הדפס עמוד


החל הקרב נגד החרם הבריטי. האסטרטגיה: לבודד את יוזמיו

 http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?more=1&itemNo=871740&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

 
w w w . h a a r e t z . c o . i l 
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
עודכן ב- 03:22 17/06/2007

מאת אסף אוני

כתב "הארץ" באירופה

לונדון. "רע לבריטניה, רע לחופש האקדמי, רע לפלשתינאים ורע לשלום" - הכריזו המודעות שפורסמו בשבוע שעבר בעיתונות הבריטית. המודעות הן הצעד הראשון בקמפיין עתיר-תקציבים נגד ההחלטה לקדם חרם אקדמי על מוסדות ישראליים, ועומדים מאחוריהן שני ארגונים מובילים, מטעם הקהילה היהודית בבריטניה. יחד עם ארגונים אקדמיים ישראליים, משרד החוץ הישראלי והשגרירות בבריטניה, ושורה של אנשים פרטיים כמו העו"ד האמריקאי אלן דרשוביץ', הם מרכיבים את הקואליציה הפועלת נגד החרם האקדמי בפרט, וחרמות נגד ישראל בכלל, בממלכה הבריטית.

ההחלטה על קידום חרם אקדמי התפוצצה כמטען הישר בלב הדיון הטעון על תדמיתה של ישראל בבריטניה. כל העיתונים המרכזיים מיהרו לגנות את ההחלטה במאמרי מערכת. ה"פיינננשל טיימס" הגדיר אותה "מטופשת" ה"גרדיאן" קרא לה "גרועה וחד-צדדית", ואפילו ה"אינדיפנדנט" השמאלי אמר שהיא "בלתי מועילה" וקרא לבטלה. קבוצות אקדמיות כמו ה"ראסל גרופ", המייצגת את האוניברסיטאות המובילות, הצטרפו לגינויים, והארגונים הפועלים למען ישראל בבריטניה מנסים למנף את הגינויים ולשפר את תדמית ישראל.

"נוצרה כאן הזדמנות להכריע את הקרב על תדמיתה של ישראל, דרך ההחלטה הכושלת על החרם האקדמי", אומרת לורנה פיצסימונס, , העומדת בראש "בייקום" , ארגון הסברה פרו-ישראלי שפועל בשש השנים האחרונות בבריטניה מטעם הקהילה היהודית. יחד עם ה"ועד למנהיגות יהודית", , הפועל גם הוא בחסות הקהילה היהודית, מובילה פיצסימונס את הקמפיין "עצרו את החרם", שבמסגרתו פורסמו המודעות.

"מתי בפעם האחרונה חברו יחד כל העיתונים הרציניים של בריטניה, מאות אקדמאים, וכל המערכת הפוליטית, לגנות החלטה אנטי-ישראלית?" היא שואלת. "אנחנו חושבים שיש כעת סיכוי לבודד את יוזמי החרמות, ולשנות אחת ולתמיד את הדרך שבה השמאל הבריטי מתייחס לישראל".

הדרישה המרכזית של הקמפיין היא להעמיד את ההחלטה, שהתקבלה בכינוס נציגי האיגוד בבורנמות בסוף מאי, להצבעה כללית של 120 אלף חברי הארגון. במסגרת זו, חתמו מאות אקדמאים בריטים, רבים מהם חברי האיגוד, על עצומה הקוראת למזכ"לית האיגוד, סאלי האנט, להעמיד את ההחלטה להצבעה. דוברה של האנט, שהתחייבה בעבר להעמיד כל החלטה על חרם להצבעה כללית, טוען עם זאת שההחלטה קוראת רק ל"דיון על חרם", ולכן היא "אינה יכולה בשלב זה לפעול למען הצבעה".

"ההשלכות של הפסד בקרב הזה הן מרחיקות לכת", אומר רוני פרייזר, העומד בראש "ידידי ישראל באקדמיה", ומי שניהל בשלוש השנים האחרונות את הקרבות נגד יוזמי החרם באיגודי המרצים. אף כי ארגונו של פרייזר חתום על העצומה, הוא עצמו סבור שהקמפיין אינו ממוקד נכון. "המטרה של הקמפיין שגויה. אתה לא קורא להצבעה שאינך יודע את תוצאותיה, או שאינך שולט בשאלות שעליהן יצביעו החברים", כתב לפני כשבוע. לדבריו, צריך לנהל את הקרב מחוץ לאיגוד. "צריך להעביר אותו לאוניברסיטאות עצמן".

גם "המועצה הבינלאומית לחופש אקדמי", ארגון ישראלי מאוניברסיטת בר-אילן, שנאבק בשנה האחרונה בהחלטת החרם הצפויה, מתמקד פחות בניסיונות להילחם בהצעה שעברה - ויותר במאבק ארוך-טווח לעתיד. "אנו פועלים בשיתוף פעולה עם הממשלה הישראלית, ומנסים, לדוגמה, להחיות את קרן המחקר ישראל-בריטניה", אומרת אופיר פרנקל, ראש המועצה. "בה בעת, אנו שוקדים על חיזוק הקשרים בין אקדמאים משתי המדינות, ורוצים להוכיח לתומכי החרם שהוא רק יוביל לחיזוק הקשרים האקדמיים בין ישראל לבריטניה". לדבריה, המועצה "מתנגדת לכל סוג של חרם נגד בריטניה, משום שזה פוגע בטיעון הבסיסי בעד החופש האקדמי".

מי שבחר לאיים בחרם נגדי הוא עו"ד אלן דרשוביץ'. יחד עם אקדמאים אמריקאים הוא איים בתביעה משפטית ובניתוק הקשרים עם מי שהצביעו בעד החרם. "אם האיגוד ימשיך עם ההחלטה הבלתי מוסרית הזאת, זה יהרוס את האקדמיה הבריטית", אמר בראיון ל"גרדיאן" בשבוע שעבר. "אנו נבודד אותם משאר העולם האקדמי".

במצב העניינים כעת, האיגוד חייב עצמו לדון, בחודשים הקרובים, בדרכים שבהן יציג וידון בקידום החרם האקדמי בכ-500 סניפיו בבריטניה. פיצסימונס אומרת שכרגע, המאבק מופנה לשכנוע חברי האיגוד לדרוש מהנהלתו את העמדת הנושא להצבעה. "אם ננצח בקרב הזה - ההשלכות יהיו עצומות", היא אומרת. 
 
 


 

חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים

    הדפס עמוד