הדפס עמוד


הפקולטה למדעי השמאל? מי אמר שצריך להיות אובייקטיבי במחוזות האקדמיה? קורס חדש באוניברסיטת חיפה - 'הסוציולוגיה של הכיבוש'

http://www.myim.co.il/main.php?mod=newsOpen&articleID=640

הפקולטה למדעי השמאל?

דוד יקיר
מעייני הישועה

בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה יש קורס מיוחד שמיועד לסטודנטים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. השם של הקורס הוא "הסוציולוגיה של הכיבוש". הקורס יעסוק, לפי מה שנכתב באתר האינטרנט של האוניברסיטה, "בשאלה כיצד שתי הקהילות, הפלסטינית והיהודית, מבנות את הזיכרון של עצמן ושל המאבק ביניהן, ונשאל האם אפשר להבנות זיכרון קולקטיבי משותף שישמש בסיס להידברות בין הקבוצות.  כמו-כן נעסוק בטיב היחסים העכשוויים בין יהודים לפלסטינים, בקיפוח ואפליה ממוסדים של פלסטינים בישראל".

אמנם מדגישים במסמך ההסבר על הקורס ("הבהרה לגבי תוכני הקורס ורגישותו") כי "הקורס אינו תומך בעמדה זו או אחרת בסוגיות אלו אלא מעודד הכרות מעמיקה יותר עם עצם הסוגיות ועם העמדות של בני העם השני ביחס לאותן סוגיות". אבל עם כותרת כמו "הסוצויולוגיה של הכיבוש" כנראה שקצת יהיה קשה לשמור על אובייקטיביות.

גם החומר הנלמד מראה לאן הרוח נושבת באוניברסיטת חיפה. הספרים וחומרי הלימוד שייכים למרצים היודעים בהזדהותם הפוליטית עם השמאל הקיצוני כמו אורן יפתחאל וסמי סמוחה. ויש גם את המסמך "על מוסריות הזכויות הקולקטיביות של הערבים בישראל" של ג'מאל אמל מהארגון הערבי הפרו פלסטיני "עדאללה".

עם זאת מודים באוניברסיטת חיפה כי הקורס לא יוכל להיות אובייקטיבי ולכן כל אלו שחושבים אחרת יאלצו להיאזר בסבלנות: "הקורס בנוי על ההנחה שהפרדה גמורה בין מדע לאידיאולוגיה אינה אפשרית, מכיוון שתפיסות אידיאולוגיות משפיעות על האופן בו עובדות נתפשות ומקבלות משמעות.  בשל כך נשתדל לשמור בקורס על סובלנות מקסימאלית.  נקשיב בסבלנות לכל טיעון שיועלה, גם אם הוא נראה לנו דמגוגי, אבסורדי, ואפילו מסוכן."

אוניברסיטת חיפה

    הדפס עמוד