתמש ברשת שפרש לעשיית הון אישי, שזיכה אותו בכינוי 'המיליונר האדום'. למרבית האנשים שרתמו את האידיאליזם שלהם לחזיתות השונות של מינצנברג לא היה מושג שמצפונם מתוזמר על ידי פעילים של ממשלת סטאלין. רובם היו מאמינים אמיתיים, אנשים בעלי חלומות על הומניזם סוציאליסטי חדש, המונהג על ידי הסובייטים.

למעשה, בהצלחתו 'לארגן את האינטלקטואלים' הוכיח מינצנברג שרבים מהאינטלקטואלים המודרניים אינם באמת כאלה – שהרי בהגדרתו אינטלקטואל אינו נכון 'להתארגן'. הדבר נכון גם לגבי חלק נכבד מאנשי האקדמיה בישראל, במיוחד מתחומי מדעי הרוח, הפועלים מתוך בקרה פוליטית סמויה. חלקם זוכים לתמיכה כספית במחקריהם ובפעילותם החוץ-אקדמית מצד גורמים אינטרסנטיים באירופה, ואחרים מתבססים בקידומם האקדמי על ידי בכירים מהם שכבר 'נותבו' פוליטית. במאמרו 'הרדיקליזם של השמאל באקדמיה העברית' (נתיב 99-98 יוני 2004) כותב שלמה סוקרט (שם עט לפרופסור המעדיף להישאר בעילום שם) בין השאר, כי "רבים מבין העומדים בראש האוניברסיטאות בישראל היו בעצמם חברי סגל מקרב חוגי השמאל, שנודעו בשימושם בדעה פוליטית כבנייר לקמוס בבואם לחרוץ את גורלן של קריירות אקדמיות. כתוצאה מכך גוברת הפוליטיזציה באוניברסיטאות בישראל, והשפעתם של חוגי השמאל הולכת וגוברתאילן פפה מאוניברסיטת חיפה הוא אולי המגמתי ביותר מבין ההיסטוריונים החדשיםכמעט כל פרסומיו של פפה הם בגדר הכפשות ישראל המובאות ב-Journal of Palestine Studiesיואב פלד מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטת ת"א הגיע לכותרות בשנת 1997 לאחר שאחייניתו נרצחה בפיגוע התאבדות בירושלים. בקול גדול הזמין פלד את דובר אש"ף להשתתף בהלווייתה של הנערה, ובהלוויה עצמה הסביר שבמותה אשם לא אחר מאשר ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהוגבריאל פיטרברג, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת בן-גוריון, הוקיע ביקורת שפורסמה נגד ההיסטוריונים החדשים בה נטען כי הם סטליניסטים. הוא טען שהכותב סובל מ'בעיות רגשיות'. שמו הופיע על עצומות שהוגשו על-ידי ערבים שניסו לגייס תמיכה בעזמי בשארה, לאחר שזה נסע לסוריה להשתתף באירועים שנערכו שם עם מותו של חאפז אל-אסאד, ובנוכחות נשיא סוריה ומנהיג החיזבאללה קרא לחזק את ה'התנגדות' כלפי ישראלאורן יפתחאל, גיאוגרף מאוניברסיטת בן-גוריון, כתב יחד עם אסאד גאנם מאוניברסיטת חיפה העוסק במדע המדינה, מאמר ב'הארץ' בו מציעים השניים ליהודים לחבור לפלשתינים בחגיגות יום האדמה, לצעוד יחדיו, לצאת נגד ישראל ולהוקיע את הציונות. יפתחאל גם טען שהקריאה ליהודים ליישב את הגליל היא בבחינת 'גזענות טהורה'משה צימרמן, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטה העברית, התפרסם בישראל בשל הדברים שאמר אודות היהודים המתגוררים מחוץ לקו הירוק, אותם כינה נאצים (ואת ילדיהם 'היטלריוגנד'). את המתנגדים להסכמי אוסלו הוא משווה לנאצים".

למרות נפילתו הרשמית של הקומוניזם ב-1989, למורשת האסטרטגיה הסטליניסטית של הרס המערב על ידי תעמולה, יש המשכיות. השיטה שהוכיחה את עצמה, ננקטה שוב בימי מלחמת וייטנאם בתיווכה של 'תנועת השלום' האמריקנית - בדמות מצעדים, ארגונים משולבים והפעלת סלבריטאים דוגמת השחקנית ג'יין פונדה. בשנת 1972 ביקרה פונדה בצפון-וייטנאם וצולמה כשהיא יושבת במושב של תותח נ"מ המיועד לפגוע בכלי טיס אמריקניים. בביוגרפיה שלה משנת 2005 היא הודתה כי היתה קורבן למניפולציה, וכי מייד לאחר שצולמה במושב התותח הבינה את חומרת ההשלכות של הצילום.

על פי דו"ח של משה איפרגן ורן ברץ משנת 2003, המינצנברג שלנו בישראל הוא כנראה 'הקרן החדשה לישראל', המפעילה באמצעות הזרוע המבצעת שלה בישראל שתי"ל (שירותי תמיכה וייעוץ לארגונים), ארגוני חזית בנושאים רבים ומגוונים, לשם הקמת מדינה פלשתינית בגבולות 67' ולשם הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה, תוך הימנעות מחשיפת תכליתה הפוליטית. תקציבה השנתי, העומד על למעלה מ-25 מיליון דולר, מתקבל בחלקו מהאיחוד האירופי.

וכך כותבים איפרגן וברץ בהקדמה לדו"ח: "שוו בנפשכם, ארגון לא נבחר, אשר אינו מזוהה כארגון פוליטי, אשר מפעיל כמעט את כל המחאות החברתיות, המארגן ומנהל מאות עמותות וארגונים, המממן כמעט את כל הכנסים, המייעץ לכל הגופים, המפעיל כמעט את כל ההפגנות, בקיצור, קובע כמעט את כל המהלכים של השמאל בישראל".

כך, את המאבק לעידוד מסירת אדמות לערבים, תוך מניעת התיישבות יהודית, מנהלת הקרן באמצעות ארגונים 'תקשורתיים' דוגמת 'הקשת הדמוקרטית המזרחית', ארגונים 'משפטיים' דוגמת 'אגודת הארבעים להכרה ביישובים ערביים' ו'עדאלה', וארגונים ל'איכות הסביבה' דוגמת 'מגמה ירוקה' ו'פעולה ירוקה'; את מאבק החילוניים בדתיים היא מנהלת באמצעות 'עמותת עם חופשי' ו'נשות הכותל'; ואת המאבק בפוליטיקאים של הימין היא מנהלת באמצעות גופים דוגמת 'התנועה לאיכות השלטון' ו'המכון הישראלי לדמוקרטיה'.

כל המאבקים הללו, מסביר הדו"ח, למרות שהם נדמים לציבור כפעילות ספונטנית, התנדבותית ואותנטית - "מנוהלים ונשלטים על ידי 'ארגון-על' יחיד, ארגון שחדר כמעט לכל ארגוני המחאה הלא-נבחרים בישראל (חלק מהם אף הקים בעצמו) והפך ל'מניפולטור-העל' המתזמן את פעילותם והקובע את מהלכיהם".

החתירה תחת הדמוקרטיה המערבית, תוך החלשת כוחם של ממשלים דמוקרטיים והחלשת יכולת העמידה הצבאית של מדינות דמוקרטיות, וזאת מבלי להזדהות ככוח פוליטי זוכה כיום לתגבור תקשורתי שלא עמד לרשות מינצברג: טלוויזיה, אינטרנט ותקשורת סלולרית. האם זה מפתיע שלפני כשנה נולד מיזם חדש של הקרן החדשה לישראל - שיתוף פעולה עם הקרן הגרמנית Filmstiftung NRWבמימון הפקתם ובהפצתם של סרטים תיעודיים ישראליים?

מאמרים כלליים

    הדפס עמוד