הדפס עמוד


חרם כלכלי ושאלות מוסריות אחרות

http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=%2Fibo%2Frepositories%2Fstories%2Fm1_2000%2Far20100427_35467.xml&origin=ibo&layer=&layer2=&layer3=General

חרם כלכלי ושאלות מוסריות אחרות
 
08:52 | 27.4.2010 אדם רויטר , דה מארקר
 

 

נניח כי עובד בחברת חיסונים פיננסים, אותה אני מנהל, היה יוצא בקול קורא ואומר ללקוחות החברה, שלא לעבוד יותר עם חיסונים פיננסים. האם לדעתכם היה אותו עובד נשאר במקום עבודתו? כנראה שכבר למחרת הייתי מפטר אותו, לאחר שימוע כמובן.

כעת נניח, רק נניח כמובן, שיש מרצה לספרות באוניברסיטה העברית או מרצה להיסטוריה כללית באוניברסיטת ת"א, או אולי זה בכלל באוניברסיטת בן גוריון, שיוצאים בקול קורא ברחבי העולם לעשות חרם כלכלי על ישראל. מסיבות מוסריות כמובן. ונניח חס וחלילה שזה גם מצליח להם. הרי ידוע לכל תינוק בישראל שהאוניברסיטאות נשענות על תקציב המדינה. כמו כן, ידוע לכל תינוק שתקציב המדינה ממומן מכספי מסים. כספי המיסים מגיעים ממשכורות ורווחים של חברות ועסקים בישראל - רבים מכספי המסים הללו מגיעים מחברות ההיי-טק וממשכורות של עובדי ההיי-טק.

עכשיו אותם מרצים לספרות או היסטוריה בעצם קוראים לאנשים פרטיים, ארגונים, חברות בינלאומיות ולמדינות העולם שלא לקנות מההיי-טק הישראלי. ואם אכן קריאתם זו של המרצים החכמים מאד הללו תגיע ותשפיע, מחר בבוקר, עוד חודש או עוד שנה או אף שלוש שנים, חברות ההיי-טק ימכרו בפחות, כי יהיה עליהן חרם צרכנים בינלאומי ואז הן יפסידו כסף ויפטרו עובדים, כספי המסים יתמעטו, תקציב המדינה יקטן ולא יהיה מספיק כסף להעביר לאוניברסיטאות, ואז בלית ברירה האוניברסיטאות יאלצו לפטר מרצים לספרות ומרצים להיסטוריה.

אז למה שלא נקצר את התהליך הזה ונפטר את המרצים הללו כבר עכשיו? כך לפחות נציל כמה עובדי היי-טק ישראלים.

ד"ר אדם רויטר - יו"ר רויטר מידן בית השקעות ומנכ"ל חברת הייעוץ חיסונים פיננסים

חרם בשיתוף עם אקדמאים ישראלים

    הדפס עמוד